O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xorijdagi vatandoshlarni chet davlatlar harbiylashgan tuzilmalariga yollanishi javobgarlikka sabab bo‘lishidan ogohlantirdi.
O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasi birinchi qismiga ko‘ra yollanish, ya’ni nizolashayotgan davlatning fuqarosi yoki harbiy xizmatchisi hisoblanmagan yoxud nazorat qilinib turgan nizolashayotgan davlat hududida doimiy yashamaydigan yoki hech qanday davlat tomonidan qurolli kuchlar tarkibida rasmiy topshiriqni bajarish vakolati berilmagan shaxsning moddiy manfaatdorlik yoki boshqa biron shaxsiy manfaatni ko‘zlab, o‘zga davlat hududida yoki uning tarafini olib qurolli to‘qnashuvda yoxud harbiy harakatlarda qatnashish uchun yollanishi besh yildan o‘n yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Shuningdek, Jinoyat kodeksining 154−1-moddasiga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarosining chet davlatlarning harbiy xizmatiga, xavfsizlik, politsiya, harbiy adliya organlari yoki shunga o‘xshash boshqa organlariga xizmatga kirishi 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan, yollanishi esa 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishiga sabab bo‘ladi.
«Shunga ko‘ra, chet mamlakatlarda bo‘lib turgan hamyurtlarimizdan harbiylashgan tuzilmalarga yollanmaslikka, harbiy harakatlarda ishtirok etmaslikka chaqiramiz va bunday harakatlar jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi haqida yana bir bor ogohlantiramiz», — deyiladi xabarda.
Avvalroq Rossiya Davlat Dumasi RF armiyasida shartnoma bo‘yicha xizmat qiladigan chet elliklar mamlakat fuqaroligini soddalashtirilgan tartibda olishlari mumkinligi to‘g‘risidagi o‘zgartishlarni ma’qulladi. Moskvadagi «Saxarova» migratsiya markazida xorijliklarni harbiy xizmatga qabul qilish uchun infratuzilma yaratiladi. 21 sentabr kuni Federatsiya Kengashi qonunni ma’qulladi, u prezident tomonidan imzolanganidan keyin kuchga kiradi.
O‘zgartirishlarga muvofiq, «Rossiya Federatsiyasi Qurolli Kuchlari, boshqa qo‘shinlari yoki harbiy tuzilmalarida kamida bir yil muddatga xizmat qilish uchun shartnoma imzolagan chet el fuqarolari» yashash ruxsatnomasini olmasdan turib Rossiya fuqaroligini soddalashtirilgan tartibda olishlari mumkin.

Генеральная прокуратура Узбекистана выступила с обращением к соотечественникам за границей и предупредила об ответственности за вступление в вооруженные силы иностранных государств.
Согласно статье 154 Уголовного кодекса Узбекистана, наемничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооруженном конфликте или военных действиях лица, не являющегося гражданином или военнослужащим страны, находящейся в конфликте, или постоянно не проживающего на территории, контролируемой стороной, находящейся в конфликте, либо не уполномоченного никаким государством для выполнения официальных обязанностей в составе вооруженных сил, с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
По статье 154−1 УК поступление гражданина Узбекистана на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств, наказывается штрафом до 300 базовых расчётных величин (9 млн сумов) или исправительными работами до 3 лет, а при вербовке — до 5 лет лишения свободы.
«Соответственно, призываем наших соотечественников, проживающих в зарубежных странах, не вступать в ряды вооруженных сил, не участвовать в боевых действиях и еще раз предупреждаем, что подобные действия влекут за собой уголовную ответственность», — говорится в сообщении.
Накануне Государственная дума России приняла во втором и третьем чтениях изменения в законодательство об упрощении получения иностранцами российского гражданства. Совет Федерации 21 сентября одобрил закон, который вступит в силу после его подписания президентом.
В соответствии с поправками, получить российское гражданство в упрощенном порядке без необходимости получать вид на жительство смогут «иностранные граждане, заключившие контракт о прохождении службы в Вооруженных силах РФ, других войсках или воинских формированиях на срок не менее одного года (вместо текущих трёх лет)».
Правительство Москвы анонсировало открытие в миграционном центре «Сахарово» полноценную инфраструктуру содействия Минобороны России в организации поступления на военную службу иностранных граждан.