O‘zbekiston iqlim o‘zgarishi sohasida xalqaro hamjamiyat bilan faol hamkorlik qilishga tayyor va Mintaqaviy iqlim kengashini tuzish tarafdori. Bu haqda Senat raisi Tanzila Narbayeva Misrning Sharm al-Shayx shahrida BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi (SOR-27) tomonlarining 27-konferensiyasidagi nutqida aytib o‘tdi.
«O‘zbekistonning asosiy maqsadi — amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlarga „yashil“ iqtisodiyot tamoyillarini joriy etish orqali iqtisodiy taraqqiyotga erishishdir. Bu yo‘nalishda iqtisodiyotning barcha sektorlarida ugleroddan kamroq foydalanishga o‘tish va resurslarni tejash, samarali va ekologik toza texnologiyalarni joriy etish ustuvor yo‘nalish hisoblanadi», — dedi Tanzila Narbayeva.
Parij bitimi doirasida O‘zbekiston 2030 yilgacha YAIM birligiga issiqxona gazlarini chiqarishni 35 foizga kamaytirish majburiyatini yana bir bor tasdiqlaydi. Ushbu maqsadlarga erishish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturlar amalga oshirish boshlandi.
2026 yilga kelib «yashil» energetika ulushini 8 ming MVtga yetkazishni rejalashtirilmoqda, bu esa karbonat angidrid gazi chiqarishni 5 mln tonnaga kamaytirish imkonini beradi. 2030 yilga kelib iqtisodiyotning energiya samaradorligini ikki baravar oshirish, qayta tiklanadigan energiya ulushini esa kamida 25 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, u har yili 200 mln tup daraxt va buta ekishni nazarda tutuvchi «Yashil makon» umummilliy loyihasi haqida gapirdi. Uning natijasida besh yildan so‘ng shaharlardagi ko‘kalamzor maydonlar hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Orol dengizi inqirozi bilan bog‘liq muammolarni hal etish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rmoqda. So‘nggi besh yilda Orol dengizining qurigan tubida 1,7 mln gektardan ortiq o‘rmon plantatsiyalari barpo etilgan bo‘lsa, 2026 yilga kelib bu ko‘rsatkich 2,5 mln gektargacha yoki hududning qariyb 80 foizini tashkil etadi. BMT Bosh Assambleyasining maxsus rezolyutsiyasi bilan Orolbo‘yi mintaqasi ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilindi.
«Keyingi yilda O‘zbekistonda cho‘llanishga qarshi kurashish va yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha BMTning ikkita yirik tadbirini o‘tkazish rejalashtirilmoqda», — dedi Tanzila Narbayeva. U barcha xalqaro hamkorlarni ushbu forumlar ishida ishtirok etish taklifini bildirdi.

Узбекистан готов к активному взаимодействию с международным сообществом в сфере изменения климата и выступает за создание регионального Климатического совета. Об этом заявила председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в выступлении на 27-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР27) в Шарм-эль-Шейхе (Египет) 15 ноября.
Создание регионального Климатического совета позволит повысить эффективность сотрудничества в продвижении проектов климатической адаптации, борьбы с опустыниванием и деградацией земель, а также внедрения водосберегающих технологий, отметила руководитель делегации Узбекистана на саммите.
Только совместными усилиями можно противостоять проблеме изменения климата, последствия которого остро проявляются и в Центральной Азии, подчеркнула Танзила Нарбаева.
«Главной целью Узбекистана является достижение экономического прогресса посредством интеграции принципов „зелёной“ экономики в реализуемые структурные реформы. Приоритетом в этом направлении избраны низкоуглеродное развитие и ресурсосбережение во всех секторах экономики, внедрение эффективных и экологически чистых технологий», — отметила она.
В рамках Парижского соглашения Узбекистан подтверждает свои обязательства снизить выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 35% к 2030 году. Для достижения этих целей начаты масштабные программы по внедрению возобновляемых источников энергии.
К 2026 году планируется увеличить долю «зелёной» энергетики до 8000 МВт, что позволит сократить выбросы углекислого газа на 5 миллионов тонн. К 2030 году энергоэффективность экономики планируется повысить вдвое, а долю возобновляемой энергии — минимум до 25%, сообщила глава Сената.
Она рассказала об общенациональном проекте «Яшил макон» («Зелёное пространство»), предусматривающем ежегодную высадку 200 миллионов деревьев и кустарников. Благодаря ему через пять лет площадь зелёных насаждений в городах должна вырасти с нынешних 8% до 30%. В стране также принимаются меры по внедрению водосберегающих технологий.
В рамках усилий по решению проблем, связанных с экологическим кризисом в Приаралье, на осушенном дне Аральского моря за последние пять лет высажено более 1,7 миллиона гектаров лесных насаждений, а к 2026 году этот показатель должен достичь 2,5 миллиона гектаров, или почти 80% территории. Специальной резолюции Генеральной ассамблеи ООН регион Приаралья был объявлен зоной экологических инноваций и технологий.
В следующем году Узбекистан планирует проведение двух крупных мероприятия ООН по борьбе с опустыниванием и сохранению мигрирующих видов диких животных, отметила Танзила Нарбаева. Она пригласила всех международных партнёров принять активное участие в этих форумах.
В работе COP27 также участвует генеральный директор Центра гидрометеорологической службы Узбекистана (Узгидромет) Шерзод Хабибуллаев и другие официальные лица.