«N.» MCHJ rahbari U.R. va boshqalar Qashqadaryo viloyati Muborak tumani hududida velosiped va piyodalar yo‘lakchalarini qurish va ta’mirlash uchun ajratilgan mablag‘larni talon-toroj qilishda gumonlanmoqda, deb xabar berdi Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti matbuot xizmati.
Departamentning tuman bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv davomida ular 1,1 mlrd so‘mni o‘zlashtirib, rasmiy hujjatlarga soxta ma’lumotlar kiritish yo‘li bilan bajarilmagan ishlarni qo‘shib yozib, talon-toroj qilganliklari aniqlangan. Piyodalar va velosiped yo‘lakchalarining holatini fotosuratlarda ko‘rish mumkin.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom ettirilmoqda.
Iyul oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan «Xavfsiz va ravon yo‘l» umummilliy dasturini tasdiqladi. Besh yil ichida mamlakatning barcha hududlarida 3100 kmdan ortiq velosiped yo‘laklari qurish rejalashtirilgan.

Руководитель предприятия «Н.» У. Р. и другие в Мубарекском районе Кашкадарьинской области подозреваются в хищении средств, выделенных на строительство и ремонт пешеходных и велосипедных дорожек, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
В ходе доследственной проверки, проведённой районным отделением департамента, установлено, что они присвоили и растратили 1,1 млрд сумов, вписав в официальные документы ложные сведения о невыполненных работах. Состояние тротуаров и велодорожек видно на фотографиях.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 167 (хищение путём присвоения или растраты) и статье 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса. Ведутся следственные действия.
В июле президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев утвердил Общенациональную программу «Безопасная и гладкая дорога» на 2022−2026 годы. Ей, в частности, предусмотрено строительство за пять лет более 3100 км велодорожек во всех регионах страны.