Turkiyaning Konya shahrida bo‘lib o‘tayotgan Islom birdamligi o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasi sportning turli yo‘nalishlari bo‘yicha yana 14 ta medalni qo‘lga kiritdi, deb xabar berdi Milliy olimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati.
Suhrob Xo‘jayev bosqon uloqtirish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi hisobiga oltin medalni qo‘shib qo‘ydi. U 71,87 metr natija bilan birinchi o‘rinni egalladi.
Erkin kurashchi Jahongirmirza Turopov -61 kg vazn toifasida ishtirok etib, finalda ozarbayjonlik sportchini mag‘lubiyatga uchratdi va oltin medalga sazovor bo‘ldi.
Yana bir oltin medalni para yengil atletika vakili Omadbek Hasanov balandlikka sakrash musobaqalarida (T47) qo‘lga kiritdi. U 1,91 metr natija bilan birinchi o‘rinni egalladi.
-80 kg vazn toifasida ishtirok etgan o‘zbekistonlik taekvondochi Shuhrat Salayev finalda turkiyalik sportchini mag‘lub etib, oltin medalga sazovor bo‘ldi. Bu O‘zbekiston taekvondo WT terma jamoasi uchun ikkinchi oltin medaldir.
O‘zbekistonlik sportchi Safina Sa’dullayeva balandlikka sakrashda eng yaxshi natija — 1,97 metr bilan oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bu unga shaxsiy ko‘rsatkichini yaxshilash imkonini ham berdi.
Yana bir o‘zbekistonlik sportchi Svetlana Radzivil xuddi shu yo‘nalishda 1,87 metr balandlikni qayd etib, kumush medal sovrindori bo‘ldi.
Yaqinda Kolumbiyada bo‘lib o‘tgan yengil atletika bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan 15 yoshli Sharifa Davronova Islom birdamligi o‘yinlarida kumush medalga sazovor bo‘ldi. Sportchi uch hatlab sakrashda 14,30 metr natija ko‘rsatdi.
Sportni rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, eng yaxshi natija (14,41 metr) ko‘rsatib, birinchi o‘rinni egallagan turkiyalik sportchi Tug‘ba Danishmas qizil chiziqni kesib o‘tdi. Tasvirni qayta ko‘rish orqali sportchi haqiqatan ham texnik xatoga yo‘l qo‘ygani ma’lum bo‘ldi va uning natijasi bekor qilindi. Shu tariqa, Sharifa Davronova birinchi o‘rinni egallab, oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Ayollar kurashi bahslarida -53 kg vazn toifasida ishtirok etgan Aktenge Keunimjayeva delegatsiya hisobiga kumush medalni taqdim etdi. U finalda ozarbayjonlik raqibiga imkoniyatni boy berib qo‘ydi.
Taekvondochi Zuhra Tojimatova -46 kg vazn toifasida bronza medalni qo‘lga kiritdi. U yarim finalda ozarbayjonlik sportchiga mag‘lub bo‘ldi.
Stol tennisi bo‘yicha O‘zbekiston ayollar terma jamoasi Turkiya termasiga imkoniyatni boy berib, bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Erkin kurash vakili Bekzod Abdurahmonov isroillik sportchini 34 soniyada mag‘lub etib, bronza medalini qo‘lga kiritdi.
O‘zbekistonlik badiiy gimnastikachi Rasuljon Abdurahimov Islom birdamligi o‘yinlarida uchinchi sovrinini qo‘lga kiritdi. U parallel to‘sinda o‘tgan mashqda 14.400 ball to‘plab, bronza medaliga sazovor bo‘ldi. Bungacha Abdurahimov jamoaviy chiqishlarda ikkinchi, yakkakurash dasturida uchinchi o‘rinni egallagan.
Yana ikkita bronza medalni o‘zbekistonlik erkin kurashchilar qo‘lga kiritdi. Bobur Islomov (-92 kg) qirg‘izistonlik raqibini, Hasanboy Rahimov (-125 kg) turkmanistonlik sportchini mag‘lubiyatga uchratdi.
Ma’lumot uchun, Islom birdamligi o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari 21 ta medalni qo‘lga kiritgani haqida xabar berilgan edi.

Сборная Узбекистана завоевала ещё 14 медалей на Играх исламской солидарности в Конье (Турция) — 5 золотых, 3 серебряных и 6 бронзовых в разных видах спорта, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Копилку сборной Узбекистана золотой наградой пополнил Сухроб Ходжаев в метании молота. С результатом 71,87 м он занял первое место.
Вольник Джахонгирмирза Туропов, выступающий в весовой категории до 61 кг, завоевал золотую медаль, одолев в финале спортсмена из Азербайджана.
Золотую медаль завоевал представитель пара-лёгкой атлетики Омадбек Хасанов по прыжкам в высоту (Т47). С результатом 1,91 м он занял первое место.
Узбекский таэквондист Шухрат Салаев, выступающий в весовой категории до 80 кг, одолев в финале спортсмена из Турции, завоевал золото. Это вторая золотая медаль для сборной Узбекистана по таэквондо WT.
Легкоатлетка из Узбекистана Сафина Садуллаева в прыжках в высоту показала лучший результат — 1,97 м и завоевала золотую медаль. Это также позволило ей улучшить свой личный результат.
Легкоатлетка из Узбекистана Светлана Радзивил с результатом 1,87 стала серебряной медалисткой в этом же направлении.
15-летняя Шарифа Давронова, недавно ставшая победительницей молодёжного ЧМ по лёгкой атлетике в Колумбии, завоевала серебряную медаль на Играх Исламской солидарности. В тройном прыжке спортсменка показала результат 14,30 м.
Как сообщила пресс-служба Министерства спорта Узбекистана, спортсменка из Турции Тугба Данишмас, показавшая лучший результат (14.41 м) и занявшая первое место, переступила красную линию. Путём повторного просмотра видео было установлено, что спортсменка действительно допустила техническую ошибку, и её результат был аннулирован. Таким образом, Шарифа Давронова заняла первое место и завоевала «золото».
Представительница страны в женской борьбе Актенге Кеунимжаева, выступающая в весовой категории до 53 к, удостоилась серебряной медали. В финале она уступила представительнице Азербайджана.
Бронзовую медаль выиграла таэквондистка Зухра Тоджиматова, выступающая в весе до 46 кг. В полуфинале она уступила спортсменке из Азербайджана.
Женская сборная Узбекистана по настольному теннису завоевала бронзовую награду, уступив команде из Турции.
Представитель вольной борьбы Бекзод Абдурахмонов одолел спортсмена из Израиля за 34 секунды и завоевал «бронзу».
Спортивный гимнаст из Узбекистана Расулжон Абдурахимов удостоился третьей награды на Играх Исламской солидарности. На параллельных брусьях он набрал 14.400 баллов, что позволило ему завоевать бронзовую медаль. До этого он занимал второе место в командных выступлениях и третье — в одиночной программе многоборья.
Ещё две бронзовые медали завоевали вольники из Узбекистана. Бобур Исломов (-92 кг) победил соперника из Кыргызстана, а Хасанбой Рахимов (-125 кг) одолел спортсмена из Туркменистана.