Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida loyiha qiymati 115 mln dollarlik jami 18 000 o‘rinli 17 ta talabalar turar joylarini qurish bo‘yicha Maslahat xizmati bitimi imzolandi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga Oliy ta’lim vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjatga Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktori Zokir Bozorov va YeTTBning Barqaror infratuzilma siyosati va loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha direktori Mesyu Jortan-Tank imzo chekdi.
17 ta turar-joyning umumiy qiymati 115 mln dollar miqdorida baholanmoqda. YeTTB O‘zbekistonga obyektlar qurilishi uchun investorlarni topishda yordam beradi.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yil 9 cyentyabrda talabalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida turar joylar qurilishi bo‘yicha hukumat qarori qabul qilingandi. Unga ko‘ra, respublika bo‘yicha jami 228 ta talabalar turar joylari (400 o‘rinli) barpo etilishi belgilangan. Shundan hududlarda 2022 yilda 47 ta, 2023 yilda 67 ta, 2024 yilda 62 ta, 2025 yilda 52 ta talabalar turar joylari qurilishi ko‘zda tutilgan.
Rejaga ko‘ra, 2022 yilda O‘zbekiston bo‘yicha DXSH asosida 47 ta yotoqxona qurilishi kerak edi. Ammo iyulgacha faqatgina 2 ta universitetda yotoqxona qurib topshirilgan.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri o‘rinbosari Sarvar Buzrukxonov 9 sentabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ishlar kechikishini DXSH asosida talabalarga turar joy qurish taklifiga tadbirkorlar qiziqmagani bilan izohlagan.
«Prezidentimiz tomonidan subsidiyalar miqdori uch barobarga oshirilib, tadbirkorlarga mulkka egalik huquqining 22 foizi berilgach, may oyidan 8 tadbirkordan tashabbus bildirildi. Qonunchilikka ko‘ra, tadbirkorlar ham tanlab olinadi. Chunki u yerda manfaatlar to‘qnashuvi bo‘lmasligi kerak. Mana shu jarayonlar vaqtni biroz cho‘zdi. Shuning uchun bu yilda biroz kechikish bo‘ladi. Kelgusi yili buni yetkazib olamiz», — deya ta’kidlagandi Buzrukxonov.

Министерство высшего и среднего специального образования Узбекистана и Европейский банк реконструкции и развития подписали соглашение об оказании консультационных услуг по строительству 17 студенческих общежитий на 18 тысяч мест. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Минвуза.
В подписании соглашения, которое состоялось в рамках второго Международного экономического форума в Самарканде в четверг, приняли участие заместитель главы Минвуза Сарвархан Бузрукханов, директор Агентства по развитию государственно-частного партнёрства при Министерстве финансов Закир Бозоров и директор по устойчивой инфраструктурной политике и развитию проектов ЕБРР Месью Йортан-Танк.
Стоимость 17 общежитий оценивается в 115 млн долларов США. ЕБРР окажет помощь Узбекистану в поисках инвесторов для строительства объектов.
По утверждённому ранее плану, в 2022 году планируется построить 47 общежитий на 18,8 тысячи мест, а к концу 2025 года — 228 на 91,2 тысячи мест. Отбирать предпринимателей для реализации проектов будут на тендерной основе.
Минвуз, выступающий в качестве государственного партнёра, работает с предпринимателями по строительству общежитий. Бизнес может рассчитывать на субсидию до 50% от расхода на место в общежитии. Максимальный размер субсидии — 100 БРВ (30 млн сумов) за место.
Заместитель министра финансов Одилбек Исаков в мае сообщал, что с 2023 года Узбекистан планирует привлечь иностранных инвесторов для строительства общежитий в рамках государственно-частного партнёрства. Сейчас в проектах участвуют только местные предприниматели, но у них большой спрос на долгосрочные займы.