Pul-kredit (monetar) siyosati — davlatning pul massasi (mamlakatdagi barcha naqd va naqd pulsiz mablag‘lar) va foiz stavkalarini boshqarish siyosati. Bu davlatning moliya va valyuta bozoridagi inflyatsiya sur’atlari, milliy valyuta kursi, bandlik darajasi hamda iqtisodiy o‘sish barqarorligini nazorat qilishga qaratilgan harakatlaridir.
Kelgusi yillarda pul-kredit siyosati samaradorligini oshirish masalasi iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amalga oshirilayotgan quyidagi chora-tadbirlar bilan chambarchas bog‘liq bo‘ladi.
Birinchidan, iste’mol bozorlarida raqobat muhitini rivojlantirish. Ushbu yo‘nalishda quyidagilar talab qilinadi:
- tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlab chiqilgan qaror va farmonlar hamda mexanizmlarni xalqaro konsalting kompaniyalar bilan birgalikda inventarizatsiyadan o‘tkazish va bozor mexanizmlariga hamda raqobat muhitiga zid bo‘lgan normalarni bekor qilish;
- iste’mol tovarlari importida tarif va notarif cheklovlarni kamaytirish, sohani yetarli darajada liberallashtirish, iste’mol va investitsion tovarlar tashqi savdosida monopol holatlarga chek qo‘yish,
importyorlar sonini oshirish, import geografiyasini kengaytirish va muqobil yangi marshrutlarni ishlab chiqish; - temir yo‘l va havo transporti xizmatlari sohalariga xususiy korxonalarni jalb etish, mazkur xizmatlar bozorida erkin raqobat sharoitlarini yaratish orqali tashish va transport xarajatlarining mahsulotlar tannarxiga ta’sirini pasaytirish;
- monopol xarakterga ega korxonalar tovar va xizmatlari narxlarini shakllantirish mexanizmlarining shaffofligini ta’minlash;
- xalqaro savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish ishlarini tezlashtirish va mintaqaviy transport koridorlarining muhim bo‘lagiga aylanish bo‘yicha choralar ko‘rish.
Ikkinchidan, MB ekspertlarining fikricha, mamlakatda xufyona iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha strategik yo‘nalishlarni belgilash, 2023−2024 yillarda alohida korxona yoki tarmoqlarga berilgan imtiyozlarni to‘liq tanqidiy xatlovdan o‘tkazish va bekor qilish orqali barcha bozor ishtirokchilari uchun teng imkoniyatlarni hamda sog‘lom raqobat muhitini yaratish kerak.
Bundan tashqari, import tovarlarining ichki bozordagi ulgurji savdosini faqat naqd pulsiz hisob-kitob shaklida amalga oshirilishini to‘liq ta’minlash va buni nazorat qilish uchun import mahsulotlari harakati bo‘yicha yagona axborot tizimini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish lozim.
Regulyator soliqdan qochish holatlarida jazoning muqarrarligini ta’minlash, rasmiy iqtisodiyotda ishlashni yashirin iqtisodiyotda faoliyat yuritishdan ko‘ra manfaatli qilish, bu boradagi to‘siqlarni bartaraf etish, barcha axborot vositalari orqali tushuntirish ishlari ko‘lamini kengaytirishni taklif qilmoqda.
Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish tizimi doirasida shubhali mijozlar va operatsiyalarni oldindan aniqlash indikatorlarini joriy etish va monitoringini kuchaytirish asosiy vazifalaridan hisoblanadi.
Uchinchi yo‘nalish bank tizimida transformatsiya va xususiylashtirish jarayonlarining jadallashtirilishi hisoblanadi:
- 2023 yilda davlat ulushi yuqori bo‘lgan yirik banklarni xususiylashtirish jarayonini mantiqiy yakuniga yetkazish, xususan davlat ulushi mavjud banklar (Qishloq qurilish bank, Xalq banki, Mikrokreditbank, Aloqa bank, Agro bank va Milliy bankni) aksiyalarini ommaviy ochiq savdolarga (IPO) olib chiqish hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Asaka bankdagi transformatsiya jarayonlarining faol fazasiga o‘tish;
- 2023 yildan boshlab iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishda raqobat muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi va moliyaviy resurslarning samarasiz taqsimlanishiga sabab bo‘luvchi imtiyozli kreditlash (foizlari bozor foiz stavkalaridan past bo‘lgan kreditlar) va direktiv kreditlash (mahalliy hokimlik organlari va davlat idoralari tomonidan kreditlarni belgilab berish) usullaridan bosqichma-bosqich voz kechish choralarini ko‘rish;
- bank tizimida ajratilayotgan kreditlarning 60 foizi direktiv asosda ajratilgan kreditlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda va aynan ushbu omil ta’sirida tijorat banklarining kredit portfelida muammoli kreditlar ulushi yuqori darajada qolmoqda.
Bank xizmatlari bozorida raqobatni kuchaytirish va barcha ishtirokchilarga teng sharoitlarni ta’minlash yuzasidan boshlangan ishlarni xalqaro tajriba asosida takomillashtirib borish borasida tegishli amaliy ishlarni bajarish muhim o‘rin tutadi.
MB fikricha, davlat ulushiga ega banklarni transformatsiya qilish va xususiylashtirishni muvaffaqiyatli yakunlash kelgusi yillarda davlat budjetidan banklar kapitaliga pul kiritish zaruratini keskin kamaytiradi.
Bank tizimining bozor munosabatlari asosida faoliyat yuritishi ta’minlanadi, banklar kapitalini xorijiy investitsiyalar va xususiy investorlar mablag‘lari hisobidan oshirib borish va shu orqali iqtisodiyotda pul oqimlarining samarali taqsimlanishi natijasida istiqbolli loyihalarni kreditlash ko‘lamining kengayishiga sharoit yaratiladi.

Центральный банк Узбекистана в своём докладе о сценариях развития экономики страны озвучил условия для проведения эффективной денежно-кредитной политики.
Денежно-кредитная (монетарная) политика — это политика государства по управлению денежной массой (все наличные и безналичные средства в стране) и процентными ставками. Это действия государства на финансовом и валютном рынке, направленные на контроль темпов инфляции, курса национальной валюты, уровня занятости и стабильности экономического роста.
В ближайшие годы вопрос повышения эффективности монетарной политики будет тесно связан со следующими мерами, реализуемыми в различных секторах экономики.
Во-первых, развитие конкурентной среды на потребительских рынках. В данном направлении требуется:
- проведение инвентаризации решений, указов и механизмов, разработанных для поддержки предпринимателей совместно с международными консалтинговыми компаниями, и отмена норм, противоречащих рыночным механизмам и конкурентной среде;
- сокращение тарифных и нетарифных ограничений при импорте потребительских товаров, достаточная либерализация отрасли, пресечение монопольного положения во внешней торговле потребительскими и инвестиционными товарами, увеличение количества импортёров, расширение географии импорта и освоение новых альтернативных маршрутов;
- привлечение частных предприятий в сферу железнодорожного и воздушного транспорта, снижение влияния транспортных расходов на себестоимость продукции за счёт создания условий свободной конкуренции на рынке этих услуг;
- обеспечение прозрачности механизмов формирования цен на товары и услуги предприятий монополистов;
- в ближайшие годы важное значение будет иметь ускорение процесса вступления в Всемирную торговую организацию (ВТО) и принятие мер, направленных на становление неотъемлемой частью региональных транспортных коридоров.
Во-вторых, по мнению экспертов ЦБ, Узбекистану требуется определить стратегические направления сокращения теневой экономики создать в 2023—2024 годы равные возможности и здоровую конкурентную среду для всех участников рынка путём проведения полной критической проверки и отмены льгот, предоставленных отдельным предприятиям или отраслям.
Кроме того, необходимо полностью обеспечить оптовую торговлю импортными товарами на внутреннем рынке только в форме безналичных расчётов, разработать и внедрить в целях контроля за этим единой информационной системы движения импортных товаров.
Регулятор также призывает обеспечить неотвратимость наказания в случаях уклонения от уплаты налогов, превратить работу в официальной экономике в более выгодную, чем работа в теневой экономике, устранить препятствия в этом отношении, расширить масштабы информационной работы через все СМИ;
Ещё одной важной мерой является внедрение в практику применения налога на доходы физических лиц в отношении денег, перечисленных юридическими лицами в качестве финансовой помощи и займов на банковские счета физлиц. В этом случае нужно исключить данные поступлений из налогооблагаемой базы при полном возврате средств.
Одной из основных задач является усиление контроля и внедрение индикаторов раннего выявления подозрительных клиентов и операций в рамках системы противодействия легализации доходов, полученных преступным путём, и финансированию терроризма, считают в Центробанке.
Третье направление — ускорение процессов трансформации и приватизации в банковской системе:
- доведение в 2023 году до логического завершения процесса приватизации крупных банков с высокой государственной долей, в частности, выставление на публичные торги (IPO) акций банков с госдолей («Кишлок курилиш банк», Народный банк, «Микрокредитбанк», «Алокабанк», «Агробанк» и Национальный банк) и переход в активную фазу трансформационных процессов в банке «Асака» в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития;
- принятие мер по постепенному отказу начиная с 2023 года от льготного кредитования (кредиты с процентной ставкой ниже рыночных) и директивного кредитования (кредиты, определяемые органами местной власти и госорганами) в стимулировании экономической активности, которые негативно сказываются на конкурентной среде и вызывают неэффективное распределение финансовых ресурсов;
- 60% кредитов, выделенных в банковской системе, приходится на кредиты, выделенные на директивной основе, и из-за влияния этого фактора сохраняется высокий уровень доли проблемных кредитов в кредитном портфеле коммерческих банков.
- важное значение имеет совершенствование начатой на основе международного опыта работы по созданию конкурентного рынка банковских услуг и обеспечению равных условий для всех участников.
По данным ЦБ, успешное завершение трансформации и приватизации государственных банков значительно снизит необходимость вливания денег из государственного бюджета в капитал банков в ближайшие годы. Это позволит обеспечить функционирование банковской системы на основе рыночных отношений.
В результате увеличения капитала банков за счёт иностранных инвестиций и средств частных инвесторов и тем самым эффективного распределения денежных потоков в экономике, будут созданы условия для расширения масштабов кредитования перспективных проектов.