Senat 29-yalpi majlisida «Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 206−1-moddasiga o‘zgartish kiritish haqida»gi qonun ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanishicha, ishlab chiqishda davlatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish darajasi, aholining daromadlari, ularning ijtimoiy-psixologik holati, shuningdek, oilalarni saqlab qolish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar hamda xalqaro tashkilotlarning takliflari inobatga olinmagan.
Xususan, xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha qonunchilikni ishlab chiqishga doir BMT tavsiyalarida oiladagi zo‘ravonlik sodir etganlikda ayblangan shaxslarga jarima solishni jabrlanuvchiga tushadigan yuk sifatida qarash va shuning uchun huquqbuzarlar uchun nomaqbul jazo turi sifatida qarash kerakligi nazarda tutilgan.
Muhokama jarayonida tazyiq o‘tkazgan va (yoki) zo‘ravonlik sodir etgan yoxud ularni sodir etishga moyil bo‘lgan shaxs tomonidan himoya orderi talablarini bajarmaslik uchun belgilangan jazo amalda jabrlanuvchiga yuk sifatida tushayotganligi qayd etildi.
«Agar himoya orderini bajarmaganlik uchun qonunda taklif qilinayotgan jarima miqdorini oshiradigan bo‘lsak, jabrdiydaning o‘ziga yuk bo‘ladi. Chunki jamiyatimizda ko‘p holatlarda ayollar turmush o‘rtog‘iga qaram hisoblanadi. O‘z navbatida, u oiladagi asosiy ta’minotchi. Agar jarima miqdorini oshiradigan bo‘lsak, u jarimani to‘laydi, ammo xotini, bolasining imkoniyati shu bilan chegaralanib qolishi mumkin», — dedi Tanzila Narbayeva.
«Boshqacha aytganda, oila boshlig‘i ayoliga „sen tufayli jarima to‘layapman, demak, boshqa mablag‘ kerak bo‘lsa ham bera olmayman“, deyishi mumkin. Umuman olganda, jarimani erkakka yuklash jabr ko‘rgan ayolni ham jazolash deb hisoblash mumkin», — dedi yuqori palata raisi.
Mahalliy hamda xorijiy ekspertlarning fikriga ko‘ra, tazyiq va zo‘ravonlik sodir etgan shaxsni himoya orderini buzgani uchun jarimaga tortish Xotin-qizlarni kamsitishining barcha shakllariga barham berish to‘g‘risida konvensiyasining 2-moddasi (xotin-qizlarga nisbatan har qanday kamsituvchi hatti-harakatlar va harakatlarni sodir etishdan o‘zini tiyish) bo‘yicha O‘zbekistonning o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarini buzishiga olib kelish ehtimolini kuchaytiradi.
Bu esa, o‘z navbatida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reyting va indekslardagi ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Majlis davomida oiladagi tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish uchun nafaqat javobgarlikni oshirish, balki birinchi navbatda ma’naviy, tarbiyaviy hamda oilani kelgusida har tomonlama moddiy va barkamol jihatdan yashab ketishini ta’minlash uchun tegishli tizimli va mantiqiy bog‘liq bo‘lgan ketma-ket choralarni keltirib chiqaruvchi qonun normalarni ishlab chiqish zarur ekanligi ta’kidlandi.
Yuqoridagilarga asoslanib, senatorlar tomonidan «O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 2061-moddasiga o‘zgartish kiritish haqida»gi Qonunni rad qilish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

На пленарном заседании Сената 4 августа рассмотрены поправки в статью 206−1 Кодекса Узбекистана об административной ответственности, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Эта статья предусматривает санкции за невыполнение требований охранного ордера лицом, совершившим притеснение или насилие либо склонным к их совершению.
Действующая версия предполагает наложение штрафа от 1 до 3 базовых расчётных величин (БРВ) или административный арест до 15 суток. Поправками предлагается увеличить размер штрафа до 5−10 БРВ.
Сенаторы отметили, что при разработке закона не приняты во внимание «уровень социально-экономического развития государства, доходы населения, их социально-психологическое положение, а также реализуемые реформы по сохранению семей и предложения международных организаций».
В частности, рекомендации ООН по разработке законодательства о насилии в отношении женщин предусматривают, что наложение штрафов на лиц, обвинённых в домашнем насилии, следует рассматривать как бремя в первую очередь для потерпевшей и поэтому как неприемлемую форму наказания для правонарушителей.
В заключительных рекомендациях 6-го периодического доклада Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин подчёркнуто, что за несоблюдение принципов защиты нужно применять соответствующие сдерживающие меры наказания.
Кроме того, в 35-ой рекомендации Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин сказано, что применение мер защиты не должно ложиться чрезмерным финансовым, бюрократическим или личным бременем на женщин, пострадавших от насилия или в результате насилия.
По мнению местных и зарубежных экспертов, наложение штрафа на лицо, совершившее притеснение и насилие, за нарушение охранного ордера, усиливает вероятность нарушения обязательств Узбекистана по статье 2 Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (воздерживаться от совершения каких-либо дискриминационных актов или действий в отношении женщин), отметили сенаторы.
«Это, в свою очередь, может негативно сказаться на показателях Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах», — подчёркивается в сообщении.
На основании вышеизложенного сенаторы отклонили поправки в КоАО с увеличением штрафа за нарушение требований охранного ордера.
Почему штрафы не эффективны в борьбе с домашним насилием?
О том, почему нельзя штрафовать за домашнее насилие, ранее писал проект против насилия в Узбекистане NeMolchi.uz. Среди основных причин — как упоминалось выше, общий бюджет семьи.
«Возможно, такая санкция допустима для чужих людей, например, соседей, но, если речь о семейном насилии, в больших количествах случаев в семьях совместный бюджет. И именно из семейного кармана придется отдать немаленькую сумму, возможно, до 3 млн сумов. Любая женщина сразу поймёт, что каждое её обращение обходится дорого прежде всего ей и её детям, и сто раз подумает прежде, чем пожаловаться на то, что муж снова бьёт», — говорится в публикации.
Кроме того, уплата штрафа за насилие нормализует ситуацию в целом: «В голове у людей выстраивается ассоциация: семейное насилие — это не преступление, а расходы. Не будет наказания, не будет общественного порицания, всё пройдёт тихо и незаметно, а значит не стыдно».
Следует принимать во внимание, что агрессор, вернувшись после административного ареста или уплатив штраф, станет ещё злее и уверенней в собственной безнаказанности, пишет NeMolchi.uz.
«Охранный ордер так и не стал действенным инструментом защиты жертв насилия. Пострадавшие вынуждены оставаться жить с насильником, „примиряться“ и „сохранять семью“, к этому их подталкивает вся правоохранительная система и институт махалли», — отмечается в публикации.
«Чтобы изменить ситуацию, нужно улучшать систему защиты от притеснения и насилия, а не просто повышать штрафы за домашнее насилие», — резюмирует NeMolchi.uz.