Poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumanida barpo etilayotgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida (IT-Park) dastlabki 20, 22 va 25 qavatli binolar hamda anjumanlar zali foydalanishga topshirildi. Shanba kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ular bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Davlat rahbari mazkur majmua qurilishiga 2019 yil 20 noyabrda tamal toshi qo‘ygan edi. 2020 yil oktabr oyida bu yerda dastlabki ikkita bino ochildi, ularda startap-inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari ishga tushirildi. O‘tgan yilning dekabr oyida prezident yana qurilish maydoniga tashrif buyurdi. So‘ngra bu yerga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligini ko‘chirish rejalari haqida ma’lum bo‘ldi.
2019 yil iyul oyida ochilgan IT-park kichik binoda ish boshladi. Joriy yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, park rezidentlari soni 750 ta korxonaga yaqinlashdi, shundan 600 ga yaqini Toshkentda, qolganlari esa hududlarda ro‘yxatga olingan. Yil boshida rezidentlar soni 523 nafarni tashkil etar edi.
Olti oy davomida rezidentlar tomonidan 2,3 trln so‘mlik (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,3 barobar ko‘p) xizmatlar ko‘rsatildi va 53,2 mln AQSh dollari (4,4 barobar)lik xizmatlar eksport qilindi. Yil oxirigacha bu ko‘rsatkich 100 mln dollardan oshishi kutilmoqda.
Prezident «Aloqabank» va «O‘zbektelekom» kompaniyasi binolaridagi sharoitlarni kirib ko‘rdi. Ularning pastki qavatlarida mijozlarga xizmat ko‘rsatish ofisi joylashgan. Yuqori qavatlar IT korxonalar uchun mo‘ljallangan. Yerto‘la qismida 3 ming avtomobilga mo‘ljallangan 3 qavatli turargoh ham bor. Shavkat Mirziyoyev osmono‘par binolardan birining tomiga ham chiqib ko‘rdi.

В Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT-парк), строящемся в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, сданы первые 20-, 22- и 25-этажные здания и конференц-зал. В субботу с ними ознакомился президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент заложил первый камень в строительство нового комплекса в ноябре 2019 года. В октябре 2020 года здесь были открыты первые два здания, в которых были запущены программы инкубации и акселерации стартапов. В декабре прошлого года президент вновь посещал место строительства. Тогда стало известно о планах перевести сюда Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций.
IT-парк, открытый в июле 2019 года, начинал деятельность в небольшом здании. По итогам первого полугодия текущего года количество резидентов парка приблизилось к 750 компаниям, из которых около 600 зарегистрированы в Ташкенте, остальные — в регионах. На начало года резидентов было 523.
За полгода резиденты оказали услуг на 2,3 трлн сумов (рост с аналогичным периодом прошлого года — в 2,3 раза) и экспортировали услуг на 53,2 млн долларов США (в 4,4 раза). Ожидается, что к концу года эта цифра превысит 100 млн долларов.
Президент посетил здания банка «Алокабанк» и национального оператора «Узбектелеком». На нижних этажах расположены офисы по обслуживанию клиентов. Верхние этажи предназначены для IT-предприятий. Имеется трехуровневая подземная парковка на 3000 машиномест. Шавкат Мирзиёев также поднялся на крышу одного из высотных зданий.
Всего в IT-парке будет построено 17 зданий. Помимо указанных выше организации, здесь разместятся университет, служебные дома, гостиница, пункты общепита, магазины, спортивная площадка и зоны отдыха.