O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligiga bag‘ishlangan «Global darvoza» anjumanida O‘zbekiston YeI bilan hamkorlikda rivojlantirishga tayyor bo‘lgan yo‘nalishlarni sanab o‘tdi, deb xabar qilmoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
Bugun dunyo global miqyosda chuqur ishonch inqirozi va xavfsizlik muammolari kuchayib borayotganini ta’kidlab, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi do‘stona aloqalar Yevroosiyodagi siyosiy va iqtisodiy vaziyatga ijobiy ta’sir ko‘rsatishiga ishonch bildirdi.
Vladimir Norov Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo aloqalarini chuqurlashtirish uchun barcha imkoniyatlardan foydalanish muhimligini ta’kidladi.
Masalan, GSP+ sxemasi benefitsiari maqomi o‘zbek eksportyorlariga Yevropa bozoriga 6200 nomdagi tovarlarni bojsiz yetkazib berish imkonini beradi. Joriy yil boshidan buyon O‘zbekiston eksporti qariyb ikki barobar, savdo aylanmasi esa 15 foizga (3 mlrd yevrodan ortiq) o‘sdi.
Shu bilan birga, dengiz portlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyati bo‘lmagan Markaziy Osiyo davlatlari eksport qiymatining 60−70 foizini tashkil etuvchi katta tranzit va transport xarajatlarini o‘z zimmalariga oladilar. Bojxona tartib-qoidalarining nomukammalligi tufayli esa tashuvchilar o‘z vaqtining 40 foizini tashishga sarflaydi.
«Bizning Yevropaga tashish narxi har bir konteyner uchun 3500 dollardan 10 ming dollargacha, yuk tashish vaqti esa 20 kundan 35 kungacha oshdi», — dedi Vladimir Norov. U bu holat nima bilan bog‘liq ekaniga aniqlik kiritmadi.
Shu munosabat bilan TIV rahbari YeIning Trans-Yevropa transport tarmog‘ini (TEN-T) Markaziy Osiyoga strategik yo‘lak bilan bog‘lash hamda Yevroosiyoning Sharq-G‘arb va Shimol-Janub yo‘nalishlarida aloqadorligini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini olqishladi.
«Termiz-Mozori-Sharif-Kobul-Peshovar temir yo‘li qurilishi bo‘yicha strategik jihatdan yirik loyihani ilgari surishda Yevropa tomonining yordamiga umid qilamiz», — dedi Vladimir Norov.
Shuningdek, u qurilayotgan O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy temir yo‘lining Transkaspiy multimodal yo‘nalishi bilan bog‘lanishi Yevropa va Osiyo o‘rtasida yagona transport tarmog‘ini yaratishini qo‘shimcha qildi.
TIV rahbari, shuningdek, bojxona tartib-qoidalarini uyg‘unlashtirish, tariflar orqali qabul qilish va Transkaspiy yo‘nalishida yagona raqamli tarmoq yaratish bo‘yicha YeI-MO formatida uchrashuv o‘tkazishni taklif qildi.
«Yevropa kompaniyalarining fuqaro aviatsiyasi infratuzilmasini rivojlantirishga kiritayotgan sarmoyalarini qo‘llab-quvvatlagan holda, biz Osiyoga yuk va yo‘lovchilar tranziti uchun markazlarimizni taqdim etishga tayyormiz», — dedi Vladimir Norov.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Global Gateway strategiyasi doirasida Yevropa va Osiyo mintaqalarida transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli strategik dasturni birgalikda ishlab chiqishni taklif qilmoqda.
Vladimir Norov, shuningdek, O‘zbekiston mintaqa davlatlari ko‘magida raqamli tarmoqlar, jumladan, suv osti va suv usti optik tolali kabellar, himoyalangan kosmik aloqa tizimlari va bulutli ma’lumotlar infratuzilmalarini joylashtirish bo‘yicha yevropalik sheriklar bilan hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
«Ishonchim komilki, Yevropa Ittifoqi tomonidan Bolgariya va Gruziya o‘rtasidagi „Qora dengiz optik tolali kabel tizimi“ keng polosali aloqa liniyasini yotqizish bo‘yicha loyiha Markaziy Osiyoga bu boradagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi», — dedi TIV rahbari.
Shuningdek, u Yevropa Ittifoqining «Raqamli Yevropa» dasturi doirasida ma’lumotlar infratuzilmasi: ma’lumotlar markazlari va internet-trafik almashish punktlarini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma investitsiya dasturlarini ishlab chiqish taklifini bildirdi.
Bundan tashqari, Vladimir Norov «yashil» iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etish va suv resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlarni qabul qilishga chaqirdi.
U O‘zbekiston BMTning Orolbo‘yi mintaqasi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondiga qo‘shgan hissasi (5,2 mln yevro) uchun Yevropa Ittifoqidan minnatdor ekanligini va o‘zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdorligini ta’kidladi.
«Biz Yevropa Ittifoqi va qo‘shni davlatlar vakillarini 2023 yilda Nukusda BMT shafeligida bo‘lib o‘tadigan Orol dengizi bo‘yicha birinchi xalqaro forumda ishtirok etishga taklif qilamiz», — dedi TIV rahbari.
Vladimir Norov o‘z nutqi yakunida O‘zbekiston 2023 yil fevral oyida Rimda bo‘lib o‘tadigan atrof-muhit va suv bo‘yicha «Yevropa Ittifoqi — Markaziy Osiyo» konferensiyasi yakunlari bo‘yicha harakatlar rejasini qabul qilishni muhim deb bilishini ta’kidladi.
«Biz Yevropa Ittifoqining O‘zbekistonda raqamli transformatsiya, inklyuziv yashil o‘sish va yashil qishloq xo‘jaligi sektori uchun 2021−2024 yillarga mo‘ljallangan moliyaviy va texnik yordami (83 mln yevro) uchun minnatdormiz», — dedi TIV rahbari.
Uning qo‘shimcha qilishicha, Markaziy Osiyoda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlarni hisobga olgan holda, O‘zbekiston va uning qo‘shnilari 2025−2027 yillarga mo‘ljallangan ushbu dastur doirasida mintaqada loyihalarni amalga oshirish uchun ajratiladigan mablag‘lar hajmini oshirishga umid qilmoqda.

Министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов на конференции по взаимосвязанности Евросоюза и Центральной Азии: «Глобальные ворота» перечислил направления, в которых Узбекистан готов развивать сотрудничество с ЕС, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Отметив, что сегодня мир столкнулся с глубоким кризисом доверия на глобальном уровне и усилением вызовов безопасности, он выразил убеждённость, что дружественные связи между странами Центральной Азии и Евросоюза окажут положительное влияние на политическую и экономическую ситуацию в Евразии.
Владимир Норов подчеркнул, что важно использовать все возможности для углубления торговых связей между странами Центральной Азии и Евросоюза.
К примеру, статус бенефициара схемы GSP+ позволяет узбекским экспортёрам беспошлинно поставлять на европейский рынок 6200 наименований товаров. С начала этого года экспорт Узбекистана вырос почти вдвое, а товарооборот вырос на 15% (более 3 млрд евро).
При этом государства Центральной Азии, не имеющие прямого выхода к морским портам, несут значительные транзитно-транспортные расходы, достигающие 60−70% стоимости экспорта. А из-за несовершенства таможенных процедур перевозчики тратят на транспортировка до 40% времени.
«Стоимость наших перевозок в Европу увеличилась с 3,5 до 10 тысяч долларов за контейнер, а сроки перевозки грузов увеличились с 20 до 35 дней», — сказал Владимир Норов. Он не уточнил, с чем это связано.
В этой связи глава МИДа приветствовал усилия Евросоюза по соединению Трансъевропейской транспортной сети (TEN-T) со стратегическим коридором в Центральную Азию и укреплению связности Евразии по направлениям Восток-Запад и Север-Юг.
«Рассчитываем на содействие европейской стороны в продвижении стратегически масштабного проекта строительства железной дороги „Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар“», — отметил Владимир Норов.
Он также добавил, что соединение строящейся железной дороги «Узбекистан — Кыргызстан — Китай» с Транскаспийским мультимодальным маршрутом позволит создать единую транспортную сеть между Европой и Азией.
Глава МИДа предложил также провести встречу в формате ЕС — ЦА по гармонизации таможенных процедур, принятию сквозных тарифов и созданию единой цифровой сети на Транскаспийском маршруте.
«Поддерживая инвестиции европейских компаний в развитие инфраструктуры гражданской авиации, мы готовы предоставить свои хабы для транзита грузов и пассажиров в Азию», — сказал Владимир Норов.
Кроме того, Узбекистан предлагает в рамках стратегии Global Gateway совместно разработать долгосрочную стратегическую программу развития транспортно-коммуникационной связности регионов Европы и Азии.
Владимир Норов также заявил, что Узбекистан при поддержке стран региона готов работать с европейскими партнёрами по развёртыванию цифровых сетей, включая подводные и надводные оптоволоконные кабели, системы космической защищённой связи и облачные инфраструктуры данных.
«Уверен, что планируемый Европейским союзом проект прокладки широкополосной линии связи „Черноморская волоконно-оптическая кабельная система“ между Болгарией и Грузией в Центральную Азию будет способствовать укреплению сотрудничества в этой сфере», — заявил глава МИДа.
Он также озвучил предложение разработать совместные инвестиционные программы развития инфраструктуры данных: дата-центров и точек обмена интернет-трафиком в рамках программы Европейского союза «Цифровая Европа».
Кроме того, Владимир Норов призвал к принятию мер по ускорению перехода к «зелёной» экономике, внедрению возобновляемых источников энергии и рациональному использованию водных ресурсов.
Он отметил, что Узбекистан благодарен Европейскому союзу за его вклад в Многопартнерский трастовый фонд ООН для региона Приаралья (5,2 млн евро) и заинтересован в продолжении взаимовыгодного сотрудничества.
«Приглашаем представителей Европейского союза и соседних стран принять участие в первом международном форуме Аральского моря под эгидой ООН в Нукусе в 2023 году», — заявил глава МИДа.
В завершение выступления Владимир Норов подчеркнул, что Узбекистан считает важным принять план действий по итогам конференции ЕС — Центральная Азия по окружающей среде и воде в Риме в феврале 2023 года.
«Мы благодарны за финансовую и техническую помощь Европейского союза на 2021−2024 годы (83 млн евро) для цифровой трансформации, инклюзивного зелёного роста и более зелёного сельскохозяйственного сектора в Узбекистане», — заявил глава МИДа.
Он добавил, что с учётом масштабных преобразований в Центральной Азии, Узбекистан и соседи рассчитывают на увеличение объёма средств по этой программе на 2025−2027 годы для реализации проектов в регионе.