Sardoba suv omborini loyihalashtirish va qurilishiga mas’ul bo‘lgan 29 nafar shaxsga nisbatan sud hukmi o‘qildi, deb xabar bermoqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov.
Ta’kidlanishicha, 12 sentabr kuni Toshkent shahar sudida 29 nafar sudlanuvchiga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha yopiq sud jarayoni nihoyasiga yetdi va sud hukmi e’lon qilindi.
Sudlanuvchilar Jinoyat kodeksining 167-, 28-,167-, 209-, 28-,209-, 243- va 258-moddalarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra sudlanuvchilarning:
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 10 yil 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi;
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish va bazaviy hisoblash miqdorining 550 baravari miqdorida jarima jazolari;
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish va bazaviy hisoblash miqdorining 600 baravari miqdorida jarima jazolari;
- 1 nafariga 3 yil tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilingan holda bazaviy hisoblash miqdorining 600 baravari miqdorida jarima jazolari;
- 2 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 4 yil muddatga ozodlikni cheklash va bazaviy hisoblash miqdorining 550 baravari miqdorida jarima jazolari;
- 23 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda bazaviy hisoblash miqdorining 400 dan 550 gacha baravari miqdorida jarima jazolari tayinlandi.
Ushbu hukm ustidan apellyatsiya shikoyati va protestlari hukm e’lon qilingan kundan e’tiboran yigirma sutka ichida, mahkumlar va fuqaroviy da’vogarlar esa hukmning ko‘chirma nusxasi topshirilgan kundan e’tiboran shu muddat ichida Toshkent shahar sudi orqali Oliy sudga berilishi mumkin.
2021 yilning may oyida «Sardoba ishi» bo‘yicha ilk sud ishi bo‘yicha hukm e’lon qilingandi. O‘shanda «O‘ztemiryo‘lqurilishmontaj» UK bosh direktori o‘rinbosari 10 yil, yana 4 sudlanuvchi 5 yil, bir nafari 4 yilga qamaldi. 3 kishiga ozodlikni cheklash va jarima jazolari tayinlangandi.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilning 1 may kuni soat 05:55 da «Sardoba» suv ombori yorilib, aholi zudlik bilan evakuatsiya qilina boshlangandi. Texnogen ofat oqibatida 6 kishi vafot etdi, 70 mingga yaqin fuqaro yashash joyini tark etdi, minglab uylar vayronaga aylandi.
Joriy yilning 1 may kuni «Gazeta.uz» fojia va undan keyingi voqelar xronologiyasini jamlangan materialni e’lon qilgandi.
2021 yilning 12 oktabr kuni prezidentlikka O‘zLiDeP partiyasidan nomzod va (o‘sha vaqtda) amaldagi davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev Buxoroda saylovchilar bilan uchrashuv vaqtida Sirdaryo viloyatidagi Sardoba suv ombori to‘g‘oni o‘pirilishi bilan bog‘liq fojiani yodga olgandi.
«Hozir ayta olaman, umrimda, kinoda ham men bunday voqeani ko‘rmaganman. Odamlar suvning ichida, bolalar daraxt ustida edi. Milliy gvardiyadan [harbiy xizmatchilar orasida] qurbonlar bo‘ldi, ammo odamlarning hayotini saqlab qoldik», — dedi u.

Завершился суд по уголовному делу в отношении лиц, ответственных за проектирование и строительство Сардобинского водохранилища, сообщил во вторник официальный представитель Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Ташкентский городской суд по уголовным делам 12 сентября на закрытом судебном процессе вынес приговор в отношении 29 подсудимых, обвиняемых по статьям 167 (хищение путём присвоения или растраты), 209 (должностной подлог), 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности) и 258 (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) Уголовного кодекса.
Трое подсудимых получили наказания, связанные с лишением свободы. По данным Kun.uz, заместитель генерального директора УП «Узтемирйулкурилишмонтаж» — бывший глава дирекции строительства гидротехнических сооружений М. Холматов осужден на 10 лет и 3 месяца, экс-начальник отдела производства дирекции Ф. Д. — на 5 лет со штрафом в 122,6 млн сумов, а бывший начальник отдела планирования перспективных проектов ООО UzGIP С. Руднев — на 5 лет со штрафом в 133,8 млн сумов. Они также лишены права занимать материально-ответственные должности сроком на три года.
Среди обвиняемых также указан 86-летний сотрудник UzGIP, который был оштрафован на 400 БРВ (68 млн сумов).
Ещё один подсудимый оштрафован на 600 БРВ с лишением права заниматься предпринимательством в течение трёх лет.
Двое фигурантов дела получили 4 года ограничения свободы и штрафы по 550 БРВ с лишением права занимать материально-ответственные должности на три года.
Всего 23 человека получили штрафы от 400 до 550 БРВ с лишением права занимать материально-ответственные должности.
Решением суда также определено солидарное взыскание (взыскание всей суммы задолженности со всех должников либо с любого должника) с ответчиков 115,8 млрд сумов в доход государства.
В мае 2021 года был вынесен приговор 17 подсудимым по делу о прорыве плотины. В их числе были бывший замдиректора «Узтемирйулкурилишмонтаж», начальник отдела UzGIP, глава ГУП «Сирдарё сув курилиш инвест», руководители и сотрудники строительных компаний и другие. Некоторые из них были повторно привлечены в качестве обвиняемых к новому уголовному делу из-за выявления новых фактов.
Прорыв дамбы Сардобинского водохранилища в Сырдарьинской области произошёл 1 мая 2020 года. Водохранилище было построено в 2010—2017 годах за 1,3 трлн сумов бюджетных средств (404,4 млн долларов по курсу ЦБ на 1 января 2017 года). Эксплуатацией водохранилища занималась дирекция использования и развития объектов Сардобинского водохранилища при компании «Узбекистон темир йуллари».
В конце июля 2020 года Генеральная прокуратура назвала причины техногенной катастрофы — ошибки в проектной документации, при строительстве и эксплуатации. Тогда сообщалось о привлечении к уголовному делу девяти должностных лиц организаций, принимавших участие в строительстве водохранилища.