Boshqarmaning eslatishicha, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 223-moddasiga asosan O‘zbekiston fuqarosining pasportsiz yoki identifikatsiyalovchi ID-kartasiz yoxud haqiqiy bo‘lmagan pasport bilan yashashi ma’muriy javobgarlikni keltirib chiqaradi.
Eslatib o‘tamiz, fuqarolik pasportlari o‘rnini bosuvchi ID-kartalar 2021 yil yanvaridan berila boshlangandi. 2022 yil yanvar oyidan boshlab uni Ichki ishlar migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari bilan bir qatorda poytaxt va Toshkent viloyatining ayrim hududlaridagi Davlat xizmatlari markazlari orqali ham berish yo‘lga qo‘yilgandi.
ID-kartani olish uchun hech qanday maxsus hujjatlarni taqdim etish shart emas, faqat pasport, ariza va davlat bojini to‘lash kifoya.

Министерство внутренних дел Узбекистана обратилось к гражданам с просьбой безотлагательно заменить просроченные биометрические паспорта на идентификационные карты.
В ведомстве напомнили, что согласно статье 223 Кодекса об административной ответственности проживание гражданина Узбекистана без паспорта или удостоверения личности либо с недействительным паспортом влечёт за собой административную ответственность.
Напомним, ID-карты, которые постепенно заменят внутренние паспорта, начали выдавать с января 2021 года. С января 2022 года услуга её оформления стала доступна, помимо отделов внутренних дел по миграции и гражданству, в центрах государственных услуг Ташкента и города Нурафшана в Ташкентской области.
Для получения ID-карты не нужно предоставлять никаких специальных документов, понадобятся только паспорт, заявление и оплата госпошлины.
Действующий внутренний паспорт действителен до 31 декабря 2030 года. Их обмен на ID-карты осуществляется до 31 декабря 2022 года в добровольном порядке, по 31 декабря 2030 года в обязательном порядке.