24 noyabr kuni xorijiy davlatlarning O‘zbekistonga yangi tayinlangan elchilari tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi bo‘ldi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi elchisi Kim Xi Sang, Qirg‘iz Respublikasi elchisi Musa Jamanbayev, Jazoir Xalq Demokratik Respublikasi elchisi Bumediyen Gennad, Qozog‘iston Respublikasi elchisi Beybut Atamkulov, AQSh elchisi Jonatan Xenikdan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Prezident yangi tayinlangan elchilarni samimiy qutlab, O‘zbekistonda diplomatik missiyasini boshlagani bilan tabrikladi.
Davlat rahbari mamlakatda bozor iqtisodiyoti tamoyillarini chuqurlashtirish, xususiy sektorni faol qo‘llab-quvvatlash, xorijiy sarmoya va texnologiyalarni keng jalb etishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidladi.
Bularning natijasida so‘nggi 5 yilda iqtisodiyotimizdagi xorijiy investitsiyalar hajmi 10 baravar oshib, 40 milliard dollarga yaqinlashgani aytib o‘tildi.
«Biz kelgusi 10 yilda mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini ikki barobarga oshirishni maqsad qilib qo‘yganmiz, — dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun bizda xohish-iroda ham, intilish va imkoniyatlar ham yetarli. Bunday ulug‘vor marralarga erishish uchun sarmoyalar hajmini kelgusi 5 yilda 120 milliard dollarga yetkazish, jumladan, kamida 70 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb etishni hisob-kitob qilganmiz. Mamlakatimiz eshiklari jahon uchun, dunyo bozorlari esa yurtimiz uchun ochiq bo‘lishi kerak.
Koreya Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi Kim Xi Sang.
Davlat rahbari Koreya Respublikasi tomonidan kiritilgan investitsiyalar hajmi va qo‘shma korxonalar soni ham ikki barobarga ko‘payganini ta’kidlab, 2023 yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va O‘zbekiston-Koreya biznes forumi o‘tkazilishi rejalashtirilganini ma’lum qildi.
Qirg‘iz Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi Musa Jamanbayev.
Qirg‘iziston elchisiga murojaat qilar ekan, prezident chegara masalalari hal qilingani misli ko‘rilmagan umumiy yutuq bo‘lganini qayd etdi. Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev kelgusi oyda Qirg‘izistonga bo‘lajak tashrifi ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlashiga ishonch bildirdi.
Jazoir — arab-musulmon olamida jadal rivojlanib borayotgan muhim o‘rni ta’kidlandi. Shuningdek, ikki tomonlama hamkorlik salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish maqsadida kelgusi yili Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning ilk yig‘ilishini hamda «Made in Uzbekistan» sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazish taklifi bildirildi.
Jazoirning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Bumedian Gennad.
Qozog‘istonning strategik hamkor va yaqin ittifoqchi ekanini yana bir bor ta’kidlanib, dekabr oyi boshida Qozog‘iston prezidentining O‘zbekistonga kutilayotgan tashrifi davlatlararo munosabatlarda yangi davrni boshlab berishiga ishonch bildirildi.
Qozog‘istonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Beybut Atamqulov.
«Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekistonning global miqyosdagi eng muhim va ishonchli hamkorlaridan biridir. Bu yil davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining o‘ttiz yilligi hamda Strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolanganining yigirma yilligi nishonlandi», deyiladi xabarda.
AQShning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Xenik
Davlat rahbari o‘zaro strategik sheriklikning yangi sharoitida O‘zbekiston savdo va investitsiyalar, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, energetika, ta’lim, innovatsiya, sog‘liqni saqlash kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Prezident huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining yaqinda bo‘lib o‘tgan birinchi yig‘ilishida Amerika kompaniyalari vakillari ham qatnashgani yangi loyihalarga yo‘l ochishiga ishonch bildirildi.
Shuningdek, «S5+1» formatidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni hamda Afg‘oniston bo‘yicha muloqotlarni izchil davom ettirish mintaqamizning umumiy barqarorligiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Marosim yakunida Shavkat Mirziyoyev elchilarning mas’uliyatli va sharafli faoliyatiga katta muvaffaqiyatlar tiladi. Mamlakatimiz bilan hamkorlikni mustahkamlash, hali ishga solinmagan salohiyatni ro‘yobga chiqarish, yangi «o‘sish nuqtalari»ni topish borasida faol va tashabbuskor bo‘lishga chaqirdi.
Elchilar samimiy qabul va samarali faoliyatiga yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirishga bor bilim va kuch-g‘ayratini yo‘naltirishini qayd etdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в четверг принял верительные грамоты у новых послов Республики Корея Ким Хи Санга, Кыргызстана Мусы Джаманбаева, Алжира Бумедиана Геннада, Казахстана Бейбута Атамкулова и США Джонатана Хэника.
Как сообщила пресс-служба президента глава государства поздравил послов с началом дипломатической миссии в Узбекистане и пожелал им успехов в их ответственной и почётной работе. Он также призвал дипломатов «направить свой дипломатический талант, активность и инициативность» на укрепление сотрудничества с Узбекистаном, раскрытие его большого потенциала и поиск новых точек роста.
В своём выступлении Шавкат Мирзиёев отметил, что в соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана в стране осуществляются «масштабные и уже необратимые реформы, нацеленные на построение сильного демократического правового государства, свободного гражданского общества».
«В условиях неоднозначной геополитической ситуации в мире Узбекистан проводит взвешенную внешнюю политику, основанную на доверии и уважении, взаимовыгодном сотрудничестве, укрепляет двусторонние и многосторонние связи со всеми странами», — цитирует президента его пресс-служба.
«Мы поставили цель в ближайшие 10 лет удвоить валовой внутренний продукт республики, — отметил Шавкат Мирзиёев. — Для этого у нас есть желание и возможности. Мы рассчитываем в ближайшие 5 лет довести объём инвестиций до 120 млрд долларов, в том числе не менее 70 млрд долларов иностранных инвестиций. Наша страна должна быть открыта миру, а мировые рынки должны быть открыты для нас».
Президент — об отношениях с пятью странами
Президент отдельно остановился на перспективах сотрудничества со странами, которые представляют новые послы.
Республика Корея является одним из основных торгово-экономических партнёров Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе, отметил глава государства. В отношениях двух стран объявлен уровень «особого стратегического партнёрства». За последние пять лет взаимная торговля увеличилась вдвое, а в этом году она выросла на 30%, достигнув 2 млрд долларов.
Удвоились также объём корейских инвестиций и количество совместных предприятий. Сегодня при участии корейских компаний в Узбекистане реализуется около 100 инвестиционных проектов на сумму более 14 млрд долларов — в текстильной промышленности, здравоохранении, жилищном строительстве, геологии, фармацевтике, металлургии, автомобилестроении.
Обратившись к послу Кыргызстана, Шавкат Мирзиёев отметил, что узбекский и братский кыргызский народы являются близкими соседями, которые связывают общие история, культура и традиции. Между странами установился конструктивный диалог, основанный на доверии и взаимоуважении.
Государственный визит президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан 11−12 марта прошлого года открыл новую страницу в истории отношений, сказал глава государства. В декабре ожидается визит президента Узбекистана в Кыргызстан.
«Сегодня все актуальные вопросы решаются своевременно, с учётом интересов обеих сторон на благо наших братских народов. Так, в результате достигнутых договорённостей решён вопрос о границах, что стало беспрецедентным успехом наших стран», — приводит слова президента его пресс-служба.
С начала года показатель товарооборота между двумя странами вырос на 30% и достиг 1 млрд долларов. Начата реализация региональных инфраструктурных проектов, в том числе по строительству Камбаратинской ГЭС, железной дороги «Узбекистан — Кыргызстан — Китай».
С Алжиром — динамично развивающейся страной в арабо-мусульманском мире — формируется прочная правовая база взаимовыгодных связей, эффективно действуют межпарламентские группы дружбы и сотрудничества, отметил Шавкат Мирзиёев.
Он подчеркнул, что настало время «придать системный характер двусторонним отношениям, базирующимся на общих ценностях и взаимном уважении». В числе перспективных направлений партнёрства он выделил нефтегазовый сектор, горнодобывающая, текстильная, пищевая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и туризм.
Казахстан на протяжении веков является ближайшим другом и соседом, стратегическим партнёром и союзником Узбекистана, отметил президент.
В последние годы двусторонние отношения демонстрируют стабильно высокую динамику. В приоритетных отраслях реализуются инвестиционные проекты на 3,5 млрд долларов. Неуклонно растёт объём взаимной торговли, увеличившись только с начала года на 20% и приблизившись к 4 млрд долларов.
Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что ожидаемый визит президента Казахстана в Узбекистан в начале декабря положит начало новой эре в межгосударственных отношениях.
Соединённые Штаты Америки являются одним из самых важных и надёжных глобальных партнёров Узбекистана, заявил Шавкат Мирзиёев. В этом году исполнилось 20 лет со дня подписания Декларации о стратегическом партнёрстве. 30 лет назад, как и с большинством других стран, были установлены дипломатические отношения.
Глава государства подчеркнул, что в новых условиях стратегического партнёрства Узбекистан заинтересован в расширении двустороннего взаимодействия в сферах торговли и инвестиций, сельского хозяйства, текстиля, энергетики, образования, инноваций и здравоохранения.