12 oktabr kuni O‘zbekiston bosh vazirining o‘rinbosari — investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Toshkentda Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi elchisi Muso Jamanbayev bilan uchrashdi, deya xabar qildi ITSV matbuot xizmati.
Tomonlar sanoat kooperatsiyasining yangi istiqbolli qo‘shma loyihalarini ishlab chiqish, savdo shartnomalarini tuzish, Bishkekda ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 10-yig‘ilishi hamda ikki mamlakat hududlari rahbarlarini jalb qilgan holda biznes-forum o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining tashrifini tashkil etish masalalari yuzasidan fikr almashdi.
Tomonlar ikki mamlakat hududida to‘qimachilik, farmatsevtika, qurilish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasidagi qo‘shma loyihalar sonini ko‘paytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shu nuqtai nazardan, 2022−2025 yillarga mo‘ljallangan Savdo-iqtisodiy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini, shuningdek, Qishloq xo‘jaligi texnikasi va yengil avtomobillar ishlab chiqarishni tashkil etish to‘g‘risidagi Bitim hamda Dori vositalari va tibbiy buyumlar muomalasi sohasida hamkorlik to‘g‘risida Bitimni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar shahar transporti sohasida 1,85 mln dollarlik loyihani moliyalashtirishni boshlagan O‘zbek — Qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasi faoliyatini muhokama qildilar. Jamg‘arma mablag‘larini jalb qilgan holda Qirg‘izistonda yigiruv korxonasini tashkil etish loyihasini moliyalashtirish va travertinni birlamchi qayta ishlash loyihasini birgalikda amalga oshirishga kelishildi.
Gidroenergetika hamda transport va logistika sohalarida yirik qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning dolzarb masalalari alohida tartibda ko‘rib chiqildi.

Заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Жамшид Ходжаев 12 октября провёл встречу с послом Кыргызстана в Ташкенте Мусой Джаманбаевым, сообщила пресс-служба МИВТ.
Стороны обсудили организацию визита правительственной делегации Узбекистана для выработки новых перспективных совместных проектов промышленной кооперации, заключения торговых контрактов, проведения 10-го заседания Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству и бизнес-форума с привлечением глав регионов двух стран в Бишкеке.
Вице-премьер и посол договорились нарастить количество совместных проектов на территориях двух стран в сфере выпуска готовой текстильной, фармацевтической, строительной, сельскохозяйственной продукции.
Для этого планируется разработать программу торгово-экономического сотрудничества и развития промышленной кооперации на 2022−2025 годы, а также Соглашение об организации производства сельхозтехники и легковых автомобилей и Соглашения о сотрудничестве в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
На встрече отмечалось, что Узбекско-кыргызский фонд развития уже начал финансирование проекта в сфере городского транспорта на сумму 1,85 млн долларов. Достигнута договоренность о проработке финансирования проекта по созданию прядильного предприятия и совместной реализации проекта по первичной переработке травертина в Кыргызстане с привлечением средств фонда.