XTV matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Xalq ta’limi tizimidagi umumta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xodimlar yillik asosiy mehnat ta’tiliga bosqichma-bosqich (uch bosqichda) iyun-avgust oylari davomida chiqariladi. Davlat budjetidan ushbu bosqichlar uchun mutanosib ravishda mablag‘lar ajratiladi. Respublika bo‘yicha jami 3,8 trln so‘m, jumladan Xorazm viloyati bo‘yicha 211 mlrd so‘m mablag‘ to‘lab berilishi ko‘zda tutilgan.
XTV ta’kidlashicha, mehnat ta’tili pullari to‘lab berilmaganligi aniqlangan Xorazm viloyati Adliya boshqarmasi o‘rganishlari vaqti mehnat ta’tili puli bo‘yicha to‘lov jarayonlari bilan bir vaqtda amalga oshirilgan. To‘lanmagan deb keltirilgan mablag‘lar iyul oyining boshida to‘liq to‘lab berilishi ta’minlangan, deyiladi xabarda.
Hozirgacha xalq ta’limi tizimi xodimlarining mehnat ta’tili uchun respublika bo‘yicha 3,65 trln so‘m puli berilgan. Jumladan, Xorazm viloyati bo‘yicha 203 mlrd so‘m to‘lovlar amalga oshirilgan. Hozirda uchinchi bosqichda mehnat ta’tiliga chiqqan xodimlar uchun mehnat ta’tili to‘lovlari reja asosida o‘rnatilgan tartibda amalga oshirilmoqda.

Министерство народного образования Узбекистана во вторник прокомментировало новость о том, что более 17 тысяч учителей в Хорезмской области не получили в июне отпускные в размере более 80 млрд сумов.
В сообщении пресс-службы МНО говорится, что сотрудники общеобразовательных учреждений системы народного образования выходят в отпуск в три этапа в течение июня-августа, и средства для выдачи отпускных выделяются из государственного бюджета пропорционально. В целом по стране предусмотрена выплата 3,8 трлн сумов, в том числе в Хорезме — 211 млрд сумов.
В МНО отметили, что проверка управления юстиции области, которая выявила невыплату, совпала по времени с процессом выплаты отпускных. Деньги были выплачены в начале июля, говорится в сообщении.
До настоящего времени сотрудникам народного образования уже выплачено 3,65 трлн сумов, а Хорезме — 203 млрд сумов. Сейчас отпускные по графику получают сотрудники, которые выйдут в отпуск в последнюю очередь.