Shu munosabat bilan u prezidentning fuqarolar huquqlarini himoya qilish va murojaatlar bilan ishlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi lavozimidan ozod etildi.
Tursinxan Xudaybergenov mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vaziri vazifasini bajaruvchisi lavozimidagi faoliyatini davom ettiradi.
U 2010 yilning martidan 2016 yil dekabrigacha FVVga rahbarlik qilgan. Undan so‘ng prezidentning jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish bo‘yicha davlat maslahatchisi lavozimiga tayinlangan.
Tursinxon Xudoyberganov (1951 yilda tug‘ilgan) — Toshkent pedagogika instituti (1974 yil) va SSSR IIV Akademiyasi (1982) bitiruvchisi. 1974−1999 yillarda IIVda turli lavozimlarda ishlagan. 1999−2001 yillarda Xorazm viloyati IIB boshlig‘i, 2001−2006 yillarda — prezidentning huquqni muhofaza qilish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha davlat maslahatchisi, 2006−2010 yillarda esa Farg‘ona viloyati IIB boshlig‘i lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan.

Указом президента Узбекистана Турсинхан Айдарович Худайбергенов назначен на должность советника президента по вопросам устойчивого развития региона Приаралья, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов. Это новая должность в структуре Администрации президента.
В связи с этим освобожден от должности советника президента по вопросам защиты прав граждан и работы с обращениями.
Турсинхан Худайбергенов также сохранит должность исполняющего обязанности министра по поддержке махалли и старшего поколения. Этот пост он занимает с марта 2022 года.
В 1974—1999 годах он занимал разные должности в МВД, в 1999—2001 годах был начальником УВД Хорезмской области, в 2001—2006 годах — государственным советником президента по координации деятельности правоохранительных и надзорных органов, в 2006—2010 годах — начальником УВД Ферганской области, с декабря 2016 года — советником президента Узбекистана по работе с обращениями граждан.