Namangan viloyati Chortoq tuman tibbiyot birlashmasi rahbari vazifasini bajaruvchi Tohir Mo‘minov tug‘ruqxonaning to‘lib-toshgan bo‘limlar aks etgan videolavhasi internetda tarqalgach, o‘z lavozimidan ozod etildi, deya ma’lum qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
Aniqlik kiritilishicha, tibbiyot muassasasining 50 o‘ringa mo‘ljallangan tug‘ruq bo‘limiga yilning to‘qqiz oyida 3700 dan ortiq homilador ayol qabul qilingan. Bunga qadar muassasa kuniga o‘rtacha 13 ta tug‘ruqni amalga oshirgan, ya’ni qo‘shimcha ish yuki sezilmagan. sentabr oyida esa tug‘ilishlar soni kuniga o‘rtacha 20 tagacha ko‘tarildi, bu esa joylarning yetishmasligiga olib keldi.
«Tuman tibbiyot birlashmasi rahbariyati mazkur masalani hal etish bo‘yicha o‘z vaqtida kerakli chora-tadbirlar ko‘rmagan. Oqibatda ushbu tug‘ruq bo‘limidagi palatalarda o‘rin-joylar sanitar-epidemiologik talablarga rioya etilmagan holda joylashtirilgan. Ya’ni samarasiz ishlayotgan statsionar o‘rinlar hisobiga homilador ayollar uchun qo‘shimcha o‘rin-joylar yaratish imkoniyati mavjud bo‘la turib, tuman tibbiyot birlashmasi rahbariyati mazkur muammoga sovuqqonlik bilan yondashgan», — deyiladi xabarda.
Muammoli vaziyatni tezkorlik bilan hal etish uchun tug‘ruq bo‘limiga qo‘shimcha 20 ta o‘rin (jami 70 o‘rin) ajratildi.
Avvalroq, tug‘ruq bo‘limi mudirasi Hamida Obidova Daryo`ga bergan intervyusida sanitariya qoidalariga ko‘ra, bitta bo‘limga uch nafardan ortiq bemor kiritilmasligini aytgandi. Biroq, tug‘ruq davridagi ayollar sonining ko‘payishi va yotoqxonalar yetishmasligi sababli tibbiyot muassasasi xodimlari hattoki kabinetlarini bo‘shatishga majbur bo‘lishgan. Ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan videoda bir palatada yangi tug‘ilgan chaqaloqlari bilan yotgan 10 dan ortiq ayol tasvirlangan.
Xamida Obidova. Foto: Daryo.
Hamida Obidova, shuningdek, avvalroq Chortoq viloyatida 25 ming nafar tug‘ish yoshidagi ayollar bo‘lgani, tug‘ruq majmuasi yuklamani yengib kelganini ta’kidladi. Hozir bu ko‘rsatkich 30 mingga oshib, 55 ming nafar ayolga yetdi.
«Ilgari tug‘ruqxonada 160 o‘rin ajratilgan bo‘lsa, keyinchalik ba’zi farmoyishlarga ko‘ra bu ko‘rsatkich me’yor va qoidalarga muvofiq bo‘lishi uchun 50 o‘ringa qisqartirildi», — dedi boshqarma boshlig‘i.

И. о. руководителя медицинского объединения Чартакского района Наманганской области Тохир Муминов освобождён от должности после того, как в интернете появилось видео c переполненными палатами в родильном отделении. Об увольнении сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Сообщается, что за первые девять месяцев года родильное отделение медучреждения, рассчитанное на 50 мест, приняло более 3700 беременных. До сентября роддом принимал в среднем 13 родов в день, т. е. без дополнительной нагрузки. В сентябре же количество родов выросло в среднем до 20 за день, что привело к нехватке мест.
«Руководство районного медобъединения не приняло вовремя мер, необходимых для решения этого вопроса. В результате койки в палатах родильного отделения были размещены без соблюдения санитарно-эпидемиологических требований. То есть, имея возможность создать дополнительные места для беременных за счёт неэффективно работающих стационарных мест, руководство медобъединения халатно отнеслось к этой проблеме», — говорится в сообщении.
Для оперативного решения проблемной ситуации для родильного отделения выделено 20 дополнительных мест (всего 70 мест).
Ранее заведующая родильным отделением Хамида Обидова в интервью «Дарё» сообщила, что согласно санитарным правилам и нормам, в одной палате допускается размещение не более трёх пациентов. Однако из-за увеличения числа рожениц и нехватки коек персоналу медучреждения пришлось даже освободить свои кабинеты. На видео в соцсетях говорилось, что в одной палате находятся более 10 рожениц с новорожденными.
Хамида Обидова. Фото: «Дарё».
Хамида Обидова также отметила, что раньше в Чартакском районе насчитывалось 25 тысяч женщин детородного возраста, и родильный комплекс справлялся с нагрузкой. Сейчас эта цифра выросла на 30 тысяч — до 55 тысяч женщин.
«Раньше в роддоме было предусмотрено 160 коек, но потом согласно каким-то приказам цифра была сокращена до 50 мест, чтобы она соответствовала нормам и правилам», — рассказала глава отделения.