O‘zbekiston Energetika vazirligi iste’molchilarga murojaat bilan chiqdi, unda joriy haftada haroratning me’yordan oshib ketishi tufayli elektr uzatish tarmoqlarining haddan tashqari qizib ketishi qayd etilayotgani, bu esa tarmoqda jiddiy nosozliklarga olib kelishi mumkinligi aytilgan.
«Asosan ochiq quyoshda joylashgan elektr uzatish tarmoqlari bugungi kunda ularning ishlashi uchun mo‘ljallanmagan haroratgacha qiziydi. Juda yuqori harorat ko‘rsatkichlariga qo‘shimcha ravishda, ayniqsa kunduzi, elektr uzatish tarmoqlarining nosozlik holatiga elektr energiyasi iste’molining favqulodda o‘sishi ta’sir qiladi», — deyiladi xabarda.
Bunday holatda, har qanday vaqtda elektr uzatish tarmoqlarining haddan tashqari qizishi va iste’molning o‘sishi tizimda katta hajmdagi baxtsiz hodisalarga olib kelishi mumkin bo‘lib, bu esa elektr ta’minotini normallashtirish uchun sezilarli vaqtni (bir kun yoki undan ko‘proq) olishi mumkin, deya qayd etiladi Energetika vazirligi xabarida. Energotizimda keng ko‘lamli muammolar yuzaga kelishini oldini olish uchun dispetcherlik xizmatlari «elektr uzatish tarmoqlaridagi yuklamani kamaytirish uchun zarur choralar ko‘radi».
«Xususan, ma’lum ko‘rsatkichlar kritik darajaga yaqin bo‘lgan holda, ayrim turar-joy binolari va sanoat obyektlarini elektr ta’minotidan vaqtincha uzib turish kerak bo‘ladi», — deyiladi vazirlik xabarida. «Ko‘rsatkichlar normallashtirilganda, dispetcherlik xizmati ushbu obyektlarni darhol elektr ta’minotiga ulaydi».

Министерство энергетики Узбекистана опубликовало обращение к потребителям, в котором говорится, что в связи с аномальными температурами этой недели фиксируется перенагрев линий электропередачи, что может привести к серьёзным авариям в сети.
«Находящиеся в основном на открытом солнце линии электропередачи в эти дни нагреваются до температурных значений, которые не предусмотрены для их работы. Кроме слишком высоких температурных значений, особенно в дневное время суток, на критическое состояние линий электропередачи влияет чрезвычайный рост потребления электроэнергии», — говорится в сообщении.
В таком состоянии в любое время перенагрев линий электропередачи и скачок роста потребления могут привести к авариям такого масштаба, когда на нормализацию сети может потребоваться значительное количество времени (сутки и более), отметили в Минэнерго. Чтобы избежать масштабных проблем в сети, диспетчерские службы «создают условия для разгрузки линий электропередачи».
«В частности, при определённых показателях, близких к критическим, приходится прибегать к временному отключению от электроснабжения определённых жилых районов и промышленных объектов, — пояснило министерство. — При нормализации показателей, даже относительной, диспетчерской службой тут же производится подключение к электроснабжению данных объектов».
Минэнерго выразило надежду на понимание потребителями «необходимости таких мер, которые позволяют не произойти масштабным авариям в сети, требующим гораздо более длительного исправления ситуации».