Dushanba kuni Gruziya bosh vaziri Irakliy Garibashvili boshchiligidagi hukumat delegatsiyasi Toshkentga keldi. Martabali mehmonni aeroportda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov, O‘zbekiston bosh vazirining o‘rinbosari — investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi. Bu haqda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Gruziya hukumati matbuot xizmatining ma’lumot berishicha, Irakliy Garibashvili yuqori martabali amaldorlar bilan bir qator muzokaralar olib boradi.
Gruziya hukumati rahbari yetib kelishi bilanoq “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘iga tashrif buyurib, Mustaqillik monumenti poyiga gul qo‘ydi. So‘ng sobiq TAPOiCh aviatsiya zavodi o‘rnida bugungi kunda 17 ta ishlab chiqarish obyekti joylashgan “Texnopark” bilan tanishdi.
Foto: mift.uz.
O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasida erkin savdo rejimi mavjud. O‘zbekiston Gruziyaga asosan sanoat tovarlari, kimyo mahsulotlari, ichimliklar, avtomobillar va transport uskunalarini yetkazib beradi. Gruziya, o‘z navbatida, farmatsevtika mahsulotlari, transport uskunalari, oziq-ovqat mahsulotlari va boshqa mahsulotlarni import qiladi. O‘zbekiston hududida Gruziya kapitali ishtirokidagi 69 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Gruziyada O‘zbekiston sarmoyasi ishtirokidagi 23 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
2017 yildan buyon mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 34,3 foizga o‘sib, 127,4 mln dollarni tashkil etdi. Lekin, ta’kidlanganidek, bu bilan chegaralanib qolinmaydi, yanada yuqori natijalarga erishish uchun mamlakatlarning o‘zaro xohish-irodasi, demakki, real imkoniyatlar mavjud.
ITSV xabarida Gruziya bosh vaziri O‘zbekistonning ulkan investitsion va sanoat salohiyatiga e’tibor qaratganini qayd etib o‘tildi.

В понедельник в Ташкент с официальным визитом прибыла правительственная делегация Грузии во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили. В аэропорту его встретили премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, его заместитель — министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев и другие официальные лица. Об этом сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
В сообщении пресс-службы правительства Грузии говорится, что Ираклий Гарибашвили проведёт ряд переговоров с высокопоставленными официальными лицами.
Сразу по прибытии глава правительства Грузии посетил парк «Новый Узбекистан», где возложил цветы к монументу Независимости. Затем он ознакомился с «Технопарком» на месте бывшего авиационного завода ТАПОиЧ, где сегодня размещены 17 производств.
Фото: mift.uz.
Между Узбекистаном и Грузией действует режим свободной торговли. Узбекистан поставляет в Грузию в основном промышленные товары, химическую продукцию, напитки, автомобили и транспортное оборудование. Грузия импортирует из Узбекистана фармацевтическую продукцию, транспортное оборудование, пищевую продукцию и другие позиции. На территории Узбекистана действуют 69 предприятий с участием грузинского капитала. В Грузии функционируют 23 предприятия с участием узбекских инвестиций.
Товарооборот между странами с 2017 года вырос на 34,3%, достигнув 127,4 млн долларов. Стороны считают этот показатель не соответствующим потенциалу и намерены его значительно увеличить.
В сообщении МИВТ говорится, что премьер-министр Грузии обратил внимание на огромный инвестиционный и индустриальный потенциал Узбекистана.