Xalq ta’limi vaziri Baxtiyor Saidov 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega o‘qituvchilarning oliy toifasi saqlab qolinishi yuzasidan o‘qituvchilarga murojaat qildi.
XTV rahbarining «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, ijtimoiy tarmoqlarda 15 yildan ortiq mehnat stajiga ega oliy toifali pedagoglarning joriy yil o‘tkazilgan attestatsiya jarayonlarida ishtirok etmaganligi natijasida mavjud malaka toifasini yo‘qotganligiga doir noto‘g‘ri talqinlar tarqalmoqda.
«Ustozlarning havotirga o‘rin yo‘qligiga e’tiborlarini qaratmoqchiman. Xalq ta’limi vaziri sifatida shuni alohida ta’kidlab o‘tamanki, joriy yil mart-may oylarida malaka toifasi olish uchun o‘tkazilgan attestatsiya davrida amalda bo‘lgan tartibga asosan, 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifaga ega pedagoglarning attestatsiyadan o‘tishi majburiy bo‘lmagan va ularning oliy toifa malakasi umrbod saqlab qolinadi», — deya ta’kidladi u.
Baxtiyor Saidov ushbu toifadagi pedagog xodimlarimizning oylik ish haqlari oliy malaka toifaga tegishli lavozim okladidan to‘lanishini qayd etdi.
Avvalroq jurnalist Shuhrat Shokirjonov 15−20 yillik stajga ega oliy toifali o‘qituvchilar oddiy mutaxassis bo‘lib qolishgani haqida yozgan edi. Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 15 sentabrdagi 572-sonli qarori 1-ilovasi 6-bandiga ko‘ra, ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali (bosh o‘qituvchi lavozimidagi) pedagog kadrlar majburiy attestatsiyadan o‘tmasligi belgilangan edi. Shunga asosan, 2017 yilda oliy toifa olgan va 15 yildan ortiq stajga ega pedagoglar 2022 yil may-iyun oylarida attestatsiyaga jalb etilmagan.
Biroq, oradan 3 oy o‘tib — Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 2 avgustdagi 425-sonli qarori 2-ilovasi 11-bandiga asosan ushbu tartib bekor bo‘ldi.

Министр народного образования Бахтиёр Саидов выступил с обращением к учителям касательно сохранения высшей категории у педагогов с 15-летним непрерывным стажем работы.
Главы МНО сообщил «Газете.uz», что в соцсетях распространяются неверные толкования о том, что учителя высшей категории со стажем работы более 15 лет лишились своей категории из-за неучастия в аттестации, которая прошла в марте-мае этого года.
«Здесь нет места для беспокойства. Как министр народного образования, хотел бы подчеркнуть, что в период аттестации в марте-мае учителям с высшей квалификационной категорией, имеющим 15-летний непрерывный стаж работы, не обязательно было проходить аттестацию, а их квалификация высшей категории сохраняется пожизненно», — подчеркнул он.
Бахтиёр Саидов отметил, что зарплата педагогических работников этой категории выплачивается из оклада по должности, соответствующей высшей квалификационной категории.
Отметим, что ранее журналист Шухрат Шокиржонов сообщил, что педагоги высшей категории с 15−20-летним стажем стали обычными специалистами. Согласно постановлению Кабинета Министров (№572) от 17 сентября 2021 года, учителя высшей квалификационной категорией (в должности старшего учителя) с 15-летним непрерывным стажем работы имели право не проходить обязательную аттестацию. В связи с этим, к аттестации, прошедшей в марте-мае 2022 года, не привлекались педагоги со стажем работы более 15 лет, получившие в 2017 году высшую категорию.
Однако спустя несколько месяцев данный порядок был отменена на основании постановления Кабинета Министров от 2 августа, из-за чего учителя высшей категории якобы стали обычными специалистами.
Пресс-служба Министерства народного образования напомнила, что согласно законодательству, нормативно-правовые акты не имеют обратной силы.