Vazirlar Mahkamasining 8-noyabrda qabul qilingan qaroriga asosan chet davlat fuqarolari tomonidan O‘zbekiston hududidan chiqib ketishda avval xarid qilingan tovarlar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish bo‘yicha Tax Free tizimi joriy etiladi. Bu haqda Davlat soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabar qildi.
Tax Free qaysi mahsulotlarga tatbiq etiladi?
Tizim respublikaning barcha hududlaridagi chakana savdo obyektlarida qaror bilan tasdiqlangan ro‘yxatga kiritilgan tovarlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Xususan, bular — meva va yong‘oqlar, parfyumeriya va kosmetika mahsulotlari, charm va mo‘yna mahsulotlari, yog‘ochdan yasalgan buyumlar, gilamlar, to‘qilgan savatlar, ipak buyumlar, kiyim-kechak va ular uchun aksessuarlar, poyabzal, keramika buyumlari, pichoqlar, qaychi, oshxona anjomlari, maishiy texnika, telefonlar, soatlar, o‘yinchoqlar va sport buyumlari (batafsil ro‘yxat qarorda keltirilgan).
Qancha miqdorda xaridni amalga oshirish lozim?
Umumiy qiymati kamida 1 mln so‘m bo‘lgan Tax Free tizimi tatbiq etiladigan tovarlarni xarid qilish lozim.
Shuningdek, tizim bo‘yicha tovarlar sotiladigan do‘konlar o‘zbek va ingliz tillarida yozilgan maxsus belgilar bilan belgilanadi. Mahsulot O‘zbekistonda qo‘llanilmasligi va chet el fuqarolarining qo‘l yukida yoki qo‘shimcha yukida bo‘lishi kerak.
Chet el fuqarolari Tax Free`dan qanday foydalanishi mumkin?
Buning uchun chet davlat fuqarosi Soliq mobil ilovasida ro‘yxatdan o‘tishi va xaridlari bo‘yicha taqdim etilgan onlayn-NKT fiskal cheklarini skanerlashi kifoya.
Tax Free summasini hisoblash, uni chet davlat fuqarosining bank plastik kartasiga yoki bank hisobvarag‘iga o‘tkazib berish tizim operatori Soliq-servis DUK tomonidan amalga oshiriladi. Ushbu jarayonlarni Soliq mobil ilovasida onlayn vaqt rejimida kuzatib borish imkoniyati yaratiladi.
Chet davlat fuqarolari O‘zbekiston hududini Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona va Urganch xalqaro aeroportlari orqali tark etganda tizim operatoriga murojaat qilgan holda mahsulot xarid qilgan paytdan boshlab 3 oy ichida QQS summasini qaytarishni rasmiylashtirishlari mumkin bo‘ladi.
To‘langan soliq summalari qachon qaytariladi?
Tax Free summasi chet davlat fuqarosining respublika hududidan chiqib ketish holati tasdiqlangan so‘ng, xarid amalga oshirilgan oydan keyingi oyning 25-kunidan keyin qaytariladi.
Eksperiment natijalariga ko‘ra 2024-yildan boshlab O‘zbekistondagi barcha xalqaro aeroportlar va temir yo‘l vokzallari, shuningdek, chegara o‘tkazish punktlarida QQSni qaytarish punktlarida bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Bunda tizim operatori davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida tanlanadi yoki buning uchun xalqaro kompaniya jalb qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, xorijiy fuqarolarga to‘langan QQS summasini qaytarish tizimini joriy etish rejalari 2017-yildan buyon muhokama qilib kelinadi. 2019-yilning iyul oyida ushbu tizimni joriy etishni nazarda tutuvchi prezident qarori qabul qilingan edi.

Кабинет министров Узбекистана 8 ноября издал постановление, согласно которому с 1 января 2023 года в порядке эксперимента вводится система Tax Free по возврату иностранным гражданам сумм НДС, уплаченных ими при приобретении отдельных видов товаров у предпринимателей, осуществляющих розничную торговлю в Узбекистане. Об этом сообщает пресс-служба Государственного налогового комитета.
На какие товары распространяется Tax Free
На товары, включённые в перечень, утверждённый постановлением, которые реализуются на объектах розничной торговли во всех регионах Узбекистана.
Это фрукты и орехи, парфюмерия и косметика, изделия из кожи и меха, деревянные изделия, ковры, плетёные корзины, шёлковые изделия, одежда и аксессуары для неё, обувь, керамические изделия, ножи, ножницы, кухонные принадлежности, бытовая техника, телефоны, записывающие устройства, часы, игрушки и спортивные товары (подробный список — в постановлении).
На какую сумму нужно совершить покупку
Общая сумма покупки товаров, подпадающих под систему Tax Free, должна составлять не меньше 1 млн сумов.
Магазины, продающие товары по системе Tax Free, будут обозначаться специальными знаками с текстом на узбекском и английском языках.
Товар не должен быть использованным в Узбекистане и должен быть в ручной клади или сопровождаемом багаже иностранных граждан.
Как иностранный гражданин может воспользоваться Tax Free
Для этого надо зарегистрироваться в мобильном приложении Soliq и отсканировать в нём чеки онлайн-ККМ с фискальным признаком за совершённые покупки.
Расчет суммы Tax Free и зачисление её на банковскую пластиковую карту или банковский счёт иностранного гражданина осуществляется ГУП «Солик-сервис» — оператором данной системы (он будет получать 10% возвращённой суммы). Все процессы можно отслеживать в режиме онлайн в мобильном приложении.
Иностранные граждане смогут оформить возврат НДС в течение трёх месяцев со дня покупки товаров при выезде с территории Узбекистана через международные аэропорты Ташкента, Самарканда, Бухары, Ферганы и Ургенча, обратившись оператору системы в аэропорту.
Когда будет возвращена сумма уплаченного налога
Сумма Tax Free будет возвращена после 25-го числа месяца, следующего за месяцем, в котором была совершена покупка, после подтверждения статуса выезда иностранного гражданина с территории Узбекистана.
По итогам эксперимента с 2024 года пункты оформления возврата НДС будут поэтапно внедрены во всех международных аэропортах и вокзалах, а также пограничных пунктах пропуска Узбекистана.
При этом оператор системы либо будет выбран на условиях государственно-частного партнёрства, либо будет привлечена международная компания для этого.
О планах внедрения системы возврата иностранным гражданам суммы уплаченного НДС говорилось ещё в 2017 году. В июле 2019 года вышло постановление президента, которое предусматривало внедрение этой системы.