Gaaga (Niderlandiya) okrug sudi 17 noyabr kuni 2014 yil 17 iyulda Malaysia Airlines aviakompaniyasining MN17 reysining samolyotining halokatga uchrashi to‘g‘risidagi ish bo‘yicha ayblanayotgan uch kishiga nisbatan hukm chiqardi. Amsterdamdan Kuala-Lumpurga uchayotgan Boeing 777 samolyoti Donetsk viloyati osmonida raketa bilan urib tushirilgan edi. Uning bortida bo‘lgan 298 kishining barchasi halok bo‘lgandi.
O‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan Donets Xalq Respublikasining sobiq «mudofaa vaziri» IgorGirkin (Strelkov), general-mayor Sergey Dubinskiy, polkovnik Oleg Pulatov (Rossiya fuqarolari) va Leonid Xarchenko (Ukraina fuqarosi) sud qilindi.
Sud Girkin, Xarchenko va Dubinskiyni aybdor deb topib, umrbod qamoq jazosiga hukm qildi. Shuningdek, ular qurbonlarning yaqinlariga 16 mln yevro miqdorida tovon puli to‘lashlari kerak. Sud Pulatovni oqladi.
DW`ning sud tomonidan ko‘rib chiqilgan tergov xulosalariga tayanib yozishicha, to‘rtalasi ham Rossiyadan jinoyat quroli — «Buk» zenit-raketa majmuasining (ZRM) keltirilishiga hissa qo‘shib, uni ishlatish uchun hisob-kitoblarni muvofiqlashtirgan holda 298 kishining o‘limida muhim rol o‘ynashgan.
Meduza`ning aniqlik kiritishicha, Girkin Rossiyadan «Buk»ni yetkazib berishni so‘ragan, Dubinskiy uning tashilishiga mas’ul bo‘lgan, Pulatov va Xarchenko belgilangan yo‘nalish bo‘yicha qurilmani yetkazib berish va samolyot yo‘q qilingandan keyin uni Rossiyaga qaytarishga yordam bergan. Shunday qilib, ayblovning fikricha, to‘rttasi ham «samolyotni yo‘q qilish rejasini birgalikda boshqargan», biroq ularning hech biri raketani uchirishda bevosita ishtirok etmagan.
Sud ayblov tomoni Pulatovning aybini isbotlay olmadi, deb hisobladi, chunki u «Buk» jamoasi bilan aloqada bo‘lgan va raketani uchirishda bevosita ishtirok etgan — garchi u tegishli rejalar haqida aniq bilar edi.
Foto: courtmh17.com.
Sud MN17 reysi Kurskda joylashgan Rossiya qurolli kuchlarining 53-havo mudofaa brigadasiga tegishli «Buk» havo mudofaa raketasi tomonidan urib tushirilganini isbotladi. «Buk» o‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan DXR hududiga samolyot qulashidan bir kecha oldin keltirilgan va raketa uchirilganidan ko‘p o‘tmay ortga qaytarib yuborilgan. Raketa DNR nazorati ostida bo‘lgan Pervomayskoye qishlog‘i hududidan uchirilgan.
Gollandiyada va xorijda olib borilgan tekshiruvlar dalillarni soxtalashtirishga oid hech qanday dalil topmadi. «Buk» raketasi boshqa hududdan uchirilgani kabi muqobil ssenariylar dalillar asosida inkor etiladi, deya ma’lum qildi sud.
Sud majlisida barcha ayblanuvchilar qatnashmadi. Jarayon boshlangan vaqtda ularning barchasi Rossiyada bo‘lgan, hozir Igor Girkin Ukrainadagi urushda qatnashmoqda, qolganlari qayerda ekani noma’lum, deya xabar beradi DW.
Avstraliya, Belgiya, Malayziya, Niderlandiya va Ukraina vakillaridan iborat xalqaro tergov guruhiga Niderlandiya prokurori Fred Vesterbeke rahbarlik qilgan.
Tergov sun’iy yo‘ldosh va ijtimoiy tarmoqlardagi fotosuratlar, shuningdek, guvohlarning ko‘rsatmalari orqali «Buk» yo‘nalishini qayta qurishga muvaffaq bo‘ldi. Tergov sudlanuvchilarning voqeaga aloqadorligini ularning Ukraina maxsus xizmatlari Gollandiyaga uzatgan suhbatlari yordamida aniqladi.
Sud Gollandiyada bo‘lib o‘tdi, chunki MN17 reysidagi halok bo‘lgan yo‘lovchilarning uchdan ikki qismi ushbu mamlakat fuqarolari edi.

Окружной суд Гааги (Нидерланды) 17 ноября вынес приговор в отношении четырёх обвиняемых по делу о крушении самолёта рейса MH17 авиакомпании Malaysia Airlines 17 июля 2014 года. Boeing 777, летевший из Амстердама в Куала-Лумпур, был сбит ракетой в небе над Донецкой областью. На его борту находились 298 человек, все они погибли.
Подсудимыми были бывший «министр обороны» самопровозглашённой Донецкой народной республики Игорь Гиркин (Стрелков), генерал-майор Сергей Дубинский, полковник Олег Пулатов (граждане России) и Леонид Харченко (гражданин Украины).
Суд признал виновными Гиркина, Харченко и Дубинского и назначил им пожизненное заключение. Они также должны выплатить компенсацию родственникам погибших в размере 16 млн евро. Пулатова суд оправдал.
Как пишет DW со ссылкой на выводы следствия, которые рассматривал суд, все четверо способствовали прибытию орудия преступления — зенитно-ракетного комплекса (ЗРК) «Бук» — из России и координировали действия его расчёта, тем самым сыграв «ключевую роль в убийстве 298 человек».
Meduza уточняет, что Гиркин запросил поставку «Бука» из России, Дубинский отвечал за его транспортировку, Пулатов и Харченко на месте помогали доставить установку по намеченному маршруту и после уничтожения самолёта вернуться в Россию. Таким образом, все четверо, считало обвинение, «совместно руководили планом уничтожения самолёта», хотя никто из них не принимал участия непосредственно в пуске ракеты.
Суд посчитал, что обвинение не смогло доказать вину Пулатова, поскольку тот находился на связи с командой «Бука» и имел к запуску ракеты непосредственное отношение — хотя и определённо знал о соответствующих планах.
Фото: courtmh17.com.
Суд признал доказанным, что рейс МН17 был сбит ракетой ЗРК «Бук», принадлежащего 53-й бригаде ПВО российских вооружённых сил, базирующейся в Курске. «Бук» прибыл на территорию самопровозглашённой ДНР в ночь перед крушением самолёта и вскоре после пуска ракеты был отправлен обратно. Ракета была запущена из района села Первомайское, которое находилось под контролем ДНР.
Расследование в Нидерландах и за рубежом не выявило никаких следов фальсификации улик. Альтернативные сценарии, например, что ракета «Бук» была запущена из другого района, исключаются на основании доказательств, говорится в решении суда.
Конфликт в Донбассе признан международным, причём РФ в то время имела всеобщий контроль над так называемой ДНР, пишет DW. В международном конфликте размещение оружия может быть разрешено при определённых обстоятельствах. Военнослужащие из этих стран могут в таком случае ссылаться на иммунитет (комбатантский иммунитет) и не подлежат уголовному преследованию. Но Гиркин, Дубинский, Харченко и Пулатов не могут пользоваться иммунитетом, потому что РФ не признавала свой контроль над ДНР, а сами они отрицают, что входили в состав ВС России.
Все подсудимые отсутствовали на заседании суда. На момент начала процесса все они находились в России, сейчас Игорь Гиркин принимает участие в войне в Украине, местонахождение остальных неизвестно, сообщает радиостанция.
Международную следственную группу, в которую входили представители Австралии, Бельгии, Малайзии, Нидерландов и Украины, возглавлял нидерландский прокурор Фред Вестербеке.
Следствие смогло восстановить маршрут «Бука» через спутниковые снимки и фотографии из соцсетей, а также показания свидетелей. Причастность обвиняемых к инциденту следствие установило с помощью перехватов их разговоров, переданных Нидерландам украинскими спецслужбами.
Суд проходил в Нидерландах, поскольку две трети погибших пассажиров рейса МН17 были гражданами этой страны.