O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari 14 noyabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida O‘zbek-Qirg‘iz davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risidagi shartnoma hamda ikki davlat hukumatlari o‘rtasidagi Andijon (Kampir-Obod) suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunlarni qabul qildilar. Har ikki hujjat 3 noyabr kuni Bishkekda imzolangan.
Qonun loyihalari yuzasidan bosh vazir Abdulla Aripov ma’ruza qildi. U o‘z nutqi avvalida O‘zbekiston prezidenti rahnamoligida boshqa davlatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini oshirishga xizmat qilayotgan «ratsional o‘ylangan va pragmatik tashqi siyosat»ni ta’kidladi.
Uning fikricha, bu ham Markaziy Osiyodagi qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish imkonini berdi. Xususan, chegara kelishuvlarining imzolanishi va chegara punktlarining qayta ochilishi mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi «katta qadam» bo‘ldi, dedi u.
«Keyingi besh yil davomida Qirg‘iziston bilan 1170 km, Tojikiston bilan 193 km uzunlikdagi chegara chiziqlari kelishilib, delimitatsiya shartnomalari imzolandi. Qozog‘iston bilan 2356 km uzunlikdagi davlat chegarasi demarkatsiya qilindi. 15 ta chegara o‘tkazish punktlari faoliyatlari qayta tiklandi: Tojikiston bilan — 10, Qirg‘iziston — 3, Qozog‘iston bilan — 2 ta. Hozirda ushbu yangi ochilgan chegaralardagi o‘tkazish punktlaridan kuniga 18 ming fuqaro va mingdan ortiq yuk avtomobillari o‘tadi», — dedi Abdulla Aripov.
Bosh vazir chegara hududlari — Farg‘ona viloyatining So‘x tumani (eksklav) va Surxondaryo viloyatining Uzun tumanidagi Bobotog‘ hududi, shuningdek, Toshkent viloyatining Bekobod shahri hamda Toshkent tumanidagi bir qancha mahallalarni rivojlantirish bo‘yicha alohida prezident qarorlari qabul qilinganini ham qayd etdi.
«Qo‘shni davlatlar bilan chegara masalasida muzokaralar o‘tkazish oson bo‘lmayapti. Uzoq tortishuvlar va mashaqqatli yo‘llar bilan chegarada qadamma-qadam yurib, bir necha marotaba hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlarini o‘tkazib, arziv hujjatlarini o‘rganib, undan keyin takliflar tayyorlanyapti. Hurmatli prezidentimizning qo‘shni Qirg‘iz Respublikasi bilan o‘zaro do‘stona aloqalarin mustahkamlash borasidagi tashabbuslari asosida kelishilmay qolayotgan 35 ta uchastkani, jami 302 km, kelishish jarayoni yakuniy bosqichga yetkazildi. Bu kelishuvga erishish uchun 5 yilga yaqin vaqt sarf qildik», — deya ma’lum qildi u.
Hududlarni almashish
Abdulla Aripov O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida o‘zbek-qirg‘iz davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risidagi shartnomaga ham «osonlik bilan erishilmaganini» aytdi.
Uning qayd etishicha, imzolangan shartnoma «respublikamiz uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan qator muhim masalalar bo‘yicha» yechim hisoblanadi. Birinchidan, Qirg‘iziston hududidagi Andijon suv ombori mamlakat qishloq xo‘jaligi uchun muhim strategik obyekt sanaladi. Bugungi kunda ushbu suv omboridan viloyatlarda [O‘zbekistonning Farg‘ona vodiysi] 175 ming gektardan ortiq, Qirg‘izistonda 25 ming gektardan ortiq qishloq xo‘jaligi yerlari sug‘oriladi. Suv omborining sig‘imi 1 mlrd 578 mln kub metr bo‘lib, 4957 gektar maydonni egallaydi, dedi hukumat rahbari.
«Biz ushbu suv ombori egallagan maydon o‘rniga Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumani Poshaxo‘r uchastkasidan 1019 gektar yaylov yer maydoni ajratishni taklif etyapmiz. Ma’lumot uchun, oldin sobiq ittifoq davrida 4127 gektar yer maydoni O‘zbekiston SSR hududidan suv ombori uchun kompensatsiya sifatida berilgan. Suv ombori egallagan hudud hamda to‘g‘onga xizmat ko‘rsatish yana 19,5 gektar maydon Qirg‘iziston hududidan O‘zbekistonga o‘tkazilyapti. O‘z navbatida, qo‘shnilar bilan do‘stona aloqalarni saqlab qolish uchun suv omboridan Qirg‘iziston fuqarolari ayrim maqsadlarda foydalanishga ruxsat berilyapti», — deya ma’lum qildi bosh vazir.
Hukumat rahbari, shuningdek, davlatlar suv omboridan foydalanish mexanizmini muvofiqlashtirish doirasida suv omborining «obyektivini» (suv sathi), garchi Qirg‘iziston ko‘proq talab qilgan bo‘lsa-da, 906 metrdan 900 metrga tushirishga kelishib olganini aniqlik kiritdi.
Bosh vazir deputat Doniyor G‘aniyevning savoliga javob berar ekan, O‘zbekiston sobiq ittifoq davrida suv ombori qurilishi jarayonida suv omborining chap qirg‘og‘idan uzunligi 200 km dan ortiq kanal qurishni o‘z zimmasiga olganini aytdi. Unga ko‘ra, suv omboridan Qirg‘izistonning Botken viloyatiga kanal va qo‘shimcha gidrotexnik inshootlar qurish uchun O‘zbekiston budjetidan katta mablag‘ talab etiladi.
Bundan tashqari, Andijon va Farg‘ona viloyatlaridagi 20 dan ortiq aholi punktlari aholisini boshqa joyga ko‘chirishga to‘g‘ri keladi, chunki kanal O‘zbekiston hududidan o‘tadi va bu mamlakatning 2000 gektardan ortiq qishloq xo‘jaligi yerlarining yo‘qolishiga olib keladi, deya tushuntirdi u.
«Har xil sabablarga ko‘ra ushbu kanal qurilmasdan qolib ketgan. Aynan shu majburiyat bajarilmagani bois Qirg‘iziston tomoni uzoq yillar davomida katta miqdordagi — 8 ming gektardan oshiq yer maydonlari o‘zlashtirilmay qolgani, bu esa Qirg‘iz Respublikasi iqtisodiyotiga o‘zining salbiy ta’sirini ko‘rsatganini ta’kidlab kelgan. Kanal qurilmagani sababli ushbu o‘zlashtirilmay qolgan yer maydonlarini kompensatsiya qilib berish maqsadida oldindan bahsli bo‘lgan Namangan viloyatining Pop va Chust tumanlaridagi G‘ovasoy uchastkasidan 12709 gektar yaylov yer maydoni Qirg‘izistonga o‘tkazib berish taklif etilyapti», — dedi u.
Abdulla Aripovning aytishicha, Namangan viloyati deputatlari G‘ovasoy uchastkasining 6000 gektar maydoni bahsli hudud bo‘lib, amalda Qirg‘iziston fuqarolari tomonidan foydalanilayotganidan xabardor.
«Hisob-kitob qiladigan bo‘lsak, o‘zlashtirilmagan 8 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlari o‘rniga 12,7 ming gektar yaylov taklif etamiz. Aytish joizki, hozirda chegara bo‘yicha muhokamalarda 1 gektar qishloq xo‘jaligi yerlari uchun 2,5 barobar ko‘proq yaylov berish tavsiya qilinmoqda. Taklif etilayotgan qonun loyihasida Qirg‘iziston tomoniga 19,5 ming gektar o‘rniga kompensatsiya sifatida 13 719 gektar yaylov yerlari ajratiladi (ilgari 4127 gektar yer berilgan edi)», — dedi bosh vazir.
Bosh vazirning qayd etishicha, bugungi kunda Namangan viloyatining Kosonsoy va Chust tumanlaridagi 27 ming gektardan ortiq qishloq xo‘jaligi yerlarini sug‘orishda asosiy manba bo‘lib xizmat qiladigan sig‘imi 165 mln kubometr bo‘lgan Kosonsoy suv omboridan foydalanilyapti.
«Qirg‘iziston hududida 850 gektar yer maydonida joylashgan ushbu suv ombori to‘liq respublikamiz ehtiyojlari uchun ishlatilib kelinayotgani sababli Qirg‘iziston tomoniga Namangan viloyatining Chust, Kosonsoy va Yangiqo‘rg‘on tumanlari hududlaridan 477 gektar yer maydoni kompensatsiya tariqasida ajratish taklif etilyapti. Chust tumanidan ajratish taklif etilayotgan 105 gektar yer maydoni Qirg‘iziston fuqarolari istiqomat qilib kelayotgan bahsli hudud bo‘lgan Qoraqo‘rg‘on massivi hisoblanadi», — dedi u.
Shuningdek, O‘zbekiston Qirg‘izistondan 10 ta bahsli uchastka bo‘yicha 429 gektar yer olishga va Farg‘ona vodiysi viloyatlari hududidan 294 gektar yer berishga rozi bo‘lgan.
Shuningdek, 2020 yil bahori oxirida O‘zbekiston va Qirg‘iziston fuqarolari o‘rtasida chegara nizosiga sabab bo‘lgan Farg‘ona viloyatining So‘x tumanidagi Chashma bulog‘idan birgalikda foydalanish va tozalash to‘g‘risida alohida hukumat bitimini imzolashga kelishib olindi, dedi Abdulla Aripov.
Bosh vazir kelishuv imzolanishi Qirg‘iziston bilan chegaradagi kelishmovchiliklarga to‘liq barham berish, O‘zbekiston chegaralari daxlsizligini ta’minlash va chegara hududlarida qonli mojarolarning oldini olish imkonini berishini ta’kidladi.
Shuningdek, hujjat O‘zbekistondagi 8 mingga yaqin fermer xo‘jaligini suv bilan uzluksiz ta’minlash uchun yiliga 2,5 mln tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, 500 mln AQSh dollari miqdoridagi mahsulot eksport qilish uchun sharoit yaratadi.
Deputatlarning birinchi o‘qishdagi muhokamasi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasining ayrim uchastkalari to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni 119 deputat ma’qulladi, 6 nafar deputat qarshi, 3 nafari betaraf, 4 nafari ovoz bermadi.
Deputat Qodir Jo‘rayev istisno tariqasida ikkala qonunni bir vaqtning o‘zida ikkinchi va uchinchi o‘qishda qabul qilishni taklif qildi. Bu taklifga 119 deputat ovoz berdi, 6 nafari qarshi, 3 nafari betaraf qoldi.
Mamlakatlar hukumatlari o‘rtasidagi Andijon (Kempir-Obod) suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra, 121 deputat yoqlab, 4 nafari qarshi, 3 nafari betaraf, 4 nafari esa ovoz bermadi.
Qonunni ikkinchi va uchinchi o‘qishda qabul qilish uchun 117 deputat ovoz berdi, 4 nafari qarshi, 5 nafari betaraf qoldi.
Bosh vazir Abdulla Aripov qonunlar muhokamasi va ularni qabul qilishda ishtirok etgani uchun deputatlarga minnatdorlik bildirdi.
Endi hujjatlar ko‘rib chiqish uchun Senatga yuboriladi, keyin esa prezident tomonidan imzolanishi lozim. Shundan so‘ng demarkatsiya jarayoni — yerga davlat chegarasi chizig‘ini chizish va tegishli chegara belgilari bilan belgilash boshlanadi.
Abdulla Aripovning chiqishi O‘zbekiston hukumati tomonidan Qirg‘iziston bilan chegara bo‘yicha qarorlar bilan bog‘liq masalalarga ilk bor oydinlik kiritilishi bo‘ldi.
oktabr oyida Qirg‘izistonda Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Qamchibek Tashiyev ikki yillik muzokaralardan so‘ng tomonlar kelishuvga erishganini aytgan edi.
Uning ta’kidlashicha, Qirg‘izistondan jami 19 ming gektardan ortiq yer qolgan, Kempirobod (Andijon) suv omboridan 4485 gektar suv esa O‘zbekistondan ortda qolgan, ammo uni har ikki davlat birgalikda boshqaradi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov O‘zbekiston bilan Kampir-obod suv omborini boshqarish uchun 50/50 ulushga ega qo‘shma korxona tashkil etilishini ma’lum qilgandi.
Qirg‘izistonda oktabr oyi boshidan beri kelishuv bo‘yicha keskin muhokamalar davom etmoqda, kelishuvga qarshi chiqqan ayrim faollar va siyosatchilar hibsga olingan.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 14 ноября приняли законы о ратификации Договора между Узбекистаном и Кыргызстаном об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы и Соглашения между правительствами двух стран о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища. Оба документа были подписаны в Бишкеке 3 ноября.
С докладом по законопроектам выступил премьер-министр Абдулла Арипов. В начале речи он отметил «тщательно продуманную и прагматичную внешнюю политику» под руководством президента Узбекистана, которая служит расширению взаимовыгодного сотрудничества с другими странами и улучшению имиджа Узбекистана на международной арене.
По его словам, это также позволило вывести на новый этап отношения с соседними странами в Центральной Азии. В частности, подписание соглашений по границам и возобновлению работы пограничных пунктов пропуска стало «большим шагом» для обеспечения безопасности и стабильности в регионе, сказал он.
«За последние пять лет были согласованы и подписаны соглашения по делимитации 1170 км границы с Кыргызстаном, 193 км — с Таджикистаном. Проведена демаркация государственной границы протяженностью 2356 км с Казахстаном. Возобновлена работа 15 пограничных пунктов пропуска: с Таджикистаном — 10, Кыргызстаном — 3, с Казахстаном — 2. Через восстановленные пункты пропуска на границе ежедневно проходят 18 тысяч граждан и свыше 1000 грузовых автомобилей», — сообщил Абдулла Арипов.
Премьер также отметил принятие отдельных постановлений президента по развитию пограничных территорий — Сохского района Ферганской области (эксклав) и Боботога Узунского района Сурхандарьинской области, а также нескольких махаллей в городе Бекабад Ташкентской области и Ташкенте.
«Переговоры с соседними странами по вопросам границы проходят непросто. Предложения подготавливаются после долгих споров и больших усилий, [изучения участков] границ шаг за шагом, проведения нескольких заседаний межправительственных комиссий, изучения архивных документов. На основе инициативы уважаемого президента об укреплении взаимных дружественных связей с соседним Кыргызстаном процесс согласования ранее несогласованных 35 участков — всего 302 км — выведен на финальный этап. На достижение этого соглашения ушло пять лет», — заявил он.
Обмен территориями
Абдулла Арипов сообщил, что Договор между Узбекистаном и Кыргызстаном об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы также был достигнут «непросто».
Он отметил, что в подписанном договоре найдено решение «по ряду важных вопросов, имеющих стратегическое значение для нашей республики». Во-первых, Андижанское водохранилище на территории Кыргызстана считается важным стратегическим объектом для сельского хозяйства страны. На сегодняшний день свыше 175 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель в областях [Ферганской долины Узбекистана] и 25 тысяч гектаров в Кыргызстане орошаются за счёт этого водохранилища. Вместимость водохранилища составляет 1 млрд 578 млн кубометров, занимая площадь — 4957 га, рассказал глава правительства.
«Вместо [получаемой] территории этого водохранилища мы предлагаем выделить 1019 га пастбищных земель на участке Ташахур в Кургантепинском районе Андижанской области. Для сведения: раньше, во времена бывшего Союза, 4127 га земель были выделены с территории Узбекской ССР в качестве компенсации за водохранилище. Из Кыргызстана в Узбекистан передаётся дополнительно 19,5 га земель для обслуживания и [охраны] территория водохранилища и плотины. В свою очередь, для сохранения дружественных отношений с соседями даётся разрешение гражданам Кыргызстана использовать водохранилище в некоторых целях», — сообщил премьер.
Глава правительства также уточнил, что страны в рамках согласования механизма работы водохранилища договорились снизить «линзу» (уровень воды) водохранилища с 906 до 900 метров, хотя Кыргызстан просил больше.
Отвечая на вопрос депутата Дониёра Ганиева, премьер сообщил, что при строительстве водохранилища во времена бывшего Советского союза Узбекистан взял на себя обязательства по строительству канала протяженность более 200 км с левого берега водохранилища. По его словам, для строительства канала и дополнительных гидротехнических сооружений от водохранилища до Баткенской области Кыргызстана потребуются большие средства из бюджета Узбекистана.
Кроме того, придётся переселить жителей более 20 населенных пунктов в Андижанской и Ферганской областях, поскольку канал будет проходить по территории Узбекистана, а это приведёт к потере более 2000 гектаров сельскохозяйственных угодий страны, пояснил он.
«По разным причинам этот канал не был построен. Кыргызская сторона отмечала, что из-за невыполнения этого обязательства Кыргызстан долгие годы не смог освоить свыше 8000 гектаров земель, а это оказало негативное воздействие на экономику страны. В целях компенсации неосвоенных земель из-за недостроенного канала предлагается передать Кыргызстану изначально спорные 12709 гектаров пастбищных земель с участка Гавасай в Папском и Чустском районах Наманганской области», — заявил он.
Абдулла Арипов сообщил, что депутаты Наманганской области осведомлены о том, что 6000 гектаров из предлагаемого участка Гавасай являются спорным участком и фактически используются гражданами Кыргызстана.
«Если провести расчёты, то мы предлагаем 12,7 тысячи гектаров пастбищных земель вместо 8000 гектаров неосвоенных сельскохозяйственных земель. Стоит отметить, что в настоящее время в обсуждениях по границе рекомендуется отдавать в 2,5 раза больше пастбищных земель за 1 гектар сельскохозяйственной земли. В предлагаемом законопроекте вместо 19,5 тысячи гектаров кыргызской стороне в качестве компенсации будет выделено 13719 гектаров пастбищных угодий (ранее уже было предоставлено 4127 гектаров)», — сказал премьер.
Глава правительства отметил, что сегодня для орошения свыше 27 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель в Касансайском и Чустском районах Наманганской области используется Касансайское водохранилище вместимостью 165 миллионов кубометров.
«С учётом того, что это водохранилище, расположенное на 850 гектарах территории Кыргызстана, полностью используется для нужд нашей республики, предлагается передать Кыргызстану земельные участки площадью 477 гектаров из Чустского, Касансайского и Янгикурганского районов Наманганской области. Земельный участок из Чустского района в 105 гектаров считается спорной территорией, где на массиве Каракурган проживают граждане Кыргызстана», — сказал он.
Узбекистан также договорился по 10 спорным участкам получить от Кыргызстана 429 гектаров земель и отдать 294 гектаров земель с территорий областей Ферганской долины.
Страны также договорились подписать отдельное правительственное соглашение по совместному использованию и очистке родника Чашма в Сохском районе Ферганской области, который в конце весны 2020 года стал причиной приграничного конфликта между жителями Узбекистана и Кыргызстана, сообщил Абдулла Арипов.
Премьер-министр отметил, что подписание договора позволит полностью завершить споры по границе с Кыргызстаном, обеспечить неприкосновенность границ Узбекистана и предотвратить кровопролитные конфликты на приграничных территориях.
Документ также позволит создать условия для бесперебойного водоснабжения около 8000 фермерских хозяйств Узбекистана для выращивания 2,5 миллиона тонн сельхозпродукции в год, экспорта продукции на 500 млн долларов США.
По итогам обсуждений депутатами в первом чтении закон о ратификации Договора между Узбекистаном и Кыргызстаном об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы был одобрен 119 депутатами, 6 выступили против, 3 воздержались и 4 не голосовали.
Депутат Кадыр Джураев предложил в качестве исключения принять оба закона сразу во втором и третьем чтениях — без обсуждения каждой статьи. За это предложение проголосовали 119 депутатов, 6 выступили против, 3 воздержались.
По закону о ратификации Соглашения между правительствами стран о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища «за» проголосовал 121 депутат, 4 выступили против, 3 воздержались и 4 не голосовали.
За принятие закона во втором и третьем чтениях проголосовали 117 депутатов, 4 выступили против, 5 воздержались.
Премьер-министр Абдулла Арипов поблагодарил депутатов за участие в обсуждении законов и их принятие.
Теперь документы будут направлены на рассмотрение в Сенат, а затем должны быть подписаны президентом. После этого стартует процесс демаркации — проведения линии государственной границы на местности и обозначения её соответствующими пограничными знаками.
Выступление Абдуллы Арипова стало первым разъяснением вопросов, касающихся решений по границе с Кыргызстаном, со стороны властей Узбекистана.
В Кыргызстане в октябре председатель Государственного комитета национальной безопасности Камчыбек Ташиев заявлял, что после двухлетних переговоров стороны «пришли к взаимопониманию и заключили соглашение».
Он отмечал, что суммарно за Кыргызстаном остаётся более 19 тысяч гектаров земли, за Узбекистаном — территория воды Кемпир-Абадского (Андижанского) водохранилища — 4485 га, но управлять им будут совместно обе страны.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров сообщал, что для управления Кемпир-Абадским водохранилищем с Узбекистаном будет создано совместное предприятие с долями 50/50.
В Кыргызстане с начала октября идут бурные обсуждения по поводу соглашения, некоторые активисты и политики, выступавшие против договора, были задержаны.