AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) O‘zbekiston farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi bilan hamkorlikda o‘tgan bir yarim yil davomida sil kasalligini davolash uchun oltita dori vositasini ro‘yxatdan o‘tkazishga ko‘maklashdi.
USAIDning texnik yordami bilan O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ning dori-darmonlarni tezlashtirilgan ro‘yxatga olish tartibini (CRP-kooperativ ro‘yxatga olish tartibi) qabul qildi, bu O‘zbekistonda ushbu kasallik bilan og‘rigan bemorlar uchun yangi dori-darmonlardan tez va xavfsiz foydalanishni ta’minlaydi.
2021 yilda USAIDning texnik yordami natijasida silni davolash uchun JSST dastlabki kvalifikatsiyasidan o‘tgan ikki dori — sikloserin va protionamid O‘zbekistonda CRP orqali ro‘yxatdan o‘tgan birinchi dorilar bo‘ldi. Mamlakatda ko‘p dorilarga chidamli sil bilan kasallanish darajasi ko‘rsatkichi dunyoda eng yuqori o‘rinlardan biri sanalgani sababli ushbu ikki preparatning ro‘yxatdan o‘tishi O‘zbekiston uchun muhim ahamiyat kasb etadi. Sikloserin va protionamid tuberkulyozni davolash uchun ikkinchi qator dorilari sarasiga kirib, silga qarshi standart dorilar natija bermaydigan bemorlarda qo‘llaniladi.
2022 yilda silga qarshi yana to‘rtta dori ro‘yxatdan o‘tkazildi. Bular rifampitsin, izonazid, pirazinamid va etambutol gidroxlorididir. Hozirda silga qarshi JSSTning dastlabki kvalifikatsiyasidan o‘tgan yana yettita dori ro‘yxatdan o‘tish jarayonida.
Bular ko‘p komponentli Rifampin va Izonazid 150 mg /75 mg, Rifampin va Izonazid suvda eruvchan tabletka shakli 75 mg/50 mg, Izonazid, Rifampin, Rifampitsin. Izoniazid. Pirazinamid va etambutol gidroxlorid USP 150mg/75mg/400mg/275 mg va etambutol BP 400 mg.
«USAID O‘zbekiston hukumatining silga qarshi kurash borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashidan faxrlanadi. O‘zbekistonda silga qarshi dorilarni ro‘yxatga olishni tezlashtirish sog‘liqni saqlash tizimining boshqa sohalariga ham foyda keltiradi va xavfsiz va samarali dori vositalaridan foydalanish imkoniyatini kengaytiradi», — dedi USAIDning O‘zbekistondagi Sog‘liqni saqlash idorasi direktori Cherri Gumapas.
JSSTning dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi mamlakatda JSST ma’qullagan mahsulotlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni va bemorlar hamda shifokorlarning kafolatlangan sifatli dori-darmonlarni qo‘llashini tezlashtiradi. Shuningdek, ro‘yxatdan o‘tgan dorilar, ro‘yxatdan o‘tmagan farmatsevtika preparatlaridan farqli ravishda 15 foiz QQSdan ozod etiladi.

Агентство США по международному развитию (USAID) в партнёрстве с Агентством по развитию фармацевтической промышленности Узбекистана и Национальной противотуберкулезной программой страны за последние полтора года способствовало ускоренной регистрации шести препаратов для лечения туберкулёза. Об этом говорится в пресс-релизе посольства США в Ташкенте.
При техническом содействии USAID Министерство здравоохранения Узбекистана приняло процедуру совместной регистрации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) для ускоренной регистрации лекарственных средств (CRP — кооперативная процедура регистрации), которая способствует быстрому и безопасному доступу к новым лекарствам для больных туберкулёзом в Узбекистане.
В 2021 году, в результате масштабной технической помощи USAID, два препарата для лечения туберкулёза, прошедшие предварительную квалификацию ВОЗ (WHO-PQ) — циклосерин и протионамид, стали первыми препаратами в Узбекистане, зарегистрированными через CRP.
Эти два препарата особенно ценны для Узбекистана, для страны, поскольку Узбекистан входит в число стран с высоким бременем лекарственно-устойчивого туберкулёза. Циклосерин и протионамид являются препаратами второй линии лечения туберкулёза, что означает, что они используются у пациентов, которые не реагируют на стандартные противотуберкулезные препараты.
В 2022 году были зарегистрированы ещё четыре противотуберкулёзных препарата. Это многокомпонентные Рифампин и Изоназид 150мг/75мг, Рифампин и Изоназид диспергируемые 75мг/50мг, Рифампин, Рифампицин. Изониазид. Пиразинамид и этамбутола гидрохлорид USP 150 мг/75 мг/400 мг/275 мг и этамбутол BP 400 мг.
Семь других противотуберкулёзных препаратов ВОЗ-ПК в настоящее время находятся в процессе регистрации.
«Ускорение регистрации противотуберкулёзных препаратов в Узбекистане принесет пользу также другим областям системы здравоохранения и расширит доступ к безопасным и эффективным лекарствам», — сказала директор по вопросам здравоохранения представительства USAID в Узбекистане Черри Гумапас.
Процедура регистрации ВОЗ ускоряет регистрацию продуктов ВОЗ-ПК в стране и доступ пациентов и врачей к лекарствам с гарантированным качеством. Ранее пациентам приходилось ждать до шести месяцев, прежде чем получить необходимые лекарства.
Зарегистрированные препараты также не облагаются 15% налогом на добавленную стоимость, который применяется к незарегистрированным фармацевтическим препаратам.