14 noyabr kuni BMT Bosh Assambleyasida Ukraina bo‘yicha 11-favqulodda sessiya bo‘lib o‘tdi. Unda Ukrainaga yetkazilgan zararni qoplashni ta’minlaydigan xalqaro mexanizm yaratish bo‘yicha rezolyutsiya loyihasi ovozga qo‘yildi. Hujjat 94 davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi, 13 delegatsiya qarshi ovoz berdi, 73 davlat, jumladan, O‘zbekiston betaraf qoldi.
BMT axborot xizmati xabariga ko‘ra, hujjat Bosh Assambleya a’zolarini Rossiya «tajovuzi» paytida sodir etgan xalqaro huquqning har qanday buzilishi uchun javobgarlikka tortilishi va yetkazilgan zararni qoplashi shartligini tan olishni belgilaydi.
Shu maqsadda hujjat xalqaro mexanizmni yaratishni nazarda tutadi, shuningdek, manfaatdor jismoniy va yuridik shaxslarga Ukraina davlatiga yetkazilgan zarar, yo‘qotish yoki jarohatlar to‘g‘risidagi dalillar va ma’lumotlarni hujjatlashtirish uchun bunday yo‘qotishlarning xalqaro reyestrini yaratishni taklif etadi.
Foto: twitter.com/UN_News_RU.
«Rossiya Ukrainani yo‘q qilish uchun tom ma’noda hamma narsani qildi. Bosqinning birinchi kunidanoq bombalar tashlab, raketalar uchirdi, Ukrainaning shahar va qishloqlarini har xil qurollar orqali o‘qqa tutmoqda, zavod va fabrikalarga, turar-joy binolariga, maktablarga, kasalxonalar va bolalar bog‘chalariga zarba bermoqda», — dedi Ukrainaning BMTdagi doimiy vakili Sergey Kislitsa.
«Biz hammamiz Bucha, Irpen, Borodianka, Mariupol va Izyumdan olingan kadrlarni ko‘rdik. Rossiya Ukrainadagi avtomobil yo‘llari, ko‘priklar va temir yo‘llarni vayron qilmoqda. Birgina so‘nggi oyning o‘zida Ukraina energetika tizimining yarmini amalda yo‘q qildi, millionlab ukrainaliklarni qish arafasida elektr, suv va issiqliksiz qoldirdi», — dedi diplomat.
Rossiyaning doimiy vakili Vasiliy Nebenzyaning aytishicha, rezolyutsiya mualliflari muzlatilgan Rossiya aktivlaridan Kiyevga qurol yetkazib berishni moliyalashda va allaqachon yetkazilgan qurollar uchun qarzlarni to‘lash uchun foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishni xohlaydi.
«G‘arb davlatlari hech qachon «reparatsiya»ni o‘z gunohlarini yuvish yo‘li deb hisoblamagan. Yigirma yil davomida ular Bosh Assambleyaning oltinchi qo‘mitasida ushbu mavzuni muhokama qilish va xalqaro huquqbuzarliklar uchun davlatlarning javobgarligi to‘g‘risidagi har qanday ko‘p tomonlama hujjatni ishlab chiqishga to‘sqinlik qildilar. Hozirgi vaqtga kelib esa, «reparatsiya» boshqa davlatni talon-taroj qilish uchun qulay vosita sifatida ko‘rinib qolgani uchun ushbu konsepsiyani eslab qolishdi», — dedi u.
BMT Bosh Assambleyasining navbatdan tashqari sessiyasi Xavfsizlik Kengashining 1950 yildagi «Tinchlik uchun birlik» rezolyutsiyasi asosidagi qarori bilan o‘tkaziladi. Ushbu tartib Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zolarining har qaysisiga, Rossiya vetosini chetlab o‘tish imkonini beradi. O‘n birinchi navbatdan tashqari maxsus sessiya a’zo davlatlarning iltimosiga binoan joriy yilda bir necha marta o‘z ishini qayta tikladi.

14 ноября в Генеральной ассамблее ООН возобновила работу 11-я чрезвычайная сессия по Украине. На голосование был вынесен предложенный десятками стран проект резолюции по созданию международного механизма, который обеспечит возмещение Украине ущерба, нанесенного «агрессией со стороны России». Документ был принят при поддержке 94 стран, против проголосовали 13 делегаций и 73 государства, в том числе Узбекистан, воздержались.
Как сообщает Служба новостей ООН, в документе членам Генассамблеи предлагается признать, что Российская Федерация должна быть привлечена к ответственности за любые нарушения международного права, совершённые ею в ходе «агрессии», а также обязана возместить причиненный ею ущерб.
С этой целью в документе предусматривается создание международного механизма, а также рекомендуется учредить международный реестр для регистрации задокументированных доказательств «ущерба, потерь или вреда, причинённых всем заинтересованным физическим и юридическим лицам, а также государству Украина вследствие нарушающих международное право деяний Российской Федерации».
Фото: twitter.com/UN_News_RU.
«Россия сделала всё, чтобы разрушить Украину — в самом буквальном смысле этого слова, — отметил постоянный представитель Украины при ООН Сергей Кислица. — С первого дня полномасштабного вторжения Россия сбрасывает бомбы, запускает ракеты и обстреливает из всевозможного оружия украинские города и сёла, нанося удары по фабрикам и заводам, жилым зданиям, школам, больницам и детским садам».
«Мы все видели кадры из Бучи, Ирпеня, Бородянки, Мариуполя и Изюма. Россия разрушает в Украине дороги, мосты и железнодорожные пути. Только за последний месяц Россия практически уничтожила половину украинской энергетической системы, оставив миллионы украинцев в преддверии зимы без света, без воды и тепла», — сказал дипломат. Он напомнил, что в 1991 году СССР голосовал за то, чтобы обязать Ирак возместить ущерб, который эта страна нанесла Кувейту.
Постоянный представитель России Василий Небензя заявил, что авторы резолюции хотят получить возможность использовать замороженные российские активы на финансирование поставок оружия Киеву и погашение долгов за уже переданное вооружение.
«Страны Запада никогда не рассматривали „репарации“ в качестве способа искупить свои собственные грехи. Они два десятилетия блокировали любое обсуждение этой темы в Шестом комитете Генеральной ассамблеи и разработку какого-либо многостороннего инструмента по ответственности государств за международно-противоправные деяния, — отметил он. — Они вспомнили об этой концепции лишь сейчас, когда „репарации“ приглянулись им как удобный инструмент для ограбления очередного государства».
Спецсессия Генассамблеи ООН проводится по решению Совета безопасности, принятому на основании резолюции 1950 года «Единство во имя мира». Это процедура позволяет обходить вето какого-либо из постоянных членов Совбеза, в данном случае — России. Одиннадцатая спецсессия несколько раз в этом году возобновляла свою работу по требованию стран-членов.