Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisining Ekologiya va Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Amanbay Orinbayev Jo‘qorg‘i Kengesidagi bo‘sh qolgan deputatlik o‘rinlariga bo‘lib o‘tgan saylovda g‘alaba qozondi, deb xabar bermoqda respublika parlamenti matbuot xizmati.
Uning nomzodi 4 avgust kuni Chinboy tumanidagi 56-Berdaq saylov okrugidan ro‘yxatga olingan. Ro‘yxatdan o‘tishda u hech qanday partiya a’zosi sifatida belgilanmagan, biroq saylovdan keyin Amanbay Orinbayev Ekologik partiya a’zosi sifatida qayd etilgan.
Amanbay Orinbayev mart oyida Qoraqalpog‘iston Ichki ishlar vazirligiga rahbar etib tayinlangan edi, biroq iyul oyi boshida respublikada ro‘y bergan tartibsizliklardan so‘ng u lavozimidan ozod etilgan edi. U bungacha uch oydan sal ko‘proq vaqt davomida O‘zbekiston IIV Jamoat xavfsizligi boshqarmasi Probatsiya xizmatini boshqargan.
Bundan tashqari, u O‘zbekiston IIV Jamoat tartibini muhofaza qilish xizmati rahbarining birinchi o‘rinbosari, Nukus shahar Ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i lavozimlarida ham ishlagan.
Shuningdek, «Adolat» partiyasidan Qoraqalpog‘iston Rus madaniyat markazi rahbari Galina Aleksandrovna Zorkina, O‘zXDPdan Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisining jamoat va diniy tashkilotlar bilan aloqalar bo‘yicha o‘rinbosari Rustam Tursinbayevich Saparbayev, «Milliy tiklanish»dan nafaqaxo‘r, «Shomanay» gazetasi muharriri Nuri Kalbay Tog‘ayevich hamda O‘zLiDePdan Qorao‘zak tumani «Yesimozek» qishloq fuqarolar yig‘ini raisi Suyeubay Aliyevich Yeshanov ham Jo‘qorg‘i Kengesiga deputat etib saylandi.

Первый заместитель председателя Совета министров Каракалпакстана по вопросам экологии и развитию региона Приаралья Аманбай Орынбаев избран на одно из освободившихся мест в Жокаргы Кенесе, сообщила пресс-служба парламента республики. Выборы прошли 21 августа.
Его кандидатура была зарегистрирована 4 августа от 56-го избирательного округа «Бердак» в Чимбайском районе в качестве члена Экологической партии.
Аманбай Орынбаев был назначен главой МВД Каракалпакстана в марте. После волнений в республике в начале июля он был освобождён от должности и назначен первым заместителем председателя Совета министров.
Ранее он чуть больше трёх месяцев возглавлял Службу пробации Департамента общественной безопасности МВД Узбекистана. Работал также первым заместителем начальника Службы охраны общественного порядка МВД Узбекистана, был начальником отдела внутренних дел Нукуса.
Депутатами Жокаргы Кенеса также избраны заведующая Русским культурным центром Каракалпакстана Галина Александровна Зоркина — от партии «Адолат», заместитель председателя Совета министров по вопросам связей с общественными и религиозными организациями Рустам Турсынбаевич Сапарбаев — от НДПУ, пенсионер, редактор газеты «Шоманай нуры» Калбай Тогаевич Наурызов — от «Миллий тикланиш» и глава аула «Есимозек» Караузякского района Суйеубай Алиевич Ещанов — от УзЛиДеП.