1986 yilda Meksikadagi jahon chempionatida debyut qilgan ushbu jamoa jahon chempionatiga ikkinchi marta bormoqda. O‘shanda kanadaliklar sovet tomoshabinlari ko‘z o‘ngida SSSR bilan (garchi SSSR terma jamoasi o‘zining ikkinchi tarkibi bilan o‘yinga tushgan bo‘lishsa-da) o‘yindagi murosasizligi bilan esda qolishgan. Biroq ular guruhdagi uchta o‘yinda ham mag‘lub bo‘lishgan.
Ingliz murabbiy Jon Xerdmanning «Kanada-2022» loyihasi muvaffaqiyatsizlikka uchrashi mumkin, ammo jamoa sensatsiyani yuzaga keltirishi mumkin va hech bo‘lmaganda zeriktirmasligi aniq. Futbolga befarq bo‘lmagan har bir inson biladiki, har qanday jahon chempionati hamisha syurprizlarga boy bo‘ladi. Guruh tarkibiga qisqacha nazar tashlaydigan bo‘lsak, aynan Kanada shunday ajoyib syurpriz bo‘lishi mumkinligini ko‘ramiz.
Foto: Derril Dayk / Canadian Press
«Qizillar» Amerika qit’asidagi futbolchilar va murabbiy o‘rtasida o‘zaro tushunish muammosi bo‘lmagan kam sonli jamoalardan biridir. O‘zini «xobbit» (bo‘yi — 165 sm) deb ataydigan Xerdmanning tarjimai holini qisqacha ta’riflagan holda uning barcha kamchiliklari va u haqdagi qiziqarli faktlarni qamray olmaydi — u o‘z qo‘l ostidagilari uchun shaxsiy doiradagi kimsa rolida emas, balki katta o‘rtoq rolida gavdalanadi.
Bugungi kunda «Bavariya» futbolchisi Alfonso Devis, Fransiyaning «Lill» jamosidan Jonatan Devid, KONKAKAF zonasida jahon chempionati saralash to‘purari bo‘lgan Kayl Larin kabi jamoa yetakchilari allaqachon ana shunday «ishonch doirasi»ga kirishgan. Ushbu uchlikdagi birinchisining tanasi muntazam ravishda sinovlardan o‘tmoqda (koronavirus, miya chayqalishi) va Qatarga safar oldidan uning sport formasi savollar tug‘diradi. Ammo Xerdman o‘yin sxemasini qanday tiklashni biladi va 39 yoshli Atiba Xatchinson asosiy vazifalarni bajarishda doimo zaxira o‘rindig‘idan turib yordam berishga tayyor.
Muxlislar tomonidan psixologik bosim bo‘lmasa, kanadaliklar pley-offga chiqishga qodir: Belgiya va Xorvatiyadagi noaniqlar bunga juda yaxshi imkon beradi.
Belgiya
Qatarda «qizil iblislar» 13 marta jahon chempionatida ishtirok etadi. Faqatgina o‘tgan safar, ya’ni 2018 yilda Rossiyada belgiyaliklar pragmatik inglizlar bilan bahsda bronza medalini qo‘lga kiritib, o‘zlarining eng yaxshi natijasini ko‘rsatishga muvaffaq bo‘lishdi.
JCH-2022 yarim himoyachi Kevin de Bryuyne va darvozabon Tibo Kurtua avlodining «oqqush qo‘shig‘i» bo‘ladi, ular aslida hozirgi Belgiya terma jamoasining eng kuchli o‘yinchilari bo‘lib qolaveradi. Jamoa ustozi Roberto Martines jamoani unchalik o‘zgartirmadi va jamoa 2022 yilgi jahon chempionatiga sobiq yetakchilar bilan boradi. Bunday vaziyatlarda har doim umid musobaqa davomida olib boriladigan zaxiralarga bog‘liq bo‘lib qoladi.
Foto: BelRedDevils / Twitter
Himoyani Vertongen-Alderveyreld dueti boshqaradi: kimdir tajriba haqida aytishi mumkin, ammo biz Belgiya termasiga qarshi ma’lumotlarni keltirganda ularning ikkalasining yoshini qo‘shganda 69 yoshga teng bo‘lishini aytishdan tortinmaymiz. De Bryuyne boshchiligidagi yarim himoya Yevropa deyarli barcha top chempionatlaridagi futbolchilardan iborat, ammo ular endi unchalik ham xavfli ko‘rinmayapti. 35 yoshli Dris Mertens va 29 yoshli Mishi Batshuayi kuchli hujumchilardan deb tan olingan bo‘lishsa-da, hatto Turkiyadagi jamoalarni ham kamdan-kam qo‘rqitishadi.
Bunday teng guruhda belgiyaliklar hatto birinchi o‘rindan ham pley-offga chiqishga qodir. Ammo «qizil iblislar»ning to‘rt yil oldingi natijasini takrorlash imkonsizdek ko‘rinadi.
Xorvatiya
Adriatika sohillari terma jamoasi oltinchi bor jahon chempionatiga bormoqda va ular jahon vitse-chempionlari maqomida ishtirok etishadi: 2018 yilda Rossiyada xorvatlar faqat Fransiya bilan bo‘lgan finalida mag‘lub bo‘lishdi. Biroq, bu safar mashhur memdagi «shashka o‘yinimi yoki oldinga?» savolida ko‘proq birinchi variant mosroqdek ko‘rinadi: bayroqlaridagi tasvir sababli «shashkachilar» deb ataluvchi ushbu terma jamoa bu safar o‘tgan galgidek juda uzoqqa borishmasa kerak.
Xorvatiya termasini belgiyalik hamkasbi Martinesning o‘ziga xos ijodiy egizaki Zlatko Dalich boshqarishda davom etmoqda, u avlodlar almashinuvi sababli kadrlar muammosiga duch kelgan va shuning uchun o‘zida mavjud bo‘lgan futbolchilar bilan qanday o‘ynash yo‘lini qidiradi.
Foto: HNS_CFF / Twitter
Xorvatiyaning deyarli barcha hujumlari markazdan o‘tadi — kimdir buni qanot yarim himoyachilaridan foydalanish bo‘yicha murabbiylik harakatlarining yetishmasligi deb hisoblasa, kimdir texnika va fikr tezligi estetikasinda yetishmovchilik ko‘radi. To‘rt yil avval hamma jamoaning asosiy dvigateli Luka Modrichning terma jamoadan ketishi muqarrarligi haqida gapirgan edi, ammo uning «Real» safidagi so‘nggi Chempionlar ligasidagi o‘yini barcha skeptiklarni uyaltirdi.
Zagrebning «Dinamo» klubi posboni Dominik Livakovich ancha tajribali, ammo u haligacha ajoyib qutqaruvchi sifatida o‘zini ko‘rsatmadi. «Inter» yarim himoyachisi Marselo Brozovich jiddiy jarohat oldi va bu bilan butun xorvatlarning o‘rta chizig‘ini jarohatladi.
Pley-offga chiqish imkoniyati bo‘yicha ancha chalkash guruhda xorvatlar uchun har bir o‘yin hal qiluvchi bo‘lishi kerak. Va tajribaga qo‘shimcha ravishda, ular uchun kuch va chidamlilik kabi xususiyatlar kerak bo‘ladi.
Marokash
Marokash Qatarga o‘zining tarixidagi oltinchi jahon chempionatiga boryapti, ular JCHda atigi bir marta 1986 yilda Meksikada pley-offga chiqishgan. O‘shanda 1/8 finalda Marokash Germaniya bilan jahon chempionatidagi eng zerikarli o‘yinlardan birini o‘tkazgan.
2022 yilgi jahon chempionatida jamoani terma jamoalardagi faoliyatida uchinchi marta asosiy futbolchilar bilan janjallashishga muvaffaq bo‘lgan Vohid Halilxojich olib chiqdi. Bu safar bosniyalik murabbiy Hakim Ziyesh bilan murosasiz munosabatda bo‘ldi va federatsiya taqdirga tayanib qolmaslikka qaror qildi. Avgust oyida jamoa boshqaruvchisi sifatida mahalliy mutaxassis Valid Regragi e’lon qilindi. Uning Mag‘ribdagi murabbiylik iste’dodi, mahalliy «Vidad»ni Afrika Chempionlar Ligasida g‘alabaga olib kelganidan so‘ng, katta g‘urur bilan tilga olina boshlandi. Regragidan Qatarda ishonchli natijalar kutilmoqda.
Foto: diskiafrika.co.za
Bunday umidlar jamoada jamlangan futbolchilar sababli belgilangan. Ashraf Hakimi va Romen Saiss kabi jamoa ustunlari hujumni to‘xtatish mahoratini munosib birinchi pas bilan birlashtirishgan. Sofyan Amrabat to‘plarni eng jiddiy himoyachilardan olib qo‘ya oladi, Yussef En-Nesiri eng tezkor himoyachilardan qochib keta oladi, terma jamoada bir yildan ortiq o‘ynamagan Ziyesh esa bu ikki mahoratga hamon ega deb umid qilinmoqda.
Marokash terma jamoasi qarshi hujumda o‘ynash uchun yaxshi o‘yinchilar jamlanmasiga ega va bu uslubga tayanib, syurprizlar keltirib chiqarishi mumkin. Ular Qatardagi ilk o‘yinini xorvatlar bilan o‘tkazishadi, ular o‘yinni «quritishi» mumkin, pozitsion hujum esa «Atlas sherlari»ga xos xususiyat emas.

Едет на чемпионат мира во второй раз, дебютировав в 1986 году на мундиале в Мексике. Канадцы тогда запомнились советским зрителям своей неуступчивостью перед практически вторым составом сборной СССР, хотя и проиграли все три матча в группе.
Проект английского тренера Джона Хердмана «Канада-2022» может провалиться, может прогреметь сенсацией, но скучать точно не даст. Все, кто неравнодушен к футболу, знают, что любой чемпионат мира всегда таит в себе сюрпризы. На наш беглый взгляд по составу групп, таким сюрпризом может стать как раз Канада.
Фото: Дэррил Дайк / Canadian Press
«Красные» — одна из немногих команд на американском континенте, лишённых проблем взаимопонимания по линии «игроки — тренер». Биография Хердмана, называющего себя «хоббитом» (рост — 165 см) из-за формата наших «визиток» не может уместить всех ее нюансов и занимательных фактов — он кажется для своих подопечным большим товарищем, нежели кто-то из их личного круга.
Из такого «круга доверия» сегодня уже выросли такие лидеры команды, как Альфонс Дэвис из мюнхенской «Баварии», Джонатан Дэвид из французского «Лилля», Кайл Ларин, лучший бомбардир отбора ЧМ в зоне КОНКАКАФ. Организм первого из этой троицы регулярно повержен испытаниям (коронавирус, сотрясение мозга) и его спортивная форма перед поездкой в Катар вызывает вопросы. Но Хердман умеет перестроить схему игры, а для точечных задач со скамейки всегда поможет 39-летний Атиба Хатчинсон.
При отсутствии психологического прессинга со стороны болельщиков канадцам вполне по силам проскользнуть в плей-офф: неоднозначное состояние Бельгии и Хорватии такое вполне допускает.
Бельгия
«Красные дьяволы» в Катаре будут принимать участие в чемпионате мира в 13-й раз. Только на предыдущем, в 2018 году в России, бельгийцы смогли показать свой лучший результата, взяв «бронзу» в матче с прагматичными англичанами.
ЧМ-2022 станет лебединой песней поколения полузащитника Кевина де Брейне и вратаря Тибо Куртуа, остающихся, по сути, самыми сильными игроками в нынешней сборной Бельгии. Наставник команды Роберто Мартинес не стал сильно менять команду и на ЧМ-2022 сборная едет с прежними лидерами. В таких случаях надежда на сыгранность состава всегда упирается в возможности замен по ходу турнира.
Фото: BelRedDevils / Twitter
В защите предводительствует связка Вертонген-Алдервейрелд: кто-то может сказать об опыте, но мы без колебаний запишем их 69 лет на двоих в аргументы против сборной Бельгии. Полузащита во главе с де Брейне почти сплошь происходит из топовых европейских чемпионатов, но вместе уже не так часто складывается в мощный кулак. 35-летний Дрис Мертенс и 29-летний Миши Батшуайи самыми преданными болельщиками признаны ударными форвардами, но даже соперников свои клубов по чемпионату Турции пугают нечасто.
В такой ровной по составу группе выйти в плей-офф даже с первого места бельгийцам вполне по силам. Но повторение результата четырёхлетней давности «красным дьяволам», кажется, не грозит.
Хорватия
Сборная с берегов Адриатики едет на мундиаль в шестой раз и в статусе вице-чемпионов мира: в 2018 году в России хорваты проиграли только в финале Франции. Впрочем, знаменитый мем «шашечки» или ехать?" в этот раз склоняется более к первому варианту: «Шашечные», как зовут команду на родине из-за орнамента флага, лишь формально могут вновь зайти на чемпионате слишком далеко.
Хорватской командой продолжает руководить Златко Далич, эдакий творческий двойник своего бельгийского коллеги Мартинеса, зажат в кадровые тиски смены поколений, а поэтому придумывает, как сыграть с теми футболистами, которые у него есть.
Фото: HNS_CFF / Twitter
Практически все атаки хорватов проходят через центр — кто-то видит в этом недостаток тренерских ходов по использованию фланговых полузащитников, а кто-то эстетику технических приёмов и скорость мысли. Ещё четыре года назад все говорили о неизбежном уходе главного мотора команды Луки Модрича из сборной, но его игра в прошлой Лиге чемпионов за «Реал» посрамила всех скептиков.
Скептицизм наводит последний рубеж обороны. Кипер загребского «Динамо» Доминик Ливакович довольно опытен, но в выдающихся спасениях замечен до сих пор не был. Полузащитник «Интера» Марцело Брозович травмировал сухожилие, а заодно и всю среднюю линию хорватов.
В довольно запутанной по шансам на выход в плей-офф группе каждая игра для хорватов должна быть, как решающая. И помимо опыта здесь понадобиться такая дефицитная для них вещь, как свежесть сил и выносливость.
Марокко
В Катар едет на шестой в своей истории чемпионат мира, где лишь однажды в 1986 году в Мексике марокканцы выходили в плей-офф. Тогда в 1/8 финала Марокко сыграла с ФРГ один из скучнейших матчей мундиаля.
На ЧМ-2022 команду вывел Вахид Халилходжич, сумевший в третий раз за свою карьеру в сборных рассорится с ключевыми игроками. В этот раз босниец сошёлся в неуступчивости с Хакимом Зиешем, и в федерации решили не искушать судьбу. В августе на пост рулевого заступил доморощенный специалист Валид Реграги. О его тренерском таланте в странах Магриба уже говорят с позиции пиетета, после того, как он привёл местный «Видад» к победе в Лиге африканских чемпионов. От Реграги ждут убедительных результатов в Катаре.
Фото: diskiafrika.co.za
Такие ожидания заложены собранным составом. Квалифицированная оборона, столпы которой — Ашраф Хакими и Ромен Саисс — совмещают в себе разрушительные умения с приличным первым пасом. Софьян Амрабат может выигрывать эти мячи у самых крепких защитников, Юссеф Эн-Несири — убегать от самых быстрых, а не игравший больше года за сборную Зиеш все ещё перспективен в обоих этих умениях.
Сборная Марокко обладает неплохим набором футболистов для игры на контратаках и, положившись на такую манеру, может преподнести сюрприз. Свой первый матч в Катаре они проводят с хорватами, которые могут засушить игру, а позиционное нападение не является сильной стороной «атласских львов».