Toshkent shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi boshlig‘i Farhod Dehqonov hibsga olindi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
Bo‘lim boshlig‘i 9 sentabr kuni Jinoyat kodeksining 205-moddasi 2-qismi «a» bandi (hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish, davlat yoki jamiyatga juda ko‘p miqdorda zarar yetkazish)da nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda gumonlanmoqda.
«Farxod Dehqonov asosiy vazifasi ekologiya va atrofni muhitni muhofaza qilishga oid qonunchilik talablari ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirish kerak bo‘lgan holda, o‘z mansab vakolatlarini suiiste’mol qilib, go‘yoki daraxtlarni ko‘chirishga ruxsat berganligi vaji bilan ularning nobud qilinishiga sharoit yaratib bergan», — deyiladi boshqarmada.
8 sentabr kuni Chilonzor va Uchtepa tumanlarida bir-biriga chegaradosh 100 tup daraxt kesib tashlangani ma’lum bo‘ldi.
Jumladan, Chilonzor tumani prokuraturasi binosi oldida Dream House Stroy qurilish kompaniyasiga ajratilgan 0,2 gektar maydondagi 58 tup ko‘p yillik daraxt bir kechada kesildi. Mazkur fakt yuzasidan prokuratura tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ertasi kuni departament quruvchidan qariyb 800 mln so‘mlik zarar undirilgani, shuningdek, 3 nafar gumonlanuvchi qo‘lga olinganini ma’lum qildi.
O‘zbekiston Ekologiya davlat qo‘mitasi daraxtlarni kesishga yo‘l qo‘yilmasligi to‘g‘risida quruvchi xabardor qilinganini va daraxtlarni saqlab qolishi to‘g‘risida kafolat xati imzolangani haqida xabar berdi. 17 fevral kuni kompaniya daraxtlarni kesish uchun ariza berdi, ekologiya boshqarmasi buni rad etdi. Biroq, bu quruvchilarni daraxtlarni kesmasligiga to‘siq bo‘lolmadi.
O‘sha kuni yana bir holat ma’lum bo‘ldi. Lutfiy va Katta Xirmontepa ko‘chalari kesishmasidagi panjara bilan o‘ralgan hududda 42 tup daraxt qurib qolgan. 2020 yil 21 fevralda (keyinchalik daraxtlarni kesishga moratoriy muddatsiz ravishda joriy qilingan davrda) Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev qarori bilan Goroda Stroy 1 gektar yer uchastkasi oldi.
Joriy yilning 8 sentabr kuni hududga tashrif buyurgan Qonunchilik palatasi deputati Rasul Kusherboyev 42 ta daraxtdan 27 tasi o‘zboshimchalik bilan boshqa joyga ko‘chirilganini yozdi. O‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar 425 mln so‘mni tashkil etadi. Ekologiya boshqarmasi hujjatlarni to‘ldirib, prokuraturaga topshirdi, biroq «shu paytgacha jimlik» ekani aytilmoqda.
Taxminan bir soat o‘tgach, Bosh prokuratura ushbu holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 198-moddasi 3-qismi bilan (ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.

Начальник Ташкентского городского управления по экологии и охране окружающей среды Фарход Дехканов заключён под стражу. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Глава управления был задержан 9 сентября в качестве подозреваемого в совершении преступления, предусмотренного пунктом «а» части 2 статьи 205 Уголовного кодекса (злоупотребление властью или должностными полномочиями с причинением особо крупного ущерба).
«Фарход Дехканов, работая начальником Управления по экологии и охране окружающей среды города Ташкента, основной задачей которого является контроль за выполнением требований законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды, злоупотребил своими полномочиями и предположительно разрешил перенести деревья, создав условия для их уничтожения», — отметили в ведомстве.
8 сентября стало известно о вырубке и высыхании 100 деревьев в Чиланзарском и Учтепинском районах, которые граничат друг с другом.
В частности, напротив прокуратуры Чиланзарского района за ночь вырубили 58 многолетних деревьев на участке в 0,2 га, выделенном строительной компании Dream House Stroy. По этому факту прокуратура возбудила уголовное дело. На следующий день в ведомстве заявили, что ущерб, оценённый почти в 800 млн сумов, взыскан с застройщика, а также задержаны трое подозреваемых.
Госкомэкологии Узбекистана сообщал, что застройщик был уведомлён о недопустимости вырубки деревьев на участке и подписал гарантийное письмо о том, что сохранит деревья. 17 февраля компания обратилась с заявлением о вырубке деревьев, на что столичное управление экологии дало отказ. Однако это не остановило застройщика, который очистил участок от деревьев.
Фарход Дехканов в интервью Kun.uz сообщил, что экологи проводили инвентаризацию деревьев и предупредили застройщика о недопустимости вырубки деревьев.
«Кроме того, наши экологи 2−3 раза давали указание демонтировать заборы для визуального контроля. Заборы были открыты, но предприниматель снова закрывал территорию с четырёх сторон, чтобы ограничить доступ к площадке. [Предприниматель] совершал нарушения внутри своей территории, в отношении него будут приняты меры в соответствии с законодательством. Я надеюсь, что этим меры станут уроком для других предпринимателей», — отмечал он за день до задержания.
О втором случае стало известно в эти же дни. 42 дерева высохли на окружённой забором территории на пересечении улиц Лутфи и Катта Хирмонтепа. 21 февраля 2020 года (в период действия моратория на вырубку деревьев, который впоследствии стал бессрочным) решением хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаев компания Goroda Stroy получила земельный участок площадью 1 га.
Депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев, посетивший участок 8 сентября, написал, что из 42 деревьев 27 были самовольно перенесены в другое место. Ущерб растительному миру оценён в 425,1 млн сумов. Управлении экологии оформило документы и передало их в прокуратуру, но «пока тишина», отметил он.
Спустя примерно час Генеральная прокуратура сообщила о возбуждении по данному факту уголовного дела по части 3 статьи 198 УК (умышленное повреждение, потрава, уничтожение посевов, леса, деревьев или других растений, причинившее крупный ущерб).