Rossiya Mudofaa vazirligi radiokimyoviy va biohimoya kuchlarini radioaktiv ifloslanish sharoitida o‘z vazifalarini bajarishga shay holatga keltirdi, deya ma’lum qildi RF Qurolli kuchlarining radiatsiyaviy, kimyoviy va biologik mudofaa kuchlari boshlig‘i general-leytenant Igor Kirillov brifingda.
Rossiya Mudofaa vazirligi go‘yoki Ukraina rasmiylari tomonidan “iflos bomba” (oddiy portlovchi elementlar bilan radioaktiv material aralashtirilgan past quvvatli yadroviy o‘q-dori) portlashi bilan bog‘liq provokatsiyani rejalashtirgani haqida ma’lumotga ega.
Rossiya Mudofaa vazirligi talqiniga ko‘ra, Ukraina bunday bombadan “Ukraina harbiy harakatlar teatrida Rossiyani ommaviy qirg‘in qurollarini qo‘llaganlikda ayblash va shu orqali dunyoda Moskvaga nisbatan ishonchni buzishga qaratilgan kuchli aksilrossiya kampaniyasini boshlash uchun foydalanishni rejalashtirmoqda”.
“Radiologik portlovchi qurilmaning portlashi muqarrar ravishda bir necha ming kvadrat metrgacha bo‘lgan maydonning radioaktiv ifloslanishiga olib keladi”, — dedi Igor Kirillov brifingda.
Ukraina, o‘z navbatida, bunday qurollarga ega ekanligini va ulardan foydalanish rejalarini rad etdi.
“Rossiyaning Ukrainaning “iflos bomba"dan foydalanish rejalari haqidagi yolg‘onlari xavfli bo‘lishi bilan birga bema’ni hamdir. Birinchidan, Ukraina Yadro quroligi taqiqlash to‘g‘risidagi shartnoma tarafdori: bizda hech qanday “iflos bomba” yo‘q va ularga ega bo‘lishni rejalashtirmayapmiz ham. Ikkinchidan, rossiyaliklar ko‘pincha o‘zlari rejalashtirgan narsada boshqalarni ayblashadi”, — deya ma’lum qildi Ukraina tashqi ishlar vaziri Dmitriy Kuleba o‘zining Twitter-sahifasida.
Avvalroq Rossiya mudofaa vaziri Sergey Shoygu AQSh, Buyuk Britaniya va Fransiyadagi hamkasblariga qo‘ng‘iroq qilib, Rossiya Kiyev tomonidan “iflos bomba” qo‘llanishi mumkinligidan xavotirdaligini, biroq uning so‘zlariga ishonchsizlik bilan qaraldi.

Министерство обороны России привело в готовность силы радиохимбиозащиты (РХБЗ) к выполнению задач в условиях радиоактивного заражения, сообщил на брифинге начальник войск радиационной, химической и биологической защиты ВС РФ генерал-лейтенант Игорь Кириллов.
Минобороны России якобы располагает информацией о планировании властями Украины провокации, связанной с подрывом так называемой «грязной бомбы» (маломощный ядерный боеприпас, в котором радиоактивный материал совмещён с обычными взрывчатыми элементами).
По версии Минобороны России, Украина планирует применить такую бомбу, чтобы «обвинить Россию в том, что она применила оружие массового уничтожения на украинском театре военных действий, и тем самым запустить в мире мощную антироссийскую кампанию, нацеленную на подрыв доверия к Москве».
«Подрыв радиологического взрывного устройства неизбежно приведет к радиоактивному заражению местности на площади до нескольких тысяч квадратных метров», — заявил Игорь Кириллов на брифинге.
Украина в свою очередь опровергла у неё наличие такого оружия и планов по его применению.
«Ложь России о якобы планах Украины применить „грязную бомбу“ столь же абсурдна, сколь опасна. Во-первых, Украина является преданной стороной ДНЯО (Договор о неприменении ядерного оружия — ред.): у нас нет никаких „грязных бомб“ и не планируем их иметь. Во-вторых, россияне часто обвиняют других в том, что планируют сами», — заявил у себя в Twitter министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба.
Ранее министр обороны России Сергей Шойгу обзвонил своих коллег из США, Великобритании и Франции, заявив двум последним о том, что Россия опасается вероятного применения Киевом «Грязной бомбы», однако к его словам отнеслись скептически.