2021 yilning oktabr oyidan hozirgacha «Istiqlol Avlodi» nodavlat notijorat tashkiloti va AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ko‘magida 35 nafar odam savdosi qurboni O‘zbekistonga qaytarildi. Bu haqda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi matbuot xizmati xabar berdi.
Odam savdosidan jabrlanganlarning barchasiga tibbiy-ijtimoiy reabilitatsiya xizmatlari ko‘rsatildi. O‘zbekiston fuqarolari majburiy mehnat va jinsiy ekspluatatsiya qilish uchun xorijiy davlatlarga, jumladan, Rossiya va Qozog‘istonga olib ketilgan.
«Odam savdosi — bu global miqyosda sodir etilgan odam savdosi va foyda olish maqsadida ularni ekspluatatsiya qilish bilan bog‘liq bo‘lgan jinoyat turidir. Dunyoning barcha mintaqalarida uchraydigan ushbu jinoyatning qurbonlari jinsi, yoshi va kelib chiqishidan qat’iy nazar har kim bo‘lishi mumkin. Dunyo bo‘ylab odam savdosiga qarshi kurashish USAID va Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumatining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. AQSh 2005 yildan beri USAID orqali O‘zbekistonga odam savdosidan ogohlantirish va qurbonlarga ularga yordam berish uchun 9,6 mln dollardan ortiq sarmoya kiritdi», — dedi USAID`ning O‘zbekistondagi missiyasi direktori vazifasini bajaruvchi Luann Gronxovd.
O‘zbekistonda ham, xorijda ham odam savdosi qurbonlarini aniqlash uchun USAID Odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurash bo‘yicha Milliy komissiya va mahalliy hamkorlar, jumladan, komissiya a’zosi bo‘lgan «Istiqlol Avlodi» NNT bilan hamkorlikda ish olib bormoqda. Yaqinda USAID ko‘magida Jizzax shahrida odam savdosi qurbonlarini aniqlashga ko‘maklashish maqsadida Migrantlar uchun axborot resurs markazi ochildi. Markaz mehnat muhojirlari va ularning oila a’zolariga maslahat va kerakli ma’lumotlar beradi.
Odam savdosi qurbonlari aniqlangach, ularning ortiga xavfsiz qaytishi va jamiyatga qayta integratsiyalashuvini ta’minlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Qaytgan migrantlarga, shu jumladan, odam savdosi qurbonlariga psixologik, huquqiy va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash xizmatlari ko‘rsatiladi, kasb-hunarga o‘rgatiladi. Reabilitatsiya xizmatlaridan tashqari odam savdosi qurbonlari xavfi ostida bo‘lgan shaxslarga yordam ko‘rsatiladi.
«USAID`ning „Markaziy Osiyoda xavfsiz migratsiya“ loyihasi doirasida biz mehnat muhojirlari va xavf ostida bo‘lgan shaxslarning qonuniy ishga joylashish yo‘llari, shuningdek, chet davlatlardagi migrantlarning huquq va majburiyatlari haqida xabardorligini oshirish ustida ishlayapmiz», — dedi «Istiqlol Avlodi» rahbari Nazifa Kamolova.

С октября 2021 года по настоящее время 35 жертв торговли людьми были возвращены в Узбекистан при содействии неправительственной организации «Istiqlol Avlodi» и поддержке Агентства США по международному развитию (USAID). Об этом сообщила пресс-служба посольства США в Узбекистане.
Всем жертвам торговли людьми были оказаны услуги медицинской и социальной реабилитации. Граждане Узбекистана были вывезены в зарубежные страны, в том числе в Россию и Казахстан, в целях принудительного труда и сексуальной эксплуатации.
«Торговля людьми — это вид преступления, который имеет глобальные масштабы и связан с торговлей людьми и их эксплуатацией с целью наживы. Жертвами этого преступления, которое встречается во всех регионах мира, могут стать люди любого пола, возраста и происхождения, — сказала Луанн Гронховд, исполняющая обязанности директора миссии USAID в Узбекистане. — Борьба с торговлей людьми во всем мире является одним из ключевых приоритетов USAID и правительства Соединенных Штатов Америки. С 2005 года США через USAID инвестировали более 9.6 миллионов долларов в повышение осведомлённости о торговле людьми и оказание помощи жертвам этого преступления в Узбекистане».
С целью выявления жертв торговли людьми как в Узбекистане, так и за рубежом, USAID работает с Национальной комиссией по противодействию торговле людьми и принудительному труду и местными партнёрами, включая ННО «Istiqlol Avlodi», которая является членом Комиссии. Недавно при поддержке USAID в городе Джизаке был открыт Информационно-ресурсный центр для мигрантов, который помогает выявлять жертв торговли людьми. Центр также предоставляет консультации и информацию трудовым мигрантам и их семьям.
После выявления жертв торговли людьми ведётся работа над обеспечением их безопасного возвращения и реинтеграции в общество. Возвращающимся мигрантам, в том числе жертвам торговли людьми, предоставляются услуги по психологической, юридической и социальной поддержке, а также профессиональному обучению. Помимо услуг реабилитации, поддержка оказывается лицам, входящим в группы риска жертв торговли людьми.
«В рамках проекта USAID „Безопасная миграция в Центральной Азии“ мы работаем над повышением осведомлённости трудовых мигрантов и лиц, входящих в группы риска, о способах легального трудоустройства, а также правах и обязанностях мигрантов в зарубежных странах», — сказала руководитель ННО «Istiqlol Avlodi» Назифа Камалова.