Shanba kuni toshkentliklar poytaxtning Chilonzor ko‘chasida puxta o‘ylanmagan loyiha tufayli qurib qolishi mumkin bo‘lgan o‘nlab ko‘p yillik daraxtlarni himoya qilib chiqishdi. Ularning sa’y-harakatlari natijasida loyiha qayta ko‘rib chiqildi, shuningdek, yuqori martabali amaldorlar hodisa joyiga kelib, aybdorlarni jazolashga va’da berishdi.
Kechqurun Toshkent shahar hokimligi tomonidan ko‘chani rekonstruksiya qilish bo‘yicha yangilangan loyiha e’lon qilindi, unda yo‘laklar sonini oltitadan to‘rttagacha qisqartirish taklif etildi. Biroq loyiha bir qator savollarni tug‘diradi. «Gazeta.uz» hokimlikni shoshmaslik, loyihaga malakali urbanistlar va transport muhandislarini jalb qilish (ayni paytda rossiyalik mutaxassislar poytaxtda ishlamoqda) va nihoyat, uni shaharliklarning haqiqiy muhokamasiga qo‘yishga chaqiradi.
«100 ta emas, 7 ta daraxt»
Avvalo qayd etish joizki, hokimlik faollarning quruvchilar 99 ta daraxtning ildiziga zarar yetkazgani haqidagi xabarini rad etadi. Hokimlik bayonotida aytilishicha, «qisman zarar» faqat «7 ta daraxtning ildiz tizimining yuqori qismlariga» ta’sir qilgan.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi mutaxassislar tomonidan Chilonzor shoh ko‘chasidagi qurilish hududida mavjud bo‘lgan 108 ta daraxtlar ahvoli o‘rganilgani, unda 7 dona «Eman» daraxtining tomir qismi ochilishi oqibatida shikast yetkazilgani hamda daraxtlar xavf ostida qolgani aniqlanganini ma’lum qildi. «Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, ushbu holatda zudlik bilan choralar ko‘rilmagan taqdirda shikast yetkazilgan daraxtlar qurishi oqibatida tabiat va atrof muhitga 348,9 mln. so‘m zarar yetkazilishiga olib kelishi mumkinligi ko‘rsatilgan», — deyiladi xabarda. Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 198-moddasi 3-qismi (Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Foto: Chilonzor tumani hokimligi
Chilonzor tumani hokimligi o‘rganishlar jarayonida Botanika instituti mutaxassislari daraxtlarni asrab qolish uchun yo‘lning har ikkala tomonining 3,5 metr qismini gomusli tuproq bilan to‘ldirish, daraxtlarga chirishning oldini olishda ishlatiladigan fitosporin mikrobiologik preparatlari va ildiz o‘stiruvchi kornevin biostimulyatori bilan ishlov berish haqida tavsiyalarni berganini ma’lum qildi.
Foto: Ekologiya qo‘mitasi.
«Zamonaviy qiyofa»
Tuman hokimligining aniqlik kiritishicha, Chilonzor ko‘chasini zamonaviy qiyofaga keltirish loyihasiga asosan avtomobil yo‘llarining 1,4 kilometr qismida kapital ta’mirlash ishlarini amalga oshirish, yo‘lni 22 metrgacha kengaytirish rejalashtirilgan. Ta’mirlanayotgan yo‘lning 300 metrida har ikki tomonida 108 ta ko‘p yillik daraxtlar mavjud. Xatlov jarayonida ro‘yxatga olingan 99 tup eman daraxtining 7 tasining ildiziga zarar yetkazilgan.
Poytaxt hokimligining xabar qilishicha, Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev tomonidan mas’ullarga loyihadagi olti chiziqli avtomobil yo‘li o‘rniga to‘rt chiziqli avtomobil yo‘lini qoldirish, ortib qolgan joyni esa yashil hududga aylantirish topshirig‘i berildi.
Foto: Toshkent shahar hokimligi.
Taqdim etilgan eskizlardan ko‘rinib turibdiki, loyiha har bir yo‘nalishda 3 m kenglikdagi uchta yo‘lakni va velosiped yo‘lakchasi bilan birlashtirilgan piyodalar yo‘lagini, shuningdek, eni 3 m bo‘lgan yo‘lakni o‘z ichiga oladi. Qayta ko‘rib chiqilgan loyihada avtomobillar uchun to‘rtta yo‘lakning har birini 3,25 m gacha kengaytirish taklif qilingan. Shu bilan birga, piyodalar va velosiped yo‘laklari uchun 3 m masofa qoldirish taklif etiladi. Yandeks.Xaritadagi panoramali tasvirlarga asoslanib, ko‘cha to‘rt qatorli qilib belgilanganiga qaramasdan, aslida olti qatorli yo‘l kengligida bo‘lganini ko‘rish mumkin. Bunda tartibsiz mashinalar qo‘yilgani bois maydondan samarasiz foydalanib kelingan.
«Gazeta.uz» veloyo‘laklarni piyodalar yo‘laklari bilan birlashtirish qarori noto‘g‘ri bo‘lganini yozgan edi. Buni amaliyot ham tasdiqlangan. Velosiped yo‘llarining noto‘g‘ri tashkil etilishi tufayli ular ommalasha olmadi, ulardan foydalanish ham xavfli. Natijada, asosiy transport vositasi velosiped ko‘pchilik fuqarolar hamon avtoyo‘llarning qatnov qismidan foydalanishda davom ettirmoqda.
Poytaxt hokimligi matbuot xizmati suratlaridan ko‘rinib turibdiki, hozirgi piyodalar yo‘lagi bir qatorda besh kishi o‘tishi mumkin. Agar uning bir qismi velosiped yo‘lagiga ajratilsa, bu joy yanada torayadi. Yechim esa yo‘lakni qurishga yondashuvni o‘zgartirish va velosiped yo‘lagini ajratish bo‘lishi mumkin, ammo bu tegishli mutaxassislarning ishtirokini talab qiladi.
Oqilona ko‘cha dizayni ko‘chalarni hamma uchun xavfsizroq qilishi, zararli chiqindilarni kamaytirishi, yurishning jozibadorligini, harakatlanuvchi odamlar soni va biznes daromadini oshirishi mumkin, deyiladi Global Street Design Guide qo‘llanmasida.
Ko‘chalar hamma joyda bir xil bo‘lishi shart emas. Har bir segmentda kontekstni hisobga olish kerak — ko‘cha bo‘ylab joylashgan obyektlar, piyodalar oqimi, jamoat transporti yo‘nalishlari va to‘xtash joylari, ko‘chaning hamma uchun ochiqligi va, albatta, piyodalar xavfsizligi. Asosan avtomashinalarga mo‘ljallangan ko‘chalar har xil harakat turlari uchun moslashtirilgan ko‘chalarga qaraganda kamroq yuklama ko‘tarish qobiliyatiga ega. Hokimlik eskizlarida jamoat transportiga hatto o‘rin ham ajratib o‘tirilmagan.
Aholining fikrini hisobga olishning ahamiyati
Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev befarq bo‘lmagan fuqarolarga o‘z minnatdorchiligini bildirib, «muassasalarning e’tiborsizligi va mas’uliyatsizligi tufayli yuzaga kelgan vaziyat» uchun uzr so‘radi. Shahar prokuroriga ushbu loyihada qo‘yilgan xatoliklar uchun loyiha institutiti, quruvchilar, ekologiya bo‘limi va, umuman, ushbu loyihada qatnashgan barcha mutasaddilarga chora ko‘rilishi zarurligini ta’kidladi.
Oxirgi yillarda hokimiyat keskin tanqidlarga quloq solib, ba’zida qarorlarini qayta ko‘rib chiqishga majbur bo‘lgan holatlar ko‘p bo‘ldi. Agar ma’muriyat o‘z qarorlarini aholi — shahar muhitining bevosita foydalanuvchilari bilan muhokama qilishni boshlasa, bunday ko‘ngilsiz holatlardan uzoq turish mumkin bo‘lardi. Chilonzor ko‘chasi bilan bog‘liq holat bunga hali ham kech emasligini ko‘rsatmoqda.

В субботу жители Ташкента отстояли десятки многолетних деревьев, которые могли погибнуть из-за не до конца продуманного расширения проезжей части ул. Чиланзар в одноимённом районе. Начав бить тревогу, они добились приезда высокопоставленных чиновников, которые пообещали пересмотреть проект и наказать виновных.
Вечером хокимият Ташкента опубликовал обновлённый проект реконструкции улицы, в котором количество полос предложено сократить с шести до четырёх. Однако проект вызывает ряд вопросов. «Газета.uz» призывает хокимият не торопиться, привлечь грамотных урбанистов и транспортных инженеров (в столице сейчас как раз работают российские эксперты) и, наконец, выставить проект на настоящее обсуждение горожан — ведь именно для них, по идее, делается эта реконструкция.
«Не 100, а 7 деревьев»
Отметим сначала, что хокимият опровергает сообщение активистов о том, что строители повредили корни 99 деревьев. В заявлении хокимията говорится, что «частичный ущерб» нанесён только «верхним частям корневой системы 7 деревьев».
Ранее Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила, что специалисты осмотрели 108 деревьев и выявили повреждение корней 7 дубов, которые «находятся в опасности». «По данным специалистов, если не будут приняты срочные меры, повреждённые деревья могут высохнуть, что может привести к ущербу природе и окружающей среде на сумму 348,9 млн сумов», — говорится в сообщении. В нём отмечается, что возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 198 Уголовного кодекса (умышленное повреждение деревьев, причинившее крупный ущерб).
Фото: Хокимият Чиланзарского района.
Хокимият Чиланзарского района сообщил, что по рекомендациям специалистов Ботанического сада для сохранения деревьев полоса шириной 3,5 м с каждой их стороны будет заполнена почвой с песком и гумусом и обогащена препаратами для предотвращения гниения и ускорения роста корней. Повреждённые корни обрабатываются биостимулятором и другими препаратами.
«Современный вид»
Районный хокимият уточняет, что проект «приведения ул. Чиланзар в современный вид» предусматривал расширение улицы до 22 м на протяжении 1,4 км. 108 деревьев, о которых идёт речь, находятся на 300-метровом отрезке улицы.
В сообщении хокимията города говорится, что хоким Джахонгир Артыкходжаев, прибывший днём на место для изучения ситуации, поручил вместо шестиполосной улицы, как планировалось изначально, построить четырёхполосную улицу, а «оставшееся место превратить в зелёную зону».
На представленных эскизах видно, что в проекте закладывались по три полосы в каждую сторону шириной по 3 м каждая и тротуар, совмещённый с велодорожкой, также шириной 3 м. В пересмотренном проекте каждую из четырёх полос для автомобилей предложено расширить до 3,25 м, при этом для тротуара и велодорожки предлагается оставить 3 м. По панорамным снимкам на «Яндекс.Картах» можно убедиться, что улица до этого фактически была шестиполосной, несмотря на разметку только четырёх полос. При этом из-за беспорядочной парковки пространство использовалось неэффективно.
«Газета.uz» писала, что решение совместить велодорожки с тротуарами было ошибочным. Это подтвердила практика. Из-за неправильной организации велодорожек они так и не стали популярными, пользоваться ими небезопасно. В результате жители, для которых велосипед является основным средством передвижения, предпочитают по-прежнему передвигаться по проезжей части.
На фотографиях пресс-службы хокимията столицы видно, что текущий тротуар вмещает пять человек, идущих на одной линии. Если его часть отдать под велодорожку, этого места станет ещё меньше. Решением могло бы стать изменение подхода к строительству тротуара и отделение велодорожки, однако это требует участия соответствующих специалистов.
Грамотный дизайн улиц может сделать их более безопасными для всех, сократить вредные выбросы, повысить привлекательность прогулок, количество передвигаемых людей и доходность бизнеса, говорится в руководстве «Global Street Design Guide».
Улицы не должны быть одинаковыми на всём своём протяжении. На каждом отрезке должен учитываться контекст — расположенные вдоль улицы объекты, потоки пешеходов, маршруты и остановки общественного транспорта, доступность улицы для всех и обязательно безопасность пешеходов. Улицы, ориентированные в первую очередь на автомобили, имеют меньшую провозную способность, чем улицы, приспособленные под разные виды передвижения. На эскизах хокимията общественный транспорт даже не представлен.
Важность учёта мнений жителей
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев выразил благодарность неравнодушным гражданам и принёс извинения за «ситуацию, к которой привели невнимательность и безответственность должностных лиц». Он подчеркнул, что к проектному институту, строителям, отделу экологии и всем ответственным лицам, участвующим в проекте, должны быть приняты меры.
За последние годы ситуаций, когда властям приходилось выслушивать резкую критику и иногда пересматривать свои решения, было много. Их можно было бы избежать, если бы администрация, наконец, начала обсуждать свои решения с жителями — непосредственными пользователями городской среды. Применительно к ул. Чиланзар это ещё не поздно сделать.
«Горожане — это не просто пользователи города. Это хозяева города», — отмечал в интервью нашему изданию урбанист Аркадий Гершман. Люди «не хотят быть простыми наблюдателями, они хотят участвовать в жизни города», подчёркивал он.