O‘ktam Ismoilovich To‘rayev Termiz shahar hokimi etib tayinlandi, deya xabar bermoqda Surxondaryo viloyati hokimligi matbuot xizmati.
Xalq deputatlari Termiz shahar kengashining navbatdan tashqari sessiyasida tashkiliy masala ko‘rib chiqildi. Unda Surxondaryo viloyati hokimi To‘ra Bobolov, shahar Kengashi deputatlari, viloyat va shahar hokimliklari vakillari, korxona va tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. 2017 yilning fevral oyidan buyon Termiz shahar hokimi lavozimida ishlab kelgan Xudoyberdiyev Isroil Bo‘riyevich vazifasidan ozod qilindi.
Termiz shahar hokimi lavozimiga To‘rayev O‘ktam Ismailovich nomzodi ko‘rsatilib, deputatlar tomonidan tasdiqlandi.
O‘ktam To‘rayev 1979 yilning 25 oktabrida Muzrabot tumanida tug‘ilgan. 2000 yilda Termiz davlat universiteti, 2002 yilda Toshkent avtomobil-yo‘llar instituti, 2011 yilda Prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasini tamomlagan.
Mehnat faoliyati davomida Muzrabot tumani hokimining sanoatni rivojlantirish, kapital qurilish, kommunikatsiyalar va kommunal xo‘jalik masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari, Boysun va Sariosiyo tumanlarida hokimlik qilgan. 2021 yilning may oyidan Qurilish vazirining o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritib kelgan.

Хокимом города Термеза Сурхандарьинской области стал Уктам Исмаилович Тураев, сообщила пресс-служба хокимията области. С 2021 года он занимал должность заместителя министра строительства Узбекистана.
Утверждение нового главы администрации Термеза состоялось 21 сентября на внеочередной сессии городского кенгаша народных депутатов с участием хокима области Туры Боболова. Предыдущий хоким Исроил Буриевич Худойбердиев занимал этот пост с февраля 2017 года.
Уктам Тураев (1979 года рождения) — выпускник Термезского государственного университета (2000), Ташкентского автодорожного института (2002) и Академию государственного и общественного строительства (ныне Академия государственного управления) при президенте Узбекистана (2011).
В разные годы был первым заместителем хокима Музрабатского района, хокимом Байсунского и Сариасийского районов.