O‘zbekiston va Rossiya qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosarlari o‘rtasida agrosanoat sohasida hamkorlik borasida uchrashuv o‘tkazildi, deya xabar bermoqda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vazirligi matbuot xizmati.
Yig‘ilishda Rossiya tomon O‘zbekistonga kungaboqar yog‘i, qandolat mahsulotlari va bug‘doy eksportini oshirishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shuningdek, agrar ta’lim hamda qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish sohasida hamkorlikni takomillashtirish alohida muhokama qilindi. Majlis yakuni bo‘yicha tomonlar qo‘shma «Yo‘l xaritasi»ni tasdiqladi.
Statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yilning 8 oyida Rossiyadan O‘zbekistonga mahsulot importi 2021 yilning shu davriga nisbatan qariyb 20 foizga (632 million dollarga) — 3,2 milliard dollardan 3,8 milliard dollarga oshgan.
Eslatib o‘tamiz, oktabr oyi o‘rtalarida MDHga a’zo davlatlar rahbarlari sammitida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston o‘z hamkorlarini uzoq muddatli fyuchers shartnomalarini tuzish orqali oziq-ovqat mahsulotlari, xususan, ertapishar qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan ta’minlashga tayyorligini bildirgandi. O‘z navbatida, mamlakat g‘alla, yog‘-moy va ozuqabop ekinlarning kafolatlangan tarzda yetkazib berilishidan manfaatdorligini qayd etgandi.

Заместители министров сельского хозяйства Узбекистана Кахрамон Юлдашев и России Сергей Левин провели заседание подкомиссии по сотрудничеству в области сельского хозяйства, сообщила пресс-служба Минсельхоза.
Российская сторона на заседании заявила о готовности увеличить экспорт в Узбекистан пшеницы, подсолнечного масла и кондитерских изделий.
Стороны также обсудили взаимодействие в области аграрного образования и цифровизации сельского хозяйства. По итогам заседания комиссия утвердила «дорожную карту» сотрудничества.
По данным Государственного комитета Узбекистана по статистике за первые восемь месяцев 2022 года импорт продуктов из России в Узбекистан увеличился почти на 20% (на 632 млн долларов) — с 3,2 млрд долларов до 3,8 млрд — по сравнению с тем же периодом 2021 года.
Напомним, в середине октября на саммите глав государств-членов СНГ президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что страна готова обеспечивать партнёров плодоовощной продукцией, в том числе ранних сортов, с заключением долгосрочных фьючерсных контрактов. В свою очередь, Узбекистан заинтересован в гарантированных поставках зерновых, масличных и кормовых культур, отметил тогда президент.