Samarqandda 17 noyabr kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
Vazirlar ikki mintaqa o‘rtasida siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, suv-energetika, ekologik va ijtimoiy-madaniy sohalardagi munosabatlarni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
Uchrashuvda Yevropa Ittifoqi nomidan Yevroittifoqning tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati masalalari bo‘yicha oliy vakili Jozep Borrel qatnashdi.
Borrel uchrashuv yakunlari bo‘yicha qilgan chiqishida global siyosat va iqtisodiyotda Markaziy Osiyoning o‘rni tobora sezilarli tus olayotganini ta’kidlab o‘tdi.
«Bir necha yil avval Markaziy Osiyo haqida gapirarkanmiz, ehtimol, u [jahon kun tartibida] hech qayerda yo‘qligini ta’kidlagan bo‘lardik. Biroq bugun hammayoqda Markaziy Osiyo mavzusi bor. Chunki ushbu mintaqa jahonning yana va yanada hurmatli qismiga — Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi chorrahaga, ikki qit’ani bog‘lash uchun zarur bo‘lgan infratuzilmalarni tashkil etish uchun yanada ko‘proq sa’y-harakatlarni yo‘naltirishimiz kerak bo‘lgan joyga aylanmoqda. Bunday qarash kechagi kunda ham to‘g‘ri edi va Rossiyaning Ukrainaga urushi fonida yanada to‘g‘riroqdir», — deya qayd etib o‘tdi Jozep Borrel.
U Markaziy Osiyo va YeI tashqi ishlar vazirlari o‘tgan safar bir yil avval Dushanbeda uchrashganini ham eslab o‘tdi.
«Bizning so‘nggi uchrashuvimizdan beri dunyo sezilarli o‘zgardi. O‘zgarganda ham, yaxshi tomonga emas, — dedi Yevropa diplomatiyasi rahbari. — Ukrainaga qarshi Rossiya agressiyasining Yevropa Ittifoqi uchun, shuningdek, Markaziy Osiyo uchun ham global oqibatlari bor. Urush keltirib chiqargan zarba to‘lqini har ikkala mintaqaga birdek ta’sir qiladi».
«Agar kooperatsiyani saqlab qolishni, o‘zaro savdo qilishni, butun dunyo bo‘ylab iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishni, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanmasi va uyushgan jinoyatchilikni nazorat qilib turishni istasak, u holda bizga yanada ko‘proq hamkorlik, hamjihatlik zarur», — dedi Borrel.
«Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi — bu xalqaro tartibning buzilishidir. Shu bois biz endi avvalgidan-da xavfliroq bir dunyo bilan to‘qnash kelishimizga to‘g‘ri keladi. Va bu xavfga qarshi turishning yagona yo‘li — yanada ko‘proq va yaxshiroq hamkorlik qilishdir. Bu, ta’bir joiz bo‘lsa, bugungi kundagi bosh masala», — deya ta’kidladi YeIning oliy vakili.
Yevropa diplomatiyasining rahbari Afg‘oniston mavzusiga ham to‘xtalib o‘tdi.
«O‘tgan yili hamma Afg‘oniston haqida gapirayotgan edi, u eng asosiy mavzu edi. Bugun Afg‘oniston matbuotning bosh sahifasida yo‘q, ammo bu mavzu hamon mavjud», — deya eslatib o‘tdi Jozep Borrel.
Diplomatning qayd etishicha, «Tolibon»ning inklyuziv siyosiy jarayonlarni yo‘lga qo‘yish, xotin-qizlar va milliy ozchilik vakillarining bazaviy huquqlarini ta’minlash bo‘yicha majburiyatlarini bajarishdan bosh tortishi butun mintaqaga soya soladi. «Ayni vaqtda terrorchilik va uyushgan jinoyatchilik darajasi oshib bormoqda va siz buning mamlakatlarimizga ta’sirini siz ham ko‘rishingiz mumkin. Mintaqa mamlakatlarining Afg‘onistonga qo‘shni hududlarida qochoqlarning ko‘pligi ham biz uchun ahamiyatga ega masaladir», — deya qo‘shimcha qildi u.
Jozep Borrelning eslatishicha, Yevropa Ittifoqi so‘nggi to‘rt yil davomida afg‘on xalqiga 400 million yevro taqdim etgan.
«Biz ushbu barcha muammolar haqida, xususan, pandemiyadan keyingi tiklanish va iqlim bilan bog‘liq vaziyat yuzasidan uch soat davomida juda batafsil gaplashib oldik, — deya xulosa qildi diplomat. — Bu holat munosabatlarimizni yanada kuchliroq qadrlashga undaydi».
«Yevropa Ittifoqi chegaralarni boshqarish bo‘yicha ko‘mak dasturi doirasida Markaziy Osiyo chegaralari xavfsizligini ta’minlashga yordam berishda davom etadi», — dedi u.
«Biz, shuningdek, mintaqa mamlakatlarini joylarda, axborot muhitida barqarorlarni buzishga intilayotgan dezinformatsiyaga qarshi kurash masalasida ham qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz», — deya ta’kidladi Jozep Borrel.
U 18 noyabr kuni Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi bo‘yicha konferensiya bo‘lib o‘tishini ham eslatib o‘tdi. Ushbu tadbirda Yevropa Ittifoqi mintaqa mamlakatlariga suv va energetika, raqamlashtirish va transport sohalarida aniq loyihalarni taklif qilishi kutilmoqda.
Yevropa diplomatiyasining rahbari o‘z nutqi yakunida Ukraina portlaridan donni xavfsiz olib chiqish bo‘yicha Qora dengiz don kelishuvining uzaytirilganini olqishladi. Bu haqda avvalroq Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an ma’lum qilib, kelishuv yana 120 kunga uzaytirilganini bildirgan edi.
«Ovqat hech qachon urush quroli sifatida ishlatilmasligi kerak. Ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashda davom etayotgani uchun BMT va Turkiyaga tashakkur», — dedi Borrel.

В Самарканде 17 ноября состоялась встреча министров иностранных дел стран Центральной Азии и Европейского союза, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Руководители обсудили перспективы развития взаимодействия между двумя регионами в политико-дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной, водно-энергетической, экологической и социально-культурной сферах.
От ЕС во встрече участвовал верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
По итогам встречи он выступил с заявлением, в котором подчеркнул, что роль Центральной Азии становится все более значимой в глобальной политике и экономике.
«Ещё несколько лет назад, говоря о Центральной Азии, возможно, мы сказали бы, что ее нигде [в мировой повестке] нет. Но сегодня Центральная Азия повсюду. Потому что этот регион становится все более и более уважаемой частью мира — на полпути между Европой и Азией. Место, где мы должны приложить большие усилия для создания инфраструктуры, необходимой для связи двух континентов. Это было верно вчера и гораздо более верно сегодня, в свете войны России против Украины», — подчеркнул Жозеп Боррель.
Он напомнил, что в предыдущий раз министры иностранных дел стран Центральной Азии и ЕС встречались год назад в Душанбе.
«С нашей последний встречи мир сильно изменился. И изменился не в лучшую сторону, — сказал глава европейской дипломатии. — Российская агрессия против Украины имеет глобальные последствия для Европейского союза, а также для Центральной Азии. Мы оба непосредственно затронуты ударной волной, которую вызвала война».
«Но если мы хотим сохранить кооперацию, торговать, бороться с изменением климата, контролировать незаконный оборот наркотиков и организованную преступность по всему миру, нам нужно больше сотрудничества, больше сплочённости», — призвал Жозеп Боррель.
«Война России против Украины — это нарушение международного правопорядка. Так что теперь нам предстоит столкнуться с гораздо более опасным, чем прежде, миром. И единственный способ противостоять этой опасности — больше и лучше сотрудничать. И это, пожалуй, самое главное на сегодня», — подчеркнул высокий представитель ЕС.
Глава европейской дипломатии обратился также к теме Афганистана.
«В прошлом году все говорили об Афганистане, он был главной темой. Сегодня Афганистан больше не фигурирует на первых страницах прессы. Но он все ещё существует», — напомнил Жозеп Боррель.
Отказ «Талибана» выполнить свои обязательства по инклюзивному политическому процессу, обеспечить базовые права женщин, девочек и национальных меньшинств бросают тень на весь регион, подчеркнул дипломат. «При этом терроризм и организованная преступность растут, и вы можете видеть влияние этого и на ваши страны. И, что наиболее важно для вас, в странах региона много беженцев в приграничных с Афганистаном районах», — добавил он.
Жозеп Боррель напомнил, что ЕС предоставил 400 млн евро за последние четыре года афганскому народу.
«Мы говорили очень подробно обо всех этих проблемах, включая постпандемическое восстановление и климатическую ситуацию, около 3 часов, — подытожил дипломат. — И это заставляет нас сильнее ценить наши отношения».
«ЕС продолжит способствовать безопасности границ в Центральной Азии в рамках нашей долгосрочной программы содействия Евросоюза управления границами», — сказал он.
«Мы также готовы поддержать страны региона в борьбе с проблемой дезинформации, которая стремится подорвать стабильность на местах, в информационной среде», — подчеркнул Жозеп Боррель.
Он вновь анонсировал конференцию по взаимосвязанности ЕС и Центральной Азии 18 ноября, на которой Евросоюз, как ожидается, предложит странам региона конкретные проекты в области воды и энергетики, цифровизации и транспорта.
В завершении своей речи глава европейской дипломатии приветствовал продление черноморской зерновой сделки по безопасному вывозу из портов Украины зерна. Об этом сегодня днём также заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отметив, что сделка продлевается ещё на 120 дней.
«Еда никогда не должна использоваться в качестве оружия в войне. Спасибо ООН и Турции за то, что она продолжает содействовать этой инициативе», — заключил Боррель.