Jihad Azur — Xalqaro valyuta jamg‘armasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlari departamenti direktori bo‘lib, u jamg‘armaning Yaqin Sharq, Shimoliy Afrika, Markaziy Osiyo va Kavkazdagi faoliyatini nazorat qiladi. U Parijdagi Siyosiy tadqiqotlar institutida xalqaro moliya fanlari nomzodi hamda xalqaro iqtisod va moliya bo‘yicha ilmiy darajaga ega. U Garvardda postdoktorant sifatida rivojlanayotgan bozorlar va ularning jahon iqtisodiyotiga integratsiyasi bo‘yicha tadqiqotlar olib borgan. U o‘tgan hafta Samarqandda bo‘lib o‘tgan ikkinchi O‘zbekiston Iqtisodiy forumida ishtirok etdi.
Hozir iqtisodiy siyosatni ishlab chiquvchilar uchun qiyin davr. Global iqtisodiyot favqulodda muammolar sharoitida noaniqlikka duch kelgan bir paytda, butun dunyo bo‘ylab davlat boshqaruv lavozimini egallaganlar oldida keskin savollar turibdi: o‘z mamlakatlarini kelgusida kutayotgan hodisalarga tayyorlash uchun hozir qanday iqtisodiy siyosat va islohotlarni amalga oshirishlari mumkin?
Fevral oyida Rossiya Ukrainaga bostirib kirganida, Rossiya va Ukrainaga geografik jihatdan yaqinligi, shuningdek, ular bilan yaqin iqtisodiy aloqalari tufayli Kavkaz va Markaziy Osiyo (KMO) davlatlari urushdan eng ko‘p jabr ko‘rgan davlatlardan bo‘lishi kutilgandi. Ammo, ajablanarlisi, olti oydan ko‘proq vaqt o‘tgach, mintaqaning aksariyat mamlakatlarida iqtisodiy faollik yaxshi saqlanib qoldi, ba’zilarida esa hatto o‘sib bormoqda. Buning sababi nimada?
Birinchidan, shu paytgacha Rossiyada iqtisodiyotning dastlab bashorat qilinganidan ancha sezilarli darajadagi qisqarishi kuzatildi. Ikkinchidan, Rossiyadan ishchilar va kompaniyalar ommaviy ravishda bir nechta KMO mamlakatlariga ko‘chib o‘tishdi. Natijada mintaqa bo‘ylab daromadlar va moliyaviy oqimlar darajasi oshdi. Uchinchidan, an’anaviy ravishda Rossiya orqali oqib kelayotgan ta’minot yo‘nalishini sezilarli darajada o‘zgartirish mintaqadagi savdoni qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu omillar XVJning 2022 yil uchun o‘sish prognozlarini 3,8 foizgacha oshirishga turtki bo‘ldi.
Bu yaxshi xabar. Biroq, mintaqa hali ham xavfdan holi emas. U savdo, pul o‘tkazmalari, turizm va moliyaviy oqimlar orqali urush bilan bog‘liq xavf-xatarlarga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda, hozirda ularni oldindan aytib bo‘lmaydi. Bu yil kuzatilgan moliyaviy oqim va ko‘chishlarning ijobiy ta’siri vaqtinchalik bo‘lishi mumkin.
Shu bilan birga, Ukrainadagi urushning uzoq davom etishi, Rossiyaga qarshi sanksiyalarning kengayishi va global vaziyatning yomonlashuvi mintaqa taraqqiyoti istiqbollarini tobora xiralashtirmoqda. Hozirda jahonda energiya resurslari narxlarining oshishidan foyda ko‘rayotgan neft eksportchilari ham neft va gaz eksporti bilan bog‘liq transport tizimi infratuzilmasi va quvurlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan nosozliklar xavfiga duch kelishmoqda.
Shu bilan birga, oziq-ovqat va energiya narxlarining ko‘tarilishi va o‘zgaruvchanligi tufayli yuzaga kelgan doimiy yuqori inflyatsiya butun mintaqadagi uy xo‘jaliklariga bosim o‘tkazmoqda. Qashshoqroq uy xo‘jaliklari oziq-ovqat narxining ko‘tarilishi oqibatida xavf ostida, chunki ular o‘z daromadlarining katta qismini oziq-ovqatga sarflashadi. Bundan tashqari, agar Rossiya tanazzulga uchrasa va bu uzoq davom etsa, kambag‘allar uchun muhim bo‘lgan pul o‘tkazmalari keskin tushib ketishi mumkin, bu esa qashshoqlik va tengsizlikning kuchayishiga, shuningdek, allaqachon yuqori darajada bo‘lgan ijtimoiy va siyosiy keskinlikning kuchayishiga olib keladi.
Ushbu favqulodda noaniqlik sharoitida mintaqa mamlakatlari kelajakdagi qiyin paytlarga tayyorgarlik ko‘rish uchun transformatsion yo‘lga kirish imkoniyatiga ega. Hukumatlar shoshilinch qisqa muddatli muammolarni hal qilish uchun qat’iy choralar ko‘rishlari kerak, lekin bunda iqtisodiy o‘sishga yordam beruvchi tarkibiy islohotlarning ahamiyatini unutmasliklari kerak. Eng muhimi, ular o‘z mamlakatlarining kelajakdagi zarbalarga dosh berish qobiliyatini kuchaytirishga sarmoya kiritishlari kerak.
Buning uchun markaziy banklar birinchi navbatda iqtisodiy barqarorlik va aholining kam ta’minlangan qatlamini himoya qilish uchun zarur bo‘lgan inflyatsiyani nazorat ostiga olishlari kerak. 2023 yilda KMO mintaqasida inflyatsiya ikki xonali darajada saqlanib qolishi prognoz qilinmoqda. Tovar narxlarining yuqoriligi qisman sababchi bo‘lsada, talab bosimi ham kuchaymoqda va ish haqi ortib bormoqda. Bunga javoban mintaqa markaziy banklari allaqachon foiz stavkalarini oshirgan. Biroq, inflyatsiya ildiz otgan mamlakatlarda buni yanada oshirish kerak bo‘lishi mumkin.
Katta budjet taqchilligiga ega bo‘lgan mamlakatlar soliq bazasini kengaytirishga va kambag‘allikni kamaytirishga qaratilgan infratuzilma, sog‘liqni saqlash va ta’limga sarflanadigan xarajatlarni oshirish uchun resurslarni bo‘shatish uchun kamroq ustuvor xarajatlarni qisqartirishga intilishi kerak. Aholining eng zaif qatlamlariga maqsadli yordam ko‘rsatish qashshoqlik va tengsizlik bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishga yordam beradi. Shu bilan birga, ijtimoiy xavfsizlik tarmoqlarini kuchaytirish qashshoqlikning o‘sishini to‘xtatishga yordam beradi va mamlakatlarni kelajakdagi zarbalarga yaxshiroq javob berishga tayyorlaydi. Neft eksportchilari o‘zlarining diversifikatsiya rejalarini amalga oshirish uchun kutilmagan neft daromadlarini kapitallashtirish imkoniyatiga ega.
Biroq, qisqa muddatli muammolarni hal qilish bilan birga, transformativ islohotlarni davom ettirish kelajakdagi zarbalarga chidamlilikni oshirish va imkoniyatlarni kengaytirishga yordam beradi. KMO mintaqasida o‘rta muddatli iqtisodiy o‘sish 3,5 foizga tushishi taxmin qilinmoqda — bu oldingi davrlar uchun o‘rtacha qiymatning atigi yarmi demakdir.
Uzoq muddatli tuzilmaviy muammolarni hal qilish uchun hozirdanoq islohotlar amalga oshirilsa, mintaqa yaxshiroq natijalarga erishishi mumkin. Iqtisodiy inklyuzivlikni oshirish va barqarorlikni oshirishga qaratilgan islohotlarga ustuvor ahamiyat berish: soliq tizimlarini yanada adolatli bo‘lishi uchun qayta loyihalash, norasmiy sektor ulushini kamaytirish, xususiy sektor rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, raqamlashtirishni jadallashtirish va iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish kerak. Bundan tashqari, ko‘chib kelgan ishchilar va kompaniyalarni integratsiyalash va ularning rivojlanishiga imkon berish mamlakatlarning iqtisodiy o‘sish istiqbollarini mustahkamlaydi.
KMO mamlakatlari pandemiya tufayli yuzaga kelgan inqirozni yaxshi yengdi. Ukrainadagi urushning dastlabki ikkilamchi ta’sirlari hozircha yaxshi ushlab turilmoqda. Biroq, noaniq istiqbollar va oldinda turgan qiyin muammolar dadil qarorlar qabul qilishni talab qiladi. Biroq, mamlakatlarning ushbu muammolar bilan yolg‘iz shug‘ullanishlariga to‘g‘ri kelmaydi. XVJ ularga yordam berishga tayyor ishonchli hamkordir.

Джихад Азур — директор Департамента стран Ближнего Востока и Центральной Азии в Международном валютном фонде, где он курирует работу фонда на Ближнем Востоке, в Северной Африке, Центральной Азии и на Кавказе. Имеет степень доктора наук по международным финансам и научную степень по международной экономике и финансам Института политических исследований в Париже. Занимался исследованием стран с формирующимся рынком и их интеграции в мировую экономику в постдокторантуре в Гарварде. На прошлой неделе он участвовал во втором Экономическом форуме Узбекистана, который проходил в Самарканде.
Сейчас непростое время для разработчиков экономической политики. Когда в условиях чрезвычайных проблем мировая экономика сталкивается с неопределёнными перспективами, перед лицами, занимающими руководящие государственные посты, во всём мире встает острый вопрос: какие меры экономической политики и реформы они могут реализовать сейчас, чтобы подготовить свои страны к тому, что их ожидает в дальнейшем?
Когда в феврале Россия вторглась в Украину, ожидалось, что страны Кавказа и Центральной Азии (КЦА) окажутся среди наиболее пострадавших от последствий войны ввиду их географической близости к России и Украине, а также тесных экономических связей с ними. Но, как ни удивительно, более чем шесть месяцев спустя экономическая активность в большинстве стран региона держится на хорошем уровне, а в некоторых даже растёт. В чем причина?
Во-первых, пока что в России произошло гораздо менее значительное сокращение экономики, чем прогнозировалось изначально. Во-вторых, работники и компании из России массово переместились в несколько стран КЦА. В итоге по всему региону резко возросли уровни дохода и притока финансовых средств. И в-третьих, значимое изменение маршрутов поставок, которые традиционно осуществлялись через Россию, поддерживает торговлю в регионе. Эти факторы послужили основанием для повышения прогнозов роста МВФ на 2022 год до 3,8%.
Это хорошие новости. Однако опасность для региона пока не миновала. Он по-прежнему сильно подвержен рискам, связанным с войной, через торговлю, денежные переводы, туризм и финансовые потоки, которое сейчас стали значительно менее предсказуемыми. Благоприятное влияние финансовых притоков и переездов, наблюдавшееся в этом году, может оказаться временным.
При этом затяжной характер войны в Украине, расширение санкций против России и ухудшение глобальной конъюнктуры всё больше омрачают перспективы развития региона. Даже экспортёры нефти, которые в настоящее время выигрывают от роста мировых цен на энергоносители, сталкиваются с угрозами возможных сбоев в инфраструктуре транспортной системы и трубопроводов, задействованной в экспорте нефти и газа.
Между тем упорно высокая инфляция, вызванная повышенными и волатильными ценами на продовольствие и энергоносители, оказывает давление на домашние хозяйства по всему региону. Менее обеспеченные домашние хозяйства подвергаются наиболее значительному риску, связанному с ростом цен на продовольствие, поскольку, как правило, они тратят на продовольствие более существенную долю своих доходов. Кроме того, если в России произойдет затяжная рецессия, приток денежных переводов, имеющих жизненное важное значение для малоимущих, может резко сократиться, что приведет к росту бедности и неравенства, а также усилению социально-политической напряженности, которая уже находится на повышенном уровне.
В условиях этой чрезвычайной неопределенности страны региона имеют возможность встать на путь преобразований, чтобы подготовиться к предстоящим тяжелым временам. Органы государственного управления должны принять решительные меры по решению неотложных краткосрочных проблем, но при этом не должны упускать из вида важность структурных реформ, которые способствуют экономическому росту. Что крайне важно, они должны инвестировать в укрепление способности своей страны справляться с потрясениями в будущем.
Для этого центральным банкам необходимо будет прежде всего взять под контроль инфляцию, что имеет важное значение для экономической стабильности и защиты малоимущих. По прогнозам, в 2023 году показатели инфляции останутся двузначными во всем регионе КЦА. Хотя виной тому отчасти являются высокие цены на сырьевые товары, давление спроса также растёт, и заработные платы увеличиваются. В ответ центральные банки региона уже повысили процентные ставки. Однако может потребоваться дополнительное повышение, особенно в странах, в которых имеются свидетельства укоренения инфляции.
Странам, имеющим значительный дефицит бюджета, следует стараться расширить свою налоговую базу и сократить расходы, имеющие менее приоритетное значение, чтобы высвободить ресурсы для увеличения расходов на инфраструктуру, здравоохранение и образование, которые направлены на сокращение бедности. Оказание адресной поддержки наиболее уязвимым слоям населения будет способствовать снижению рисков, связанных с бедностью и неравенством. В то же время укрепление систем социальной защиты поможет сдержать рост бедности и подготовить страны, чтобы они могли более эффективно реагировать на будущие потрясения. Экспортёры нефти имеют возможность с максимальной выгодой использовать непредвиденные доходы от продажи нефти для осуществления своих планов диверсификации.
Однако одновременно с решением краткосрочных задач продолжение преобразующих экономику реформ может способствовать формированию устойчивости к будущим потрясениям и расширению возможностей. По прогнозам, среднесрочный экономический рост в регионе КЦА упадет до 3,5% — это всего лишь половина от среднего значения за прошлые периоды.
Регион может добиться большего, если сейчас провести реформы, направленные на решение долговременных структурных вопросов. Первостепенное внимание следует уделять реформам, целью которых является повышение экономической интеграции и укрепление устойчивости: перестроению систем налогообложения в целях повышения их справедливости, сокращению доли неформального сектора, поддержке развития частного сектора, ускорению цифровизации и принятию мер по адаптации к изменению климата. Кроме того, интеграция переехавших работников и компаний и предоставление им возможностей для процветания укрепит перспективы экономического роста стран.
Страны КЦА хорошо справились с кризисом, вызванным пандемией. Первоначальные вторичные эффекты войны в Украине пока сдерживаются. Тем не менее, неопределённые перспективы и предстоящие сложные задачи требуют смелых решений. Однако странам не придется решать эти проблемы в одиночку. В лице МВФ у них есть надёжный партнёр, который готов оказать им помощь.