«Yevropacha braziliyaliklar» sakkizinchi marta, 2002 yildan beri ketma-ket oltinchi marta jahon chempionatining final bosqichiga chiqishdi. Eng yuqori natija 1966 yilda Angliyada bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida uchinchi o‘rindir — o‘shanda portugallar SSSR terma jamoasi ustidan g‘alaba qozonishgan.
Bugungi terma jamoaning asosi 2018 yilda Rossiyada bo‘lib o‘tgan jahon chempionatidan beri o‘zgarmay kelmoqda. Maydonga tushadigan o‘n bir o‘yinchining har qanday kombinatsiyasidagi olti yoki yetti nafar futbolchi qit’a yulduzlari hisoblanadi: Ruben Dias, Bruno Fernandesh, Joao Moutino, David Silva. Biz Krishtianu Ronalduni unutganimiz yo‘q, u haqida alohida to‘xtalamiz.
Foto: Portugal / Twitter
Ammo shunday murabbiy borki, uning munosibligiga portugaliyalik muxlislar va ko‘plab mutaxassislar har bir yirik turnir oldidan shubha qilishadi. Fernandu Santush o‘ta ehtiyotkorlik va o‘ta ratsionallik bo‘yicha ingliz murabbiyi Garret Sautgeytning o‘rtog‘i, u yangi portugal yulduzlarining tez-tez paydo bo‘lishi uni umuman o‘zgartirmadi. Diyego Dalot, Joao Feliks, Vitinya, Rafael Leau terma jamoada hamon zaxira o‘rindig‘ida o‘tirib, o‘z davrlarini o‘tkazib yuborishmoqda.
Endi esa KriRo haqida: Ronaldu o‘ziga yangi klub topa oladimi yoki yo‘qmi — bu deyarli ilmiy bahs mavzusiga aylandi. «Manchester Yunayted» uchun o‘yinlarda besh karra «Oltin to‘p» sohibi o‘z kelajagiga zahiralar ortidan xavotir bilan qarab qo‘ymoqda. Buyuk futbolchilarda ham o‘zgarishlar sodir bo‘ladi (fransiyalik Pogba buni Yevro-2020'da isbotladi).
Muvaffaqiyatli ssenariyga ko‘ra, Yevropaning eng g‘arbiy chekkasidagi ushbu jamoa asosiy favoritlar qatoriga kiradi. Ammo ularning bugun jahon chempionatidagi g‘alabasi juda dargumon, deyarli mo‘’jizadek ko‘rinadi. Va uning tarkibiy qismlaridan birida yana bir mo‘’jiza — Ronalduning ikkinchi tug‘ilishi sodir bo‘lishi kerak.
Urugvay
«Havorangli»larining o‘tmishi juda buyukdir. Ular 1930 va 1950 yillarning jahon chempionlari. Ammo vaqt o‘tishi bilan bu voqealar uzoq o‘tmishga aylanib, u tobora ko‘proq xalq og‘zaki ijodiga o‘xshab bormoqda. Zamonaviy Urugvay statistikasi shuni ko‘rsatadiki, mamlakat terma jamoasi ketma-ket to‘rtinchi bor JCH bormoqda, shundan faqat 2010 yilda Janubiy Afrikadagisida jamoa Germaniyaga yutqazib qo‘ygan holda uchinchi o‘rin uchun o‘yinga chiqa oldi.
Foto: Warriors of Uruguay / Twitter
O‘tgan yilning noyabr oyida Oskar Tabares sog‘lig‘i sababli jamoani tark etdi, u Urugvaydagi futbol loyihasini qayta yo‘lga qo‘yishga erishdi va 15 yil davomida jamoani boshqarib keldi. Uning o‘rnini egallagan Diyego Alonso, ehtimol, hozircha jamoadagi yagona yangi nomdir.
Odatda, «Selesta» tarkibida uchta faxriy to‘p suradi: himoyachi Godin va ikki nafar super hujumchi — Suares va Kavani. O‘ttiz yoshli yarim himoyachi Vesinoni ular bilan taqqoslasak, uni yarim himoyada undan ham yosh Bentankur va Valverde qo‘llab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, jamoada erkin ijodkor Darvin Nunes va yosh iste’dodli Pellistri bor. Urugvayliklar chempionatda eng ko‘p o‘ynagan jamoalardan biri hisoblanadi va bu katta ahamiyatga ega.
O‘yin taktikasida hech qanday yangilik yo‘q: tezkor hujumlar bilan mujassamlashgan aniq va jiddiy himoya — Urugvay murakkab Janubiy Amerika saralash bosqichida raqiblarini aynan mana shunday uslubda nokautga uchratdi. U jahon chempionatida ham shunday harakat qiladi. Urugvayliklarning himoyaviy redutlarining kuchliligini o‘ng qanot himoyachisi Arauxoning jarohati zaiflashtirishi mumkin.
Alonso yuqori tajribaga ega Muslerani o‘yinlarga chaqirishni to‘xtatgandan so‘ng, darvoza chizig‘i olimpik xotirjamligi va barqarorligi bilan maqtana olmaydi. 2022 yilgi jahon chempionatida jiddiy muvaffaqiyatga erishgan taqdirda, Nunes asosiy qahramonlar, Suares yoki Kavani to‘purarlar qatorida bo‘ladi. Aks holda, ularning barchasi turnirning asosiy omadsizliklari ro‘yxatiga butun jamoa bo‘lib kirishadi.
Janubiy Koreya
«Osiyo yo‘lbarslari» 11 marta jahon chempionatiga chiqishmoqda va 1986 yildan buyon birorta ham jahon chempionatini o‘tkazib yuborishmagan. Eng yaxshi natija 2002 yilda o‘z maydonida bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida to‘rtinchi o‘rinni qo‘lga kiritish bo‘lib, o‘shanda bronza medalini Turkiyaga boy berishgan edi.
Koreyslar o‘ynaydigan guruhda uchinchi turda portugal derbisi bo‘ladi — faqat, bu o‘yinchilarning emas, balki murabbiylarning derbisi bo‘ladi. 2018 yildan beri Koreya terma jamoasini «yevropacha braziliyaliklar»ning sobiq futbolchisi Paulo Bentu boshqarib kelmoqda, uning o‘zi 2010−2014 yillarda Portugaliya terma jamoasini boshqargan. Uning maydondagi hamkasbi Fernando Santushga aytadigan gaplari borga o‘xshaydi. Qolaversa, uchrashuv har ikki jamoa uchun ham hal qiluvchi o‘yin bo‘lishi va’da qilinmoqda.
Foto: Yonhap
Janubiy Koreya saralashning uchinchi bosqichining o‘nta uchrashuvidagi yetti o‘yinda g‘alaba qozonib, ikki bor durang o‘ynab, ishonchli tarzda saralashdan o‘tdi. Bentu o‘z shogirdlarini maqtaydi va ushbu jamoa u ishlagan jamoalar ichida eng intizomlisi ekanligini ta’kidlaydi. Intizom va jismoniy tayyorgarlik koreyslarning asosiy afzalligidir. Boshqa afzalliklar — Premer-liga super yulduzi va «Tottenxem» jamoasi sardori Son Xin Min, himoyachi Kim Min-Chje va hujumchi Xvan Xi Chan.
Son — Bentuning asosiy qurolidir. Hammasi London «shporlari» hujumchisining Angliya chempionatidagi yaqinda olgan jarohati qanchalik jiddiy bo‘lganiga bog‘liq bo‘lib qoladi. Agar u tuzalib ketsa, ajoyib o‘ynaydi, bo‘lmasa, koreyslarda hujumlarni yakunlashda jiddiy muammolar yuzaga keladi. Jamoaning bor e’tibori bitta o‘yinchiga tushishi Koreyaga qarshi ta’sir ko‘rsatishi mumkin, garchi u ajoyib o‘yinchi bo‘lsa ham. Bunday teng guruhdan joy olgan «Osiyo yo‘lbarslari» pley-offga chiqish imkoniyatiga ham, muvaffaqiyatsizlikka uchrash ehtimolligiga ham ega. Intriga uchun — ayni muddao.
Gana
«Qora yulduzlar» jahon chempionatiga to‘rtinchi bor borishadi. Eng omadli qatnashuv uy qit’asida bo‘lgan: 2010 yilda JARda bo‘lib o‘tgan JCH-2010'da Gana terma jamoasi penaltilar seriyasida Urugvayga yutqazib, chorak finalgacha yetib borgandi.
Gana Qatarda borish baxtiga muyassar bo‘ldi: avvaliga ular juda bahsli penaltidan so‘ng JAR to‘sig‘idan o‘tishdi, keyin esa saralash finalida Afrikaning asosiy favoriti Nigeriyani mehmondagi gol bilan mag‘lub etishdi. Ganaliklarning ushbu muvaffaqiyatida hal qiluvchi o‘yinlarda jamoani boshqargan terma jamoa ustozi Otto Addoning hissasi katta va uni hurmat qilmasdan iloj yo‘q.
Foto: Action Images / Jed Leicester Livepic
Mamlakat tashqarisida hech kim Ganadan kutilmagan syurprizlar kutmaydi. Bu jamoa jahon chempionatining barcha ishtirokchilari orasida FIFA reytingi eng past bo‘lib, Yevropa va Lotin Amerikasi terma jamoalariga qarshi to‘liq tayyor emas: sentabrda braziliyaliklar bilan o‘yindagi 0:3 hisobi buning isbotidir. Gana terma jamoasi Asamoa Gyan va Salli Muntari kabi saviyadagi futbolchilarni anchadan beri yo‘qotib qo‘ygan. Yangi yulduzlar — aka-uka Jordan va Andre Ayyu, Tomas Parti va Aleksandr Jiku kabi futbolchilarning darajalari ularnikidan biroz kichikroq.
Ko‘rinishidan, Gana guruhda uchinchi o‘rin uchun kurash olib boradi. Ammo mo‘’jizalar ro‘y berishi mumkin: agar Addo yana jamoa motivatori ekanligini isbotlasa, futbolchilar o‘zini-o‘zi reklama qilish bilan chalg‘imasa, yetakchilar o‘z formasini saqlab qolishsa, ganaliklar har qanday reytingning shubhali ekanligini isbotlay olishadi. Biroq bu yerda «agar»lar haddan ortiq ko‘p.

«Европейские бразильцы» в восьмой раз выходят в финальную часть чемпионат мира, с 2002 года — шестой раз подряд. Высшее достижение — третье место на чемпионате мира 1966 года в Англии, которое они выиграли у сборной СССР.
Костяк сегодняшней сборной практически не меняется с ЧМ-2018 в России. В любом сочетании тех одиннадцати, что выйдут на поле, шесть-семь игроков будут звёздами континентального калибра: Рубен Диаш, Бруно Фернандеш, Жоао Моутиньо, Давид Силва. Про Криштиану Роналду мы не забыли, о нём отдельно.
Но есть тренер, в адекватности которого португальские болельщики и многие специалисты сомневаются перед каждым крупным турниром. Фернанду Сантуш, старший товарищ англичанина Гаррета Саутгейта по сверхосторожности и суперрациональности, совершенно не подстроился под массовое появление новых португальских звёзд. Диего Далот, Жоан Феликс, Витинья, Рафаэль Леан свой талант в сборной пока просиживают на скамейке запасных.
А теперь о КриРо: cможет ли Роналду найти себе новый клуб — тема почти научного диспута. В матчах за «Манчестер Юнайтед» пятикратный обладатель Золотого мяча тревожно всматривается в своё будущее из-за спин запасных. Преображение великого игрока случается (француз Погба подтвердил на Евро-2020).
При удачном раскладе команда самой западной европейской окраины — среди главных фаворитов. Но их победа на Кубке мира представляется сегодня слишком маловероятной, едва ли не чудом. А одним из его составляющих должно быть другое чудо — второе рождение Роналду.
Уругвай
Прошлое «небесно-голубых» — величественное. Чемпионы мира 1930 и 1950 годов. Но отдаляясь во времени, оно всё больше становится народным фольклором. Современная уругвайская статистика показывает, что сборная страны едет в Катар на четвёртый чемпионат подряд, из них только в 2010 году в ЮАР сборной удалось добраться до матча за третье место, которое уступили Германии.
В ноябре прошлого года команду по состоянию здоровья покинул Оскар Табарес, перезапустивший проект «футбол» в Уругвае и руководивший командой 15 лет. Его сменщик Диего Алонсо, пожалуй, пока единственное новое имя в команде.
В старте за «селесте», как правило, выходят три ветерана: защитник Годин и пара суперфорвардов — Суарес и Кавани. Тридцатилетний полузащитник Весино в сравнении с ними удалой молодец, которого в центре поля поддерживают ещё более молодые Бентанкур и Валверде. Есть ещё свободный художник Дарвин Нуньес и юное дарование Пельистри. Уругвайцы будут на чемпионате одной из самых сыгранных сборных, а такое дорогого стоит.
В тактике игры никаких откровений: аккуратная и строгая оборона с быстрыми выпадами — именно так Уругвай нокаутировал своих соперников в сложном южноамерканском отборочном цикле. Этим же собирается заниматься и на мундиале. Крепость оборонительных редутов уругвайцев может ослабить травма правого защитника Араухо.
Вратарская линия после того, как Алонсо перестал вызывать на игры многоопытного Муслеру, не может похвастаться олимпийским спокойствием и стабильностью. В случае серьёзного успеха на ЧМ-2022 Нуньес окажется среди главных героев, Суарес или Кавани — среди лучших бомбардиров. В противном случае все они оптом отправляются в разряд главных разочарований турнира.
Южная Корея
«Азиатские тигры» едут на чемпионат мира в 11-й раз, причём начиная с 1986 года не пропустили ни одного мундиаля. Лучшее достижение — четвёртое место на домашнем ЧМ-2002, где уступили «бронзу» Турции.
В группе, где играют корейцы, в третьем туре случится португальское дерби — не игроков, конечно, а тренеров. Сборную Кореи с 2018 года возглавляет бывший игрок «европейских бразильцев» Паулу Бенту, сам руководивший сборной Португалии в 2010—2014 годах — ему будет, что сказать своему визави на поле Фернанду Сантушу. Тем более, что матч обещает быть решающим для обеих команд.
Южная Корея убедительно прошла квалификацию, выиграв семь матчей и сыграв вничью дважды в десяти поединках третьего этапа отбора. Бенту нахваливает своих подопечных и отмечает, что это самая дисциплинированная команда из всех, в каких он работал. Дисциплина и физподготовка — главные козыри корейцев. Другие козыри — суперзвезда АПЛ и капитан сборной Сон Хын Мин из «Тоттенхэма», защитник Ким Мин Чжэ, нападающий Хван Хи Чхан.
Сон — главная ставка Бенту в игре. Коэффициент этой ставки будет зависеть от того, насколько серьёзной оказалась недавняя травма форварда лондонских «шпор» в английском чемпионате. Сумеет восстановиться — здорово сыграет, нет — значит, у корейцев будут серьёзные проблемы в завершении атак. Заточенность команды на одного, пусть и выдающегося игрока может сыграть против Кореи. «Азиатским тиграм» в такой ровной группе вполне по силам выйти в плей-офф или провалиться. Для интриги — самое то.
Гана
«Чёрные звезды» едут на чемпионат мира в четвёртый раз. Самым удачным был выезд на домашнем континенте: в 2010 году на ЧМ-2010 в ЮАР сборная Ганы дошла до четвертьфинала, уступив Уругваю в серии пенальти.
Гане повезло оказаться в Катаре: сначала они прошли ЮАР после весьма спорного пенальти, а затем в финале квалификации обыграли главного африканского фаворита Нигерию за счёт гостевого гола. Впрочем, «везёт тому, кто везёт», и в этой формуле успеха ганцев отдадим должное тренеру сборной Отто Аддо, возглавившему команду в решающие матчи.
Фото: Action Images / Jed Leicester Livepic
За пределами страны никто не ждёт от Ганы никаких сюрпризов. У этой команды самый низкий рейтинг ФИФА среди всех участников мундиаля и полная неготовность противодействия европейским и латиноамериканским командам: 0−3 от бразильцев в сентябре тому подтверждение. В составе ганцев уже давно нет игроков калибра Асамоа Гьяна и Салли Мунтари. Новые звезды — братья Джордан и Анде Айю, Томас Парти и Александер Джику — уровнем и даже размером помельче.
Судя по всему, Гана должна бороться за третье место в группе. Но чудеса возможны: если Аддо вновь себя проявит мотиватором команды, если игроков не будет отвлекать самопиар, если лидеры сохранят форму, то ганцы смогут доказать сомнительность всякого рейтинга. Но слишком много этих «если».