Yevropa kengashi prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov bilan birgalikda O‘zbekistonga tashrifi doirasida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O‘zbekistondagi ta’mirdan chiqqan ofisini ochib berdi, so‘ngra jurnalistlar bilan suhbatlashdi.
U O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyov bilan iyul oyida tasdiqlangan (rasmiy ravishda tasdiqlangunga qadar xalqaro shartnomaga ism-familiyaning bosh harflarini qo‘yib, oldindan o‘z roziligi bildirilgan — tahr.) Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim hamda o‘tgan yildan buyon mamlakat a’zo bo‘lgan GSP+ imtiyozlar tizimi ishini muhokama qilganini ma’lum qildi.
«Iqtisodiy aloqalarimizni mustahkamlash va kengaytirish uchun bizda allaqachon poydevor bor», — dedi Yevrokengash rahbari.
Bundan tashqari, uning so‘zlariga ko‘ra, prezident bilan uchrashuvda mintaqaviy hamkorlik masalalari ham muhokama qilingan.
«Biz O‘zbekiston, uning prezidenti va hukumatining mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim rolini yuqori baholaymiz. Yevropa Ittifoqi barqarorlik va farovonlik yo‘lida hamkor bo‘lishga va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga doimo tayyor», — dedi Sharl Mishel.
U tez orada Samarqandda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligiga bag‘ishlangan konferensiya o‘tkazilishini eslatdi. «Konferensiyada Yevropa Ittifoqi tomonidan [yashil va raqamli iqtisodiyot sohasida] juda aniq takliflar e’lon qilinadi, ular hamkorligimizni [chuqurlashtirishga] xizmat qiladigan loyihalar uchun asos bo‘lishiga ishonaman», — dedi Yevrokengash prezidenti.
«Shuningdek, biz Rossiyaning Ukraina bilan urushi, uning butun mintaqa [Markaziy Osiyo] va dunyo uchun oqibatlari, oziq-ovqat xavfsizligi inqirozi, bu urush natijasida yuzaga kelgan energetika inqirozi, shuningdek, turli geosiyosiy masalalarni, jumladan, nafaqat mintaqa, balki butun dunyo barqarorligi uchun nihoyatda muhim bo‘lgan Afg‘oniston bo‘yicha muhokama qildik», — dedi Sharl Mishel.
Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov, Yevropa Ittifoqi elchisi Sharlotta Adrian va Yevropa kengashi prezidenti Sharl Mishel.
Energetika inqirozidan chiqishga kelsak, Yevropa kengashi rahbarining fikricha, bunda Markaziy Osiyo muhim rol o‘ynaydi.
«Yevropa Ittifoqi yetkazib berishni diversifikatsiya qilish, hamkorlar doirasini diversifikatsiya qilish niyatida, shuning uchun biz ishonchli sheriklar sifatida O‘zbekiston va Markaziy Osiyoga tayanamiz, ular bilan ko‘plab istiqbolli yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishimiz mumkin», — dedi u.
Yevrokengash rahbari YeI va O‘zbekiston bir-biri bilan aloqalarni mustahkamlash tarafdori ekanini ta’kidladi. «Janob prezidentga aytganimdek, Yevropa Ittifoqining yashirin kun tartibi yo‘q, biz o‘z harakatlarimiz va siyosatlarimizni ikkita asosiy tamoyilga asoslaymiz: tinchlik va xavfsizlik barcha xalqlar farovonligi uchun. Siyosiy muloqot, o‘zaro hamjihatlik, o‘zaro hurmat bu hamkorlikning asosini tashkil etadi», — dedi u.
«Biz O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda barqarorlik va hamkorlikni mustahkamlashdagi rolini yuqori baholaymiz, chunki o‘zaro bog‘liqlik juda muhim, deb hisoblaymiz. Kelgusida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining uchrashuvlarini muntazam ravishda o‘tkazishni rejalashtirganmiz, ularda men ham ishtirok etaman, o‘zaro bog‘liqlik, yashil iqtisodiyot va barqarorlik masalalari muhokama qilinadi. Va ishonamanki, bu muntazam uchrashuvlar o‘zaro tushunishni yaxshilashga yordam beradi», — dedi Sharl Mishel.

Президент Европейского совета Шарль Мишель вместе с министром иностранных дел Узбекистана Владимиром Норовым в рамках своего визита в Узбекистан открыл обновленный офис Делегации Европейского союза в Узбекистане, после чего поговорил с журналистами.
Он сообщил, что обсудил с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёеым Соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве, парафированное в июле, и работу системы преференций GSP+, участником которой страна стала с прошлого года.
«У нас уже есть основа для того, чтобы укрепить и расширять наши экономические связи», — подчеркнул глава Евросовета.
Кроме того, по его словам, на встрече с президентом были обсуждены вопросы регионального сотрудничества.
«Мы высоко ценим важную роль, которую играет Узбекистан, его президент и правительство в укреплении регионального сотрудничества. Евросоюз всегда готов быть партнером и поддерживать укрепление регионального сотрудничества в целях стабильности и процветания», — заявил Шарль Мишель.
Он напомнил, что в скором времени в Самарканде пройдет конференция по взаимосвязанности Евросоюза и Центральной Азии. «На конференции будут озвучены очень конкретные предложения со стороны в том числе Евросоюза [в области зеленой и цифровой экономики], которые, я верю, станут основой для проектов, что послужат [углублению] нашего сотрудничества», — заявил президент Евросовета.
«Мы также обсудили вопросы войны России с Украиной, ее последствия для всего региона [Центральной Азии] и мира, кризис продовольственной безопасности, энергетический кризис, который стал следствием этой войны, а также различные геополитические вопросы, в том числе по Афганистану, который чрезвычайно важен не только для региона, но и для стабильности всего мира», — рассказал Шарль Мишель.
Глава МИДа Владимир Норов, посол ЕС Шарлотта Адриан и глава Евросовета Шарль Мишель
Что касается преодоления энергетического кризиса, по словам главы Евросовета, Центральная Азия играет в этом важную роль.
«Евросоюз намерен диверсифицировать поставки, диверсифицировать спектр партнеров, и поэтому мы очень полагаемся на Узбекистан и Центральную Азию в качестве надежных партнеров, с которыми можно развивать сотрудничество во многих перспективных сферах», — подчеркнул он.
Глава Евросовета отметил, что ЕС и Узбекистан видят приверженность укреплению связей друг с другом. «Как я сказал господину президенту, у Евросоюза нет скрытой повестки дня, мы основываемся наши действия и политику на двух фундаментальных принципах: мир и безопасность ради процветания всего народа. Политический диалог, взаимопонимание, взаимоуважение являются основой этого сотрудничества.», — заявил он.
«Мы высоко ценим роль Узбекистана в укреплении стабильности и сотрудничества в Центральной Азии, потому что мы считаем, что взаимосвязанность очень важна. И мы планируем в будущем на регулярной основе проводить встречи глав стран Центральной Азии, в которых буду присутствовать и я, чтобы обсуждать вопросы взаимосвязанности, зеленой экономики, стабильности. И я верю, что эти регулярные встречи помогут нам улучшить взаимопонимание», — подчеркнул Шарль Мишель.