O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 sentabr kuni SHHT sammitida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan mamlakatda bo‘lib turgan Qirg‘iz Respublikasi prezidenti Sadir Japarov bilan uchrashuv o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Qirg‘iziston rahbari O‘zbekiston yetakchisiga har doimgidek samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, Samarqandda amalga oshirilgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlarini qayd etdi.
Prezidentlar strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan sermahsul ikki tomonlama hamkorlik ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladilar. O‘zaro savdo jadal o‘sib bormoqda, yil boshidan uning hajmi 30 foizga oshdi.
Sanoat, energetika, qishloq va suv xo‘jaligi, transport sohalarida qo‘shma kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Hududlararo va madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Butun Markaziy Osiyo mintaqasining rivojiga xizmat qiladigan «Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston» temir yo‘li va Qambarota-1 GES qurilishini tez fursatda boshlash muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muloqotlar rejasi hamda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida «Qirg‘izistonda Qambarota-1 GES qurilishi» sarmoyaviy loyihasini birgalikda tayyorlash to‘g‘risidagi bitim va elektr energiyasini o‘zaro yetkazib berish bo‘yicha protokol imzolangan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым, находящимся в Самарканде с рабочим визитом для участия в саммите ШОС, сообщила пресс-служба главы государства.
Президенты отметили положительную динамику взаимодействия двух стран. Динамично растут объемы взаимной торговли, которая с начала года увеличилась на 30%.
Реализуются совместные проекты кооперации в сферах промышленности, энергетики, сельского и водного хозяйства, транспорта, расширяются межрегиональные и культурно-гуманитарные обмены.
Особое внимание уделено важности скорейшего начала строительства железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан», соглашение о котором было подписано накануне, и Камбаратинской ГЭС-1, которые, как ожидается, будут содействовать развитию всего региона Центральной Азии.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих контактов на высшем уровне, а также актуальным вопросам региональной и международной политики.
Напомним, Узбекистан и Кыргызстан ранее подписали соглашение о совместной подготовке инвестиционного проекта «Строительство Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане» и протокол по взаимопоставкам электроэнергии.