Qozog‘istonning Kostanay viloyati Auliyekol tumanida 2 sentabr kuni o‘rmon yong‘inlari boshlandi, hududdagi yong‘in uchinchi kundirki o‘chirilmoqda. 5 sentabr holatiga ko‘ra, yong‘inlar maydoni 43 ming gektargacha kengaygan, o‘rmon xo‘jaligining umumiy maydoni esa 107,3 ming gektarni tashkil etdi, deb xabar qildi mamlakat Favqulodda vaziyatlar vazirligi.
Viloyatda bir kun avval mahalliy favqulodda holat e’lon qilingan, deb xabar berdi viloyat hokimligi. 1800 dan ortiq odam evakuatsiya qilingan.
Yong‘inni o‘chirishga Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar, Mudofaa vazirliklari va o‘rmon xo‘jaligining 196 ta texnikasi, 7 ta samolyoti, 5 ta o‘t o‘chirish poyezdi hamda 1526 nafar shaxsiy tarkibi jalb etilgan. Yong‘inni o‘chirish boshlangandan beri vertolyot bilan 93 marta suv to‘kildi.
Shanba kuni yong‘in Ozernoye, Lesnoye, Amanqarag‘ay qishloqlaridagi turar-joy binolariga va Amanqarag‘ay neft bazasi hududiga o‘tgani qayd etilgan. Oqibatda 108 ta bino yong‘in natijasida vayron bo‘lgan va zarar ko‘rgan.
10 kishi — besh nafar mahalliy fuqaro, shu jumladan bir bola, shuningdek, bir o‘rmon xo‘jaligi xodimi, hokimlik xodimi va uch nafar qutqaruvchida jarohatlanish, kuyish, yengil va o‘rtacha og‘irlikdagi zaharlanish holatlari qayd etildi, deya xabar beradi Favqulodda vaziyatlar vazirligi.
4 sentabr kuni Amanqarag‘ay qishlog‘ida vayronalarni tahlil qilish chog‘ida 86 yoshli pensionerning jasadi topilgan. Favqulodda vaziyatlar vaziri Yuriy Ilyinning so‘zlariga ko‘ra, uchastka inspektori mahalliy aholini evakuatsiya qilish haqida xabardor qilgan, biroq u ketishdan bosh tortgan. Shunga qaramay, Bosh prokuratura yong‘inlarda odamlarning o‘limi fakti bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi.
Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev 5 sentabr kuni ertalab Kostanayga yetib bordi va o‘rmon yong‘inlaridan jabr ko‘rgan hududlar ustidan vertolyot parvozini amalga oshirdi. Uning tezkor shtabga tashrif buyurib, yong‘inlarni bartaraf etish chora-tadbirlari bilan tanishishi kutilmoqda.

В Аулиекольском районе Костанайской области Казахстана 2 сентября загорелся лесной массив, пожар в регионе тушат третий день. Площадь пожаров к 5 сентября увеличилась до 43 тысяч га при общей площади лесного хозяйства в 107,3 тысячи га, сообщило Министерство по чрезвычайным ситуациям страны.
В области накануне была объявлена чрезвычайная ситуация местного масштаба, заявил акимат региона. Эвакуировано более 1800 человек.
В тушении пожара задействованы 196 единиц техники, 7 воздушных судна, 5 пожарных поезда и 1526 человек личного состава МЧС, МВД, Минобороны и лесных хозяйств. С момента начало тушения пожара проведено 93 сбросов воды с вертолетом.
В субботу был зарегистрирован переход пожара на жилые строения сел Озерное, Лесное, Аманкарагай и территорию Аманкарагайской нефтебазы. В итоге огнем уничтожено и повреждено 108 строений.
Травмы, ожоги, отравления легкой и средней степени тяжести получили 10 человек — пять местных жителей, в том числе один ребенок, а также работник лесхоза, сотрудник акимата и трое спасателей, говорится в сообщении МЧС.
Во время разбора завалов 4 сентября в селе Аманкарагай нашли тело 86-летнего пенсионера. Как сообщил министр по чрезвычайным ситуациям Юрий Ильин, участковый инспектор оповестил местного жителя о проведении эвакуации, но тот отказался уехать. Тем не менее, Генеральная прокуратура завела уголовные дела по факту гибели людей в пожарах.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев утром 5 сентября прибыл в Костанай и совершил на вертолете облет затронутых лесными пожарами территорий. Затем он посетил оперативный штаб и ознакомился с мерами по ликвидации пожаров.