O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi Qirg‘iziston rasmiylari aytganidek, shu hafta emas, balki shu oy oxirida bo‘lib o‘tadi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga O‘zbekiston prezidenti Administratsiyasidagi manba ma’lum qildi.
Shavkat Mirziyoyev dekabr oyida Bishkekka tashrif buyurishi haqida uning matbuot xizmati noyabr oyi oxirida xabar bergan edi. O‘zbekiston tomoni tashrif sanalarini aytmadi. Biroq kuni kecha Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari tashrif shu hafta bo‘lishini ma’lum qildi.
9 dekabr, juma kuni Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov raisligida Bishkekda Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov ishtirok etishi kutilmoqda. O‘zbekiston OEIKda kuzatuvchi maqomiga ega.

Государственный визит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан состоится не на этой неделе, как сообщали официальные лица Кыргызстана, а позже в этом месяце. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в Администрации президента Узбекистана.
О том, что в декабре Шавкат Мирзиёев посетит Бишкек, в конце ноября сообщила его пресс-служба. Даты визита узбекистанская сторона не называла. На днях заместитель главы МИД Кыргызстана заявил, что визит состоится на этой неделе.
В пятницу, 9 декабря, в Бишкеке под председательством президента Кыргызстана Садыра Жапарова пройдёт заседание Высшего Евразийского экономического совета. В нём ожидается участие премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова. Узбекистан имеет в ЕАЭС статус наблюдателя.