Suhbat avvalida Belarus rahbari O‘zbekiston yetakchisi va ko‘p millatli xalqini yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan muborakbod etdi, mamlakatga tinchlik-osoyishtalik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston prezidenti, o‘z navbatida, Belarus prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va amaliy sheriklik loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi tufayli O‘zbekiston-Belarus munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini ta’kidladilar.
Qayd etilishicha, o‘tgan yilda tovar ayirboshlash 44 foizga, joriy yilning yetti oyida esa yana 12 foizga oshdi. O‘tgan hafta Minsk shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlariga doir ishlab chiqilayotgan yirik kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligi qayd etildi. Davlat rahbarlari faol madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini davom ettirish lozimligini ta’kidladilar.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan joriy yil sentabr oyida Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammitini o‘tkazish yuzasidan fikr almashildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с президентом Беларуси Александром Лукашенко, сообщила пресс-служба главы государства.
В начале беседы глава Беларуси поздравил лидера и народ Узбекистана с предстоящим Днем независимости, а также выразил пожелания мира, устойчивого развития и процветания страны.
В свою очередь, президент Узбекистана поздравил президента Беларуси с днем рождения (ему исполнилось 68 лет), пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов.
Были обсуждены вопросы расширения сотрудничества и продвижения проектов практического взаимодействия.
В прошлом году товарооборот двух стран вырос на 44%, а за семь месяцев этого года — еще на 12%. На прошлой неделе в Минске успешно проведено очередное заседание совместной межправительственной комиссии.
Подчеркнута важность ускорения прорабатываемых крупных проектов кооперации в различных отраслях экономики. Главы государств также выступили за продолжение программ активного культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе в контексте проведения Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года.