Prezident Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz bir yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi. Xuddi shunday hujjat har yili Mustaqillik kuni arafasida qabul qilinadi.
«So‘nggi yillarda, dunyoda koronavirus pandemiyasi va iqtisodiy inqiroz, keskin raqobat, turli qarama-qarshilik va ziddiyatlar tufayli yuzaga kelgan g‘oyat og‘ir va murakkab vaziyatda mard va olijanob xalqimizning fidokorona mehnati bilan Yangi O‘zbekistonni barpo etish va uni jahonga tarannum qilish bo‘yicha muhim natijalarni qo‘lga kiritayotganimiz, bu yutuqlar xalqaro jamoatchilik tomonidan e’tirof etilayotgani, eng asosiysi, vatandoshlarimizning ongu tafakkuri, dunyoqarashi o‘zgarib, ular islohotlar samarasini kundalik hayotida his qilib yashayotganini alohida ta’kidlash zarur», — deyiladi hujjatda.
«2022−2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini amalga oshirish, erishilgan yutuqlarni mustahkamlab, tub islohot jarayonlarini yangi bosqichga ko‘tarish, inson huquq va manfaatlari, uning qadri, sha’ni va g‘ururini yetakchi o‘ringa olib chiqish ustuvor vazifamizga aylangan hozirgi vaqtda yurtimizda tinchlik va barqarorlikni saqlash, davlatimizning hududiy yaxlitligi va bo‘linmasligi, sarhadlarimiz daxlsizligini ta’minlash, millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik va hamjihatlikni mustahkamlashga intilish ko‘p millatli xalqimizni yanada birlashtiradigan, yuksak marralarga safarbar etadigan beqiyos kuchga aylanib bormoqda», — deya qayd etiladi qarorda.
Hujjat bilan «Yangi O‘zbekistonda el aziz, inson aziz» degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan tashkiliy-amaliy, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar hamda targ‘ibot-tashviqot ishlari dasturi qabul qilindi. Davlat mustaqilligining 31 yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha respublika komissiyasiga Abdulla Aripov rahbarlik qiladi.
Komissiyaga barcha hududlarda aholining keng qatlamlari o‘rtasida Mustaqillik bayramiga bag‘ishlab ma’rifiy uchrashuvlar, ochiq muloqot va suhbatlar, adabiy-badiiy kechalar, dolzarb mavzular bo‘yicha fikr almashuvlar, madaniy tadbirlarni samarali o‘tkazish maqsadida taniqli ilm-fan namoyandalari, ijodkor ziyolilar, madaniyat va san’at arboblaridan iborat targ‘ibot guruhlarini tashkil etsin hamda ularning aniq reja asosida faoliyat olib borishini yo‘lga qo‘yish topshirildi.
Joylarda Mustaqillik bayramini yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratish topshirildi:
- so‘nggi yillarda mamlakatda amalga oshirilayotgan tub demokratik islohotlar, xalqning hayoti, qalbi va ongida yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlarni ta’sirchan usullarda ifoda etish;
- mamlakatda turli millat va diniy konfessiya vakillari o‘rtasida ahillik va totuvlik muhitini yanada kuchaytirish, jamiyatda tinch va osoyishta hayotni ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarning ahamiyatini chuqur tahlillar, aniq hayotiy misollar yordamida keng jamoatchilikka yetkazish;
- bugungi tinch va erkin hayotni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashga, inson qadrini ulug‘lashga da’vat etadigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni uyushtirish;
- aholining hayot darajasi va sifatini yaxshilash, yoshlar, xotin-kizlar, keksa avlod vakillari, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarga doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatishga qaratilgan dasturlarning ijobiy natijalarini ko‘rsatish;
- bayram munosabati bilan Ikkinchi jahon urushi faxriylari, keksa avlod vakillarini qo‘llab-quvvatlash, «Temir daftar», «Ayollar daftari», «Yoshlar daftari»ga kiritilgan hamda ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ularga beg‘araz yordam berish bilan bog‘liq xayriya tadbirlarini amalga oshirish.

Президент Шавкат Мирзиёев постановлением от 1 августа утвердил меры по подготовке и проведению празднования 31-й годовщины государственной независимости Узбекистана. Подобный документ принимается каждый год.
«В последние годы в сложных условиях, вызванных пандемией коронавируса и экономическим кризисом, ужесточением конкуренции, различными противостояниями и конфликтами, происходящими в мире, благодаря самоотверженному труду нашего мужественного и стойкого народа мы добиваемся важных результатов в построении Нового Узбекистана, — говорится в документе. — Наши достижения получают признание международной общественности, самое главное, меняется мышление и мировоззрение наших соотечественников, которые ощущают результаты реформ в своей повседневной жизни».
«В соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы нашей приоритетной задачей является углубление коренных реформ с закреплением достигнутых успехов, выдвижение на первый план обеспечения прав и интересов человека, его чести и достоинства. Осуществление этой задачи ещё больше сплотит наш многонациональный народ на пути к высоким рубежам, будет способствовать сохранению мира и стабильности в стране, ее территориальной целостности и неприкосновенности государственных границ, укреплению межнациональной дружбы, согласия и межконфессиональной толерантности в нашем обществе», — отмечается в постановлении.
Документом утверждена «Программа организационно-практических, духовно-просветительских мероприятий и пропагандистско-разъяснительных работ», воплощающих в себе главную идею «В Новом Узбекистане достоинство человека, интересы народа — наивысшая ценность». Республиканской комиссии по подготовке и проведению празднования 31-й годовщины независимости возглавил премьер-министр Абдулла Арипов.
Комиссии поручено создать «пропагандистские группы из числа известных деятелей науки, культуры и искусства, творческой интеллигенции для эффективного проведения просветительских встреч, открытого диалога, бесед и литературно-художественных вечеров, посвященных празднику Независимости, а также обмена мнениями на актуальные темы и культурных мероприятий среди широких слоёв населения во всех регионах».
Чтобы праздник прошёл на местах на высоком уровне, президент поручил при проведении запланированных мероприятий уделить особое внимание следующим вопросам:
- «эффективному отображению осуществляемых в последние годы в нашей стране коренных демократических реформ, позитивных изменений, происходящих в реальной жизни, сознании и мировоззрении нашего народа;
- доведению до широкой общественности работы, проводимой в Узбекистане по укреплению атмосферы дружбы и согласия между представителями разных наций и конфессий, обеспечению мирной и спокойной жизни в обществе на основе глубокого анализа, конкретных жизненных примеров;
- организации духовно-просветительских мероприятий, призывающих ценить и беречь сегодняшнюю мирную и свободную жизнь, жить с чувством благодарности, возвышать честь и достоинство человека;
- информированию о конкретных результатах программ, направленных на повышение уровня и качества жизни населения, оказание постоянного внимания и заботы о молодёжи, женщинах, представителях старшего поколения, лицах, нуждающихся в социальной защите;
- проведению в связи с праздником благотворительных мероприятий по поддержке ветеранов Второй мировой войны и представителей старшего поколения, посещению и оказанию безвозмездной помощи включенным в „Железную тетрадь“, „Женскую тетрадь“, „Молодёжную тетрадь“ и нуждающимся в помощи согражданам».