Import hajmini oshirish O‘zbekiston iste’molchilarini elektr energiyasi bilan ta’minlash hajmini oshirishga qaratilgan.
Bunga qadar sutkalik yetkazib berish hajmi 17−18 mln kVt/soatni tashkil etgan bo‘lsa, endilikda bu ko‘rsatkich 3 mln kVt/soatga ko‘proq — 20−21 mln kVt/soatga yetdi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov 7 dekabr kuni bugungi kunda O‘zbekistonda, ayniqsa, eng yuqori yuklamalar qayd etiladigan sovuq davrda sutkalik 18−20 mln kVt/soat miqdorida elektr energiyasi taqchilligi kuzatilishini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat xorijdan 20 mln kVt/soatga yaqin elektr energiyasi import qiladi (Turkmanistondan yetkazib berish ko‘paygandan oldingi ko‘rsatkich), biroq valyuta xarajatlarining bir qismini qoplash uchun Afg‘onistonga 5−6 mln kVt/soatga yaqin elektr energiyasi eksport qilinadi.
Bungacha Energetika vazirligi rahbari mamlakatda energiya resurslari taqchilligi tashqi omillar bilan emas, balki ichki iste’molning o‘sishi bilan bog‘liq ekanini aytgan edi. «Bugun biz gaz va elektr energiyasini qandaydir alyans yoki ittifoq orqali emas, balki qo‘shni davlatlardan import qilish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqdamiz. Bu yerda biz energiya tarmoqlarni kimgadir berib yuborish bilan emas, balki tijorat shartnomasi, oldi-sotdi shartnomasi asosida hamkorlik qilish uchun milliy manfaatlardan kelib chiqqan holda muzokaralar olib bormoqdamiz», — dedi u.

Государственная электроэнергетическая корпорация «Туркменэнерго» увеличила суточный экспорт электроэнергии в Узбекистан примерно на 17%, сообщила пресс-служба «Региональных электрических сетей».
Рост импорта предназначен для увеличения объёмов отпуска электроэнергии потребителям в Узбекистане.
Если до этого суточные поставки составляли 17−18 млн кВт·ч, то теперь на 3 млн кВт·ч больше — 20−21 млн кВт·ч.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов 7 декабря сообщал, что на сегодняшний день в Узбекистане, особенно в самый холодный период, когда фиксируются пиковые нагрузки, наблюдается дефицит электроэнергии в объёме ежедневного потребления 18−20 млн кВт·ч.
По его словам, страна импортирует около 20 млн кВт·ч электроэнергии из-за рубежа (цифра до увеличения поставок из Туркменистана), но для покрытия части валютных затрат около 5−6 млн кВт·ч электроэнергии экспортируется в Афганистан.
До этого глава Минэнерго заявил, что дефицит энергоресурсов в стране связан не с внешними факторами, а с ростом внутреннего потребления. «Мы ведём переговоры, чтобы импортировать газ и электроэнергию из соседних стран, а не через некий альянс или союз. Мы ведём переговоры исходя из национальных интересов, чтобы сотрудничать на основе коммерческого контракта, купли-продажи, а не через передачу своих энергосетей», — подчеркнул он.