Rossiyaning Yandex kompaniyasi 24−27 oktabr kunlari Samarqand shahrida o‘tkazilayotgan ICT Week Uzbekistan — 2022 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligida ishtirok etmoqda. Tadbir davomida kompaniya vakillari O‘zbekistonda joriy etilishi rejalashtirilayotgan bir qator yangiliklarni taqdim etdi, deb xabar bermoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
Dasturlash maktabi
Yandex O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi bilan yangi o‘quv yilidan boshlab ikki shahar — Toshkent va Samarqandda Dasturlash maktablarini ishga tushirish masalasini muhokama qilmoqda.
Yillik bepul dastur tanlovdan o‘tgan 8−10-sinf o‘quvchilariga Python dasturini o‘zlashtirish, veb-ilovalar, chat-botlar va foydalanuvchilar uchun interfeyslar yaratishni o‘rganish imkonini beradi. Shu paytga qadar, Armaniston, Qozog‘iston va Rossiyada maktab o‘quvchilari uchun ta’lim loyihalari ishga tushirildi, 2016 yildan beri 22 000 talaba dasturlash kurslarini muvaffaqiyatli o‘zlashtirdi.
«Ayni vaqtda O‘zbekiston IT sohasida faol rivojlanmoqda va shunga mos ravishda yuqori malakali mutaxassislarga talab ham ortib bormoqda. Bizning dasturlash maktabimiz turli mamlakatlarda o‘z samaradorligini ko‘rsatdi. Ushbu zamonaviy professional dasturlash ta’lim kursi ta’lim tizimiga muhim hissa qo‘shmoqda — u iqtidorli talabalarni jalb qiladi, ularda raqamli iqtisodiyot davrida mutaxassis uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni shakllantiradi va o‘qituvchilarning malakasini oshiradi», — dedi Yandex ta’lim loyihalarini rivojlantirish bo‘yicha direktori Sergey Brajnik.
Uning qo‘shicha qilishicha, kompaniya vazirlik ko‘magida yangi o‘quv yilidan boshlab O‘zbekistonda dasturni ishga tushirilishiga umid qilmoqda.
«Yandeks Zapravki»
O‘zbekistonda «Yandeks Zapravki» yoqilg‘i to‘lovi xizmatini ishga tushirishga hozirlik ko‘rilmoqda va bir qator yoqilg‘i quyish shoxobchalari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Ushbu xizmat haydovchilarga yoqilg‘i uchun to‘lovni ilova orqali amalga oshirish imkonini beradi, buning uchun kassaga borib, navbatda turishga hojat qolmaydi. Kompaniya vakilining ta’kidlashicha, bu yechim yoqilg‘i quyish shoxobchalari uchun o‘tkazuvchanlikni oshirishga yordam beradi va yangi mijozlarni jalb qilish vositasiga aylanadi. Shuningdek, xizmat avtomobildan chiqmasdan marshrut bo‘ylab yoqilg‘i quyish shoxobchalaridagi narxlarni solishtirish, maslahat va takliflarni qoldirish imkonini beradi.
«O‘zbekistonda hamkorlar tomonidan katta qiziqish bildirilmoqda. Odatdagi yoqilg‘i quyish shoxobchalarida to‘lovdan tashqari, elektromobillar uchun infratuzilma masalasi ham hamkorlik nuqtalarimizdan biri hisoblanadi. Hozirda mamlakatda elektromobillar sanoatini rivojlantirish bo‘yicha loyihalar faol muhokama qilinmoqda. Bu istiqbolli yo‘nalish bo‘yicha ham yechimimiz bor. Masalan, xizmatda elektr to‘lovlarining joylashuvini, ularning holatini — bepul yoki bandligini aniqlash, shuningdek, ularga marshrut yaratish mumkin bo‘ladi», — dedi «Yandeks Zapravki» xizmati rahbari Artem Prudnikov.
Rossiyada 8,5 mingdan ortiq yoqilg‘i quyish shoxobchalari mazkur xizmatga ulangan. Oyiga 1 million avtoulovchi ushbu xizmatdan foydalanadi, ular oyiga 4,5 millionga yaqin buyurtma berishadi va oyiga 5 milliard rubldan ziyod summaga yonilg‘i quyadi.
Yandex Go yana uchta shaharda ish boshlaydi
O‘zbekiston bozorida 2018 yilda ishga tushirilgan Yandex Go xizmati hozirda mamlakatning 8 ta shahrida mavjud.
«Biz yangi shaharlarda sayohat qilishning arzon va qulay usulini ishga tushirishda davom etamiz. Yaqin oylarda Nukus, Qarshi va Urganch shaharlari aholisi bizning ilovamizdan foydalanishlari mumkin bo‘ladi», — dedi Yandex Taxi`ning MDHda rivojlanish bo‘yicha direktori Kirill Svinsov.
Uning qo‘shimcha qilishicha, xizmat haydovchilar va foydalanuvchilar uchun o‘zining xavfsizlik texnologiyalari ustida ishlashda davom etadi. Joriy yilning yoz boshida buyurtmalar bo‘yicha tezlikni avtomatik nazorat qilish xizmati ishga tushirildi. Haydovchi servis buyurtmasini bajarganida, texnologiya uning yo‘lini kuzatish va harakat tezligini aniqlash uchun GPS`dan foydalanadi.
«Biz kompaniyalar bilan mamlakatda yo‘lovchilar va haydovchilar uchun qo‘shimcha bepul hayot va sog‘liq sug‘urtasi dasturini ishga tushirish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqdamiz. Bunday sug‘urta avtomatik ravishda xizmatning barcha sayohatlariga tarqaladi. Tez orada O‘zbekistondagi yangi ishlanmalarimiz haqida gapirib beramiz», — dedi u.

Российская компания «Яндекс» принимает участие в Неделе информационно-коммуникационных технологий ICTWeek Uzbekistan, которая в этом году проходит в Самарканде, передает корреспондент «Газеты.uz».
Представители компании презентовали ряд технологичных решений из разных сфер, которые могут появиться в Узбекистане.
Школа программирования
Компания обсуждает с Министерством народного образования Узбекистана запуск Школы программирования в новом учебном году в Ташкенте и Самарканде.
Бесплатная годовая программа позволит ученикам 8−10-х классов, прошедшим отбор, освоить Python, научиться создавать веб-приложения, чат-боты и пользовательские интерфейсы. Образовательные проекты для школьников уже есть в Армении, Казахстане и России, курсы по программированию с 2016 года успешно освоили 22 тысячи учеников.
«Сейчас Узбекистан активно развивается в сфере IT, соответственно растет спрос на высококвалифицированных специалистов. Наша школа программирования показала свою эффективность в разных странах. Этот современный профессиональный образовательный курс по программированию вносит важный вклад в систему образования — он привлекает талантливых мотивированных учеников, формирует у них навыки, необходимые специалисту в эпоху цифровой экономики и повышает квалификацию преподавателей», — заявил директор по развитию образовательных проектов «Яндекса» Сергей Бражник.
Он добавил, что в компании рассчитывают, что при поддержке МНО программу удастся запустить в Узбекистане уже к началу нового учебного года.
«Яндекс Заправки»
Сервис по оплате топлива «Яндекс Заправки» готовится к запуску в Узбекистане и ведет переговоры с рядом автозаправочных станций.
Этот сервис позволяет водителям оплачивать топливо из приложения, соответственно, не нужно идти на кассу и стоять в очереди. Для АЗС такое решение помогает увеличивать пропускную способность, пояснили представители компании. В сервисе также можно сравнить цены на автозаправочных станциях по маршруту, подключить программы лояльности топливных сетей и оставить чаевые, не выходя при этом из машины.
«В Узбекистане мы видим большой интерес со стороны партнеров. Еще одна точка пересечения, помимо оплаты топлива на привычных АЗС, — инфраструктура для электромобилей. Сейчас в стране активно обсуждаются проекты по развитию электромобильной отрасли. У нас есть решение и для этого перспективного направления. Например, в сервисе можно будет узнать расположение электрозарядок, их статус — свободны или заняты, а также построить до них маршрут», — поделился руководитель сервиса «Яндекс Заправки» Артем Прудников.
В России к сервису подключено более 8500 АЗС, им пользуется 1 миллион автомобилистов в месяц, они делают около 4,5 миллиона заказов ежемесячно и заправляются на сумму более 5 млрд рублей в месяц.
Развитие сервиса Yandex Go
Онлайн-сервис заказа поездок Yandex Go был запущен в Узбекистане 2018 году и уже доступен в 8 городах страны.
Директор по развитию Yandex Taxi Кирилл Свинцов в СНГ поделился планами: «Мы продолжаем запускать доступный и удобный способ передвижения в новых городах. В ближайшие месяцы нашим приложением смогут воспользоваться жители Нукуса, Карши и Ургенча».
Он добавил, что сервис намерен и дальше инвестировать в безопасность водителей и пассажиров. «Например, в водительском приложении включена биометрия, а на заказах работает автоматизированная системы контроля скорости, — сказал Кирилл Свинцов. — Мы помогаем партнерам следить за качеством услуг с помощью системы рейтингов и дистанционным контролем качества состояния автомобилей».
«Ведем переговоры с компаниями, чтобы запустить свою программу дополнительного бесплатного страхования жизни и здоровья пассажиров и водителей в стране. Такая страховка автоматически распространяется на все поездки сервиса», — сообщил директор по развитию Yandex Taxi.