O‘zbekiston — shiorlar mamlakati. Chiroyli, ilhomlantiruvchi, vatanparvarlik ruhidagi shiorlar. Biza davlatning g‘amxo‘rligi, Vatanga muhabbat, buyuk tarix va porloq kelajakni eslatib turadi.
Shiorlar butun hayotimiz davomida bizga hamrohlik qiladi. Mamlakatning qayerida bo‘lmasin, ularni bolalar bog‘chalarida, maktablarda, ko‘chalarda, tibbiyot muassasalarida, bozorlarda, markaziy maydonlarda uchratamiz.
Ular qishloq yo‘llarida va hatto cho‘llarda ham uchraydi. Ba’zan ular yo‘l belgilari va ko‘rsatgichlarga o‘xshaydi hamda haydovchilarni yo‘ldan chalg‘itadi. Biroq ular bunday joylarda qo‘yilgan ekan, ehtimol biror narsa uchun zarurdir.
Bizning hayotimiz davomida shiorlar doimo o‘zgarib turadi, lekin ularning atrofimizdagi mavjudligi o‘zgarmasdir. Ilgari ular partiya va Lenin haqida bo‘lgan. Keyinroq — buyuk kelajak haqida. Hozir esa — Yangi O‘zbekiston haqida.
Biz ularni e’tiborsiz qoldirishimiz va ma’nosi haqida o‘ylab ham ko‘rmasligimiz mumkin. Ammo ular xotirada shu qadar muhrlanganki, agar siz ko‘chada kimnidir to‘xtatib, bir nechta shiorlarni keltirishni so‘rasangiz, ular buni osongina qila olishadi. Ko‘pchiligimiz hatto shiorlar orqali gaplashamiz.
Sizning sevimli shiorlaringiz qaysi? Ular haqiqatni qanchalik aks ettiradi? Ular sizga mashhur qo‘shiqda aytilganidek, «qurish va yashashga» yordam beradimi? Fikrlaringizni izohlar orqali baham ko‘ring. Shiorlar tasvirlangan suratlarni joy nomi bilan birga bizning Telegram-botimizga yuboring.

Узбекистан — страна лозунгов. Красивых, вдохновляющих, патриотичных. Напоминающих нам о заботе государства, любви к Родине, великой истории и светлом будущем.
Лозунги сопровождают нас всю жизнь. В каком уголке страны мы бы ни находились, мы видим их в детсадах, школах, на улицах, в медучреждениях, на рынках, центральных площадях.
Они встречаются на загородных дорогах и даже в пустыне посреди песков. Иногда они выглядят как дорожные знаки и указатели и отвлекают водителей от дороги.
На протяжении нашей жизни лозунги постоянно меняются, но их присутствие вокруг нас неизменно. Раньше они были про партию и Ленина. Потом — про великое будущее. Сейчас — про Новый Узбекистан.
Мы можем их не замечать и не задумываться над их смыслом. Но они настолько отпечатываются в памяти, что если остановить любого на улице и попросить процитировать несколько лозунгов, он с лёгкостью это сделает. Многие из нас даже разговаривают лозунгами.
Какие лозунги ваши любимые? Насколько они отражают реальность? Помогают ли они вам «строить и жить», как пелось в известной песне? Делитесь мнениями в комментариях. Присылайте свои фотографии с указанием места съёмки нам в Telegram.
Междугородняя трасса в Сырдарьинской области.
Рынок в Ташкенте.
Гулистан, Сырдарьинская область.
Коканд, Ферганская область.
Ташкент.
На станции метро «Амира Темура» в Ташкенте.
Чиланзарский рынок недвижимости, Ташкент.
Дехканский рынок на Чиланзаре, Ташкент.
Кызылтепинский район Навоийской области.
Школа в Кызылтепинском районе Навоийской области.
Учтепинский район Ташкента.
Чиланзарский район Ташкента.
Яшнабадский район Ташкента.
Навоийская область.
Город Дустлик Джизакской области.
Джизакская область.
Бахт, Сырдарьинская область, междугородняя трасса.
Сырдарьинская область.
Чиназ, Ташкентская область, междугородняя трасса.
Автобус в Ташкенте.
Сырдарьинская область. На плакате было написано «Дехканин — мощная основа жизни, прочная опора благополучия».