V.I.Vernadskiy nomidagi Qrim federal universitetining uchinchi kursida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik bir guruh talabalar ijtimoiy tarmoqlarda prezident Shavkat Mirziyoyevga videomurojaat yo‘lladi.
Davlat komissiyasining 7-son bayoni bilan Rossiya Federatsiyasining (Ukraina bilan chegaradosh) Kursk, Bryansk, Belgorod, Voronej, Rostov va Krasnodar hududlaridagi OTMlarida tahsil olayotgan O‘zbekiston fuqarolarining o‘qishini O‘zbekistondagi davlat OTMlariga istisno tariqasida ko‘chirishga ruxsat berilgandi.
«Keltirilgan hududlardan farqli o‘laroq, Qrim hududi ham harbiy xarakatlarga katta aloqadorligi va bu yerdagi ko‘p sonli portlashlarni hisobga olgan holda, Qrimda tahsil olayotgan talabalarning olib chiqilishi adolatdan bo‘lar edi. Biz bu vaqtga qadar juda ko‘p joylarga murojaat qilib ketgandik. Xususan, RFning Rostov-na-Donu shahridagi O‘zbekiston bosh konsulxonasiga qilgan murojaatlarimizdan ham hech qanday ijobiy javob ololmayapmiz», — deyiladi xabarda.
Ma’lumot uchun, 11 oktabr kuni Ukrainaga chegaradosh hududdagi Rossiyaning Kursk davlat tibbiyot universitetida o‘qiyotgan o‘zbekistonlik talabalar o‘qishni ko‘chirishni so‘rab Shavkat Mirziyoyevga murojaat qilgandi.

Группа студентов из Узбекистана, обучающихся на третьем курсе Крымского федерального университета В. И. Вернадского, распространила в социальных сетях видеообращение к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
Студенты-медики и их близкие опасаются за безопасность и просят помочь им перевестись в вузы Узбекистана.
Напомним, 1 ноября Государственный центр тестирования сообщил, что граждане Узбекистана из вузов Курской, Брянской, Белгородской, Воронежской, Ростовской и Краснодарской областей России, граничащих с Украиной, могут подать заявки на перевод в государственные вузы Узбекистана. Крыма в этом списке нет, хотя и на его территории сейчас действует особый режим «средний уровень реагирования», введённый указом президента России Владимира Путина.
«После того как вышел этот приказ для студентов, которые находятся вблизи Украины, и перечислили эти города, у всех встал вопрос, почему именно Крыма там нет», — сообщил один из студентов.
Дядя одного из студентов рассказал, что им не разрешают перейти на онлайн-обучение. В деканате вуза студентам объявили, чтобы они сами искали решение проблемы.