Fojia «Arema» klubi «Persebaya» jamoasiga 3:2 hisobida mag‘lub bo‘lgan o‘yindan keyin sodir bo‘ldi. «Arema» muxlislari maydonga yugurib chiqishgan. Politsiya ularga qarshi ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan, bu esa vahima uyg‘otgan va odamlar chiqish uchun yugura boshlagan. Ko‘pchilik hushini yo‘qotgan. Voqea joyida 34 kishi, jumladan 2 nafar politsiyachi halok bo‘lgan.
Jarohatlanganlar sakkizta shifoxonaga yetkazilgan. Mahalliy vaqt bilan ertalab soat 9:30da halok bo‘lganlar soni 158 nafarni tashkil etgan bo‘lsa, soat 10:30ga kelib ularning soni 174 nafarga yetdi. Ular orasida besh yoshli bola ham bor.
Stadion o‘z bag‘riga 42 ming kishini sig‘dira oladi. Rasmiylarga ko‘ra, o‘yin uchun barcha chiptalar sotilib ketgan. Politsiyaning aytishicha, 3000 kishi maydonga yugurib chiqqan bo‘lgan.
Indoneziya prezidenti fojia bo‘yicha chuqur tergov o‘tkazishni va xavfsizlik tekshiruvlari o‘tkazilgunga qadar mamlakatdagi barcha futbol o‘yinlarini to‘xtatishni buyurdi. U mamlakatdagi bunday fojia oxirgisi bo‘lishiga umid bildirdi.
Indoneziyada muxlislar to‘qnashuvi kam uchraydi. Xabar qilinishicha, tartibsizliklardan qo‘rqib, «Persebaya» muxlislariga shanba kungi o‘yinga chipta sotib olishga ruxsat berilmagan.
Indoneziya siyosat, huquq va xavfsizlik bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi vaziri Muhammad Mahfudning aytishicha, tashkilotchilar rasmiylarning o‘yinni tunda emas, tushdan keyin o‘tkazish hamda 42 ming emas, 38 ming chipta chop etish haqidagi tavsiyalariga e’tibor bermagan.
FIFA xavfsizlik qoidalari politsiya va xavfsizlik kuchlari tomonidan o‘yinlar vaqtida qurol, ko‘zdan yosh oqizuvchi yoki boshqa gazlardan foydalanishni taqiqlaydi

125 человек погибли и более 100 были ранены в результате давки на футбольном стадионе «Канджурахан» в городе Маланг в провинции Восточная Ява в Индонезии субботним вечером, сообщает Al Jazeera. Число жертв было пересмотрено — ранее сообщалось о 174 погибших.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Индонезии Джоко Видодо. В своём послании он «выразил слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших, пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим», сообщил в воскресенье пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Трагедия произошла после матча, в котором клуб «Арема» проиграл команде «Персебая» со счётом 3:2. Болельщики первого клуба выбежали на поле. Полицейские применили против них слезоточивый газ, что вызвало панику, и люди начали бежать к выходу. Многие потеряли сознание. На месте скончалось 34 человека, включая 2 полицейских.
Стадион вмещает 42 тысячи человек. По данным властей, все билеты на матч были распроданы. В полиции заявили, что на поле выбежали 3000 человек.
Президент Индонезии поручил провести тщательное расследование трагедии и остановить все футбольные матчи в стране до проверки состояния безопасности. Он выразил надежду, что подобная трагедия в стране будет последней.
Столкновения болельщиков является нередким явлением в Индонезии. Сообщается, что фанатам «Персебаи» не было разрешено покупать билеты на субботний матч из-за опасений беспорядков.
Министр-координатор по вопросам политики, права и безопасности Индонезии Мохаммад Махфуд сообщил, что организаторы проигнорировали рекомендации властей провести матч днём, а не поздно вечером, а также напечатать только 38 тысяч билетов, а не 42 тысячи.
Правила безопасности ФИФА запрещают использование во время матчей оружия и слезоточивого или другого газа полицией и службой охраны.