Qozog‘iston Tashqi ishlar vazirligi 23−27 sentabr kunlari Ukrainaning Rossiya egallab olgan hududlarida o‘tkazilayotgan referendumlarga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqdagi xabarlar Qozog‘iston OAVlarida paydo bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, o‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan Lugansk va Donetsk xalq respublikalari, shuningdek, bahordan boshlab rus qo‘shinlari nazorati ostida bo‘lgan Zaporoje va Xerson viloyatlarida o‘tkazilayotgan referendumlarga Rossiya federatsiyasiga qo‘shilish to‘g‘risida masala kiritilgan.
«O‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan LXR va DXR hamda Zaporoje va Xerson viloyatlari harbiy ma’muriyati tomonidan Rossiyaga qo‘shilish to‘g‘risidagi referendum o‘tkazilishiga to‘xtalsak, Qozog‘iston davlatlarning hududiy yaxlitligi, ularning suveren tengligi va tinch-totuv yashash tamoyillariga tayanamiz», — deya bayonot berdi Qozog‘iston TIV rasmiy vakili Aybek Smadiyarov.
«Prezidentimiz bir necha bor, shu jumladan yaqinda BMT minbaridagi nutqida ushbu umumjahon tashkiloti nizomiga asoslangan xalqaro huquq prinsipiga qat’iy rioya qilish qanchalik muhimligini ta’kidlab o‘tdi. Nizomda BMTga a’zo davlatlarning tinchlikni saqlash va davlatlarning hududiy yaxlitligini hurmat qilish uchun javobgarligi haqida so‘z boradi», — deya eslatdi TIV vakili.
«Biz siyosiy muloqotni yo‘lga qo‘yishda yordam berishga tayyor ekanligimizni yana bir bor tasdiqlaymiz. Shu bilan birga, mamlakatimiz mintaqaviy va global barqarorlikni saqlashni eng muhim vazifa deb biladi», dedi Aybek Smadiyarov.
Qayd etish joiz, Qozog‘iston TIV bayonoti mamlakat OAVlari tomonidan tarqatilmoqda, ammo u tashki siyosat idorasi veb-sahifasida e’lon qilinmadi.
Iyun oyida Qozog‘iston prezident Qasim-Jomart Toqayev Lugansk va Donetsk xalq respublikalaridan bo‘lgan «kvazi-davlat hududlari»ni tan olmasligini ta’kidladi. «Xalqlarning o‘z taqdirini o‘zi belgilash huquqi amalga oshaversa, yer yuzida hozirgi 193 taning o‘rniga 500−600 dan ortiq davlat bo‘ladi. Bu tartibsizlik degani», — dedi u.
O‘zbekiston ham mart oyida Lugansk va Donetsk xalq respublikalarini tan olinmaganini ma’lum qilgandi. O‘sha vaqtda ташқи ishlar vaziri bo‘lgan Abdulaziz Kamilov O‘zbekiston Ukrainaning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini tan olishini aytgandi. O‘zbek rasmiylari o‘shandan beri mazkur masalada o‘z pozitsiyasini boshqa bildirgani yo‘q.

В Министерстве иностранных дел Казахстана прокомментировали проходящие 23−27 сентября на занятых Россией территориях Украины референдумы. Сообщения об этом появились в казахстанских СМИ.
Напомним, на референдумы в самопровозглашенных Луганской и Донецкой народных республиках, а также в Запорожской и Херсонской областях, с весны находящихся под контролем российских войск, вынесен вопрос о присоединении к РФ.
«Что касается проведения самопровозглашенными государствами ЛНР и ДНР и военными администрациями Запорожской и Херсонской областей референдумов о присоединении к России, то Казахстан исходит из принципов территориальной целостности государств, их суверенного равенства и мирного сосуществования», — заявил официальный представитель МИД Казахстана Айбек Смадияров.
«Наш президент неоднократно, в том числе в своем недавнем выступлении с трибуны ООН, четко заявлял о важности неуклонного соблюдения принципа международного права, в основе которого лежит устав этой всемирной универсальной организации. В уставе говорится об ответственности государств-членов ООН за поддержание мира и соблюдение территориальной целостности государств», — напомнил представитель МИДа.
«Мы вновь подтверждаем готовность оказать посильное содействие налаживанию политического диалога. При этом важнейшей задачей наша страна считает сохранение стабильности, как на региональном, так и на глобальном уровне», — заявил Айбек Смадияров.
Отметим, что заявление МИД Казахстана распространили медиа страны, однако на сайте внешнеполитического ведомства оно не приводится.
В июне президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что страна не признает «квазигосударственные территории» в лице Луганской и Донецкой народных республик. «Если право наций на самоопределение будет реализовано, то вместо 193 государств на Земле возникнет более 500−600 стран. Это будет хаос», — сказал тогда он.
Узбекистан также заявил о том, что не признал самопровозглашенные ЛДНР, в марте, вскоре после того, как их признала Россия. Абдулазиз Камилов, возглавлявший тогда Министерство иностранных дел, сказал, что Узбекистан признаёт независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Никаких иных позиций по этому вопросу официальные лица Узбекистана с тех пор не озвучивали.