AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi bilan mavjud Ta’lim tizimini rivojlantirishda ko‘maklashish grant shartnomasiga (DOAG) qo‘shimcha 5,35 million dollar ajratdi. Bu haqda AQSh elchixonasi axborot xizmati «Gazeta.uz» ga xabar berdi.
DOAG USAIDning 2019−2026 yillarga mo‘ljallangan umumiy o‘rta ta’lim tizimini keng qamrovli isloh qilish bo‘yicha Xalq ta’limi vazirligining dasturini qo‘llab-quvvatlash uchun 55 million dollar sarmoya kiritish majburiyatini tavsiflaydi.
Yangi mablag‘lar davom etayotgan dasturlarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi. USAID ingliz, o‘zbek tillari, matematika va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini o‘qitishni takomillashtirish maqsadida Xalq ta’limi vazirligi bilan o‘qituvchilar malakasini oshirish, darsliklar, ish daftarlari va o‘qituvchilar uchun qo‘llanmalar bilan ta’minlashda hamkorlik qiladi.
Qo‘shimcha mablag‘lar shuningdek, 8−11-sinf o‘quvchilarini kelajak iqtisodiyotida ish o‘rinlarini ta’minlash va yaratish uchun zarur bo‘lgan tadbirkorlik va iqtisodiy ko‘nikmalar bilan ta’minlash bo‘yicha USAIDning vazirlik bilan olib borayotgan ishlarini ham qo‘llab-quvvatlaydi.
«Ta’lim qashshoqlikni kamaytirish va salomatlik, tenglik, tinchlik va barqarorlikni yaxshilash uchun kuchli vositadir. Bolalar va yoshlar maktabga borishga, yashash va ishlash uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni o‘rganishga va egallashga tayyor bo‘lsa, ular o‘zlari, oilalari, jamiyatlari va mamlakati uchun yaxshi kelajak qurishlari mumkin», — ta’kidladi USAID missiyasi direktori Mikaela Meredit.
«Ishonchim komilki, yaqin hamkorlik aloqalarimiz davom etar ekan, biz USAIDning qo‘shimcha sarmoyasi vazirlikni ta’limni isloh qilish maqsadlariga erishishda qo‘llab-quvvatlashini ta’minlaymiz», — deya qo‘shimcha qildi missiya rahbari.

Агентство США по международному развитию (USAID) выделило дополнительные 5,35 млн долларов в качестве нового финансирования к действующему грантовому соглашению для осуществления целей в области развития (DOAG) с Министерством народного образования Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе посольства США в Ташкенте.
DOAG описывает обязательство USAID инвестировать 55 млн долларов в поддержку программы МНО по комплексной реформе системы общего среднего образования на 2019−2026 годы.
Новое финансирование будет использовано для поддержки текущих программ. USAID сотрудничает с МНО для улучшения преподавания английского языка, узбекского языка, математики и информационных и коммуникационных технологий, а также подготовки учителей, предоставления учебников, рабочих тетрадей и пособий для учителей.
Дополнительное финансирование также поддержит работу USAID с МНО по обучению учащихся 8−11 классов предпринимательским и экономическим навыкам, «необходимым для обеспечения и создания рабочих мест в экономике будущего», говорится в сообщении.
«Образование — это мощный инструмент для сокращения бедности и улучшения здоровья, равенства, мира и стабильности. Когда дети и молодежь готовы к тому, чтобы ходить в школу, учиться и приобретать навыки, необходимые им для жизни и работы, они могут построить лучшее будущее для себя, своих семей, своих сообществ и своей страны», — сказала директор миссии USAID Микаэла Мередит.
Она добавила: «Я уверена, что, продолжая наши тесные рабочие отношения, мы обеспечим, чтобы эти дополнительные инвестиции USAID поддержали министерство в достижении его целей по реформе образования».