O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30 avgustdagi qarori bilan yakka tartibdagi tadbirkorlar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat turlari ro‘yxati kengaytirildi. Bu haqda Adliya vazirligi («Norasmiy bandlik ulushini qisqartirish va zamonaviy yondashuvlar asosida mehnat resurslari balansini shakllantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 366-sonli prezident qarori) xabar bermoqda.
Hujjatga ko‘ra, 1 noyabrdan boshlab yakka tartibdagi tadbirkorlar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) ro‘yxatiga yana 10 ta faoliyat turi kiritildi:
- uy hayvonlari (qoramol, qo‘y, echki, ot va boshqalar) bozorlarida vositachilik xizmati;
- avtomobil bozorlarida vositachilik xizmati;
- rieltorlik xizmatini ko‘rsatish (ijaraga uy topib berish, uy sotib olish va sotishga ko‘maklashish);
- uyda sut va sut mahsulotlarini qayta ishlash va sotish xizmati;
- maishiy buyumlarni ijaraga berish xizmati (stol-stul, idish-tovoq, asbob-uskuna va boshqalar);
- gips va ganchdan buyumlar yasash (uy jihozlari, ertak qahramonlari haykallarini yasash);
- tosh va tosh mahsulotlaridan yodgorlik, suvenir va dekorativ buyumlar tayyorlash;
- yog‘och mahsulotlaridan savat, non mahsulotlari uchun maxsus idish va boshqa buyumlarni to‘qish;
- uy sharoitida pilla yetishtirish, shaxsiy tomorqa yer uchastkasida tut mevasi, niholi va ko‘chatini yetishtirish, uyda ipak mato, ipak gilam to‘qish va sotish;
- kulolchilik.
2023 yil 1 yanvardan YATTlar bilan mehnat munosabatlarida bo‘lgan jismoniy shaxslar uchun ijtimoiy soliq summasining eng kam miqdori oyiga BHMning 50 foizidan yiliga BHMning bir baravarigacha kamaytiriladi (savdo majmualari va bozorlarda faoliyat yuritayotgan yakka tartibdagi tadbirkorlar bilan mehnat munosabatlarida bo‘lgan jismoniy shaxslar bundan mustasno).
Ushbu sanadan boshlab o‘zining shaxsiy tomorqa yer uchastkasida quyidagi faoliyat turlari bilan shug‘ullanayotgan fuqarolar tomonidan yiliga BHMning kamida 1 baravari miqdorida ijtimoiy soliq to‘langan taqdirda, ular rasmiy band bo‘lgan aholi toifasiga kiritiladi va ushbu davr ularning mehnat stajiga qo‘shiladi:

Постановлением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 30 августа расширен перечень деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица. Об этом сообщает Министерство юстиции (ПП-366 «О мерах по сокращению доли неформальной занятости и формированию баланса трудовых ресурсов на основе современных подходов»).
Согласно документу, с 1 ноября в перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые, включаются ещё 10 видов деятельности:
- посреднические услуги на рынках домашних животных (крупного рогатого скота, овец, коз, лошадей и других);
- посреднические услуги на рынках автомобилей;
- оказание риэлторских услуг (оказание содействия в поиске жилья для аренды, а также приобретении и отчуждении жилья);
- услуги переработки и реализации молока и молочных изделий на дому;
- услуги аренды (проката) предметов быта (столов и стульев, посуды, оборудования и других);
- изготовление изделий из гипса и ганча (домашней утвари, скульптур сказочных героев);
- изготовление памятников, сувениров и декоративных изделий из камня и каменной продукции;
- плетение корзин, ёмкостей для хлебной продукции и других изделий из дерева;
- выращивание коконов в домашних условиях, плодов, ростков и саженцев тутовника на личных приусадебных земельных участках, а также ткачество и реализация шёлковой ткани и шёлковых ковров на дому;
- гончарное ремесло.
С 1 января 2023 года минимальная сумма социального налога для физических лиц, состоящих в трудовых отношениях с индивидуальными предпринимателями, уменьшается с 50% БРВ в месяц до 1 БРВ в год (за исключением физических лиц, состоящих в трудовых отношениях с индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в торговых комплексах и на рынках).
С этой же даты граждане, занимающиеся на личных приусадебных земельных участках следующими видами деятельности и раз в год оплачивающие социальный налог в размере не менее 1 БРВ, включаются в категорию официально занятого населения и данный период засчитывается в их трудовой стаж: