AQSh o‘zining Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) orqali O‘zbekistondagi fermerlar va o‘g‘it ishlab chiqaruvchilarga 2 mln dollarlik yordam ko‘rsatishini e’lon qildi. Ushbu yangi mablag‘ aholining zaif qatlamlarini o‘sib borayotgan global oziq-ovqat inqirozidan himoya qilishga yordam beradi hamda O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan o‘g‘itlar hajmi va sifatini oshirishga yo‘naltiriladi, deb xabar berdi AQShning Toshkentdagi elchixonasi matbuot xizmati.
«Yuqori sifatli o‘g‘itlar narxlarining oshishi yoki tanqisligi tufayli ularning yetishmasligi fermer xo‘jaliklarining mahsuldorligi, hosildorlik, fermerlar daromadi, hatto ish o‘rinlarining shakllanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu omillar oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining oshishiga olib keladi, — dedi AQShning O‘zbekistondagi elchisi Deniyel Rozenblyum. — Ajratilayotgan mablag‘ hisobidan USAID mamlakatda o‘g‘itlarni arzonlashtirish, ularning ishlab chiqarish hajmi va sifatini oshirish uchun yangi texnologiyalarni joriy etish hamda fermerlarga o‘g‘itlardan samaraliroq foydalanishni o‘rgatish orqali O‘zbekiston fermerlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan sa’y-harakatlarini kuchaytirmoqda».
«O‘zbekistonning o‘z oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash borasidagi salohiyatini kuchaytirish orqali USAID boshqa mamlakatlarning O‘zbekiston iqtisodiyotiga haddan tashqari ta’sirining oldini olishga yordam beradi», — deyiladi press-relizda.
O‘tgan yil davomida o‘g‘itning jahon narxlari o‘zining eng yuqori ko‘rsatkichlaridan deyarli ikki baravarga oshib, pandemiya boshlanganidan beri 200 foizga o‘sdi. USAID O‘zbekistondagi o‘g‘it ishlab chiqaruvchilarga ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish, sifatni yaxshilash hamda o‘g‘itlarni sotishdan mahalliy va mintaqaviy bozordagi ulushini oshirish uchun yangi texnologiyalarning joriy etilishini birgalikda moliyalashtiradi. USAID, shuningdek, 5 000 fermer va qishloq xo‘jaligida ekstenshn xizmat ko‘rsatuvchilari uchun o‘g‘itlardan oqilona foydalanish bo‘yicha ilg‘or tajribalar borasida treninglar tashkil etadi.
Mablag‘lar Germaniyada bo‘lib o‘tgan G7 sammitida AQSh prezidenti Jo Bayden tomonidan e’lon qilingan global oziq-ovqat inqirozi ta’sirini bartaraf etish uchun ajratilgan jami 2,76 mlrd dollarlik ko‘makning bir qismidir. Bu mablag‘ G7 yetakchilari tomonidan global oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga ajratilgan taxminan 4,5 mlrd dollar yordamning yarmidan ko‘pini tashkil qiladi.
Ushbu yordam 50 ga yaqin mamlakat va mintaqaviy tashkilot, jumladan, O‘zbekistonning oziq-ovqat, o‘g‘it va yoqilg‘ining jahon narxlari oshishi natijasida yuzaga kelgan aholi turmush tarzining pasayishi, ochlik va to‘yib ovqatlanmaslik ehtimolining yanada kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlaydi.

США через своё Агентство по международному развитию (USAID) объявили о выделении дополнительной помощи фермерам и производителям удобрений Узбекистана в размере 2 млн долларов США. Это новое финансирование поможет защитить уязвимые слои населения от растущего глобального продовольственного кризиса и будет использовано для увеличения объёмов и качества удобрений, производимых в Узбекистане, сообщили в пресс-службе посольства США в Ташкенте.
«Отсутствие доступа к высококачественным удобрениям из-за их высокой стоимости или дефицита отрицательно влияет на производительность фермерских хозяйств, объёмы урожая, доход фермеров, рабочие места, что в совокупности способствует повышению цен на продукты питания, — прокомментировал посол США в Узбекистане Даниэль Розенблюм. — Благодаря дополнительному финансированию USAID удвоит свои усилия, направленные на поддержку фермеров путём расширения доступа к удобрениям, новым технологиям для увеличения объёмов производства и улучшения качества, а также обучения фермеров более эффективному использованию удобрений».
«Укрепляя потенциал Узбекистана в обеспечении собственной продовольственной безопасности, USAID помогает предотвратить чрезмерное влияние других стран на экономику Узбекистана», — отмечается в пресс-релизе.
За последний год мировые цены на удобрения, которые и так достигли исторических максимумов, почти удвоились, показав 200-процентный рост с начала пандемии коронавируса. USAID окажет техническую поддержку производителям удобрений в Узбекистане и предоставит софинансирование инвестиций в новые технологии с целью увеличения производства, повышения качества и увеличения доли внутреннего и регионального рынка за счёт продаж удобрений. USAID также организует тренинги по передовому опыту использования удобрений для 5000 фермеров и агентов службы сельскохозяйственных услуг.
Выделяемые средства являются частью общего финансирования в размере 2,76 млрд долларов, направленных на преодоление глобального продовольственного кризиса, о выделении которых президент США Джо Байден объявил в июне на саммите лидеров «Большой семерки» в Германии. Это финансирование в совокупности составляет более половины из примерно 4,5 млрд долларов дополнительных средств, которые лидеры G7 обязались выделить на обеспечение глобальной продовольственной безопасности.
Данная помощь будет направлена на поддержку региональных организации и усилий примерно в 50 странах, включая Узбекистан, с целью предотвращения дальнейшего роста бедности, голода и недоедания, спровоцированных ростом мировых цен на продукты питания, удобрения и топливо.
«С начала необоснованной войны России против Украины 24 февраля 2022 года Соединённые Штаты предоставили почти 7,6 млрд долларов помощи для предотвращения глобального продовольственного кризиса», — отмечается в пресс-релизе посольства США.